Jaki materac dla dziecka wybrać? Bezpiecznie i spokojnie nie tylko nocą

Białe łóżeczko dla dziecka w zielonym pokoju

Czym kierować się przy wyborze materaca dla dzieci? Bezsprzecznie wygodą i funkcjonalnością, ale także wiekiem i preferencjami dziecka. Dobrze jest wybrać inny materac z materiału termoelastycznego czy pochłaniającego wilgoć. Jeśli jednak masz więcej dylematów dotyczących wyboru, postaramy się je rozwiązać w tym artykule.

Z jakiego materiału materac wybrać?

Materiał z jakiego wykonany jest materac jest bardzo istotną kwestią. Ma on bowiem wpływ na wygodę i samopoczucie, a to przecież jest bardzo ważne, w przypadku spokojnego snu. Warto więc zorientować się w dostępnych na rynku materiałach i wybrać ten, który naszym zdaniem będzie najlepszy dla naszego dziecka.

Materac z wygodnej pianki

Materace ortopedyczne są powszechnie znane, jednak lekarze dawno już nie polecają ich nawet dorosłym. Twardy materac dla dziecka nie będzie dobrym pomysłem, gdyż po prostu będzie za bardzo uciskał, co uniemożliwi Twojemu dziecku spokojny i nieskrępowany sen.

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na zapewnienie całkowitego komfortu swojej latorośli, zdecyduj się na materac z pianki poliuretanowej. Nie jest on może zbyt trwały, ulega bowiem wielu zagnieceniom i deformacjom, ale jest za to bezpieczny i wygodny. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź czy dany materacyk posiada odpowiednie certyfikaty, które umożliwiają bezpieczne użytkowanie. Materac z pianki przeważnie ozdobiony jest różnego rodzaju ilustracjami, które będą cieszyły oko Twojej pociechy.

Komfortowy i ciepłoczuły – pianka termoelastyczna

Drugim rodzajem materaca, który jest o wiele bardziej komfortowy niż jego poprzednik, jest również materac z pianki, ale jest to pianka termoelastyczna, pozwala on dziecku na przyjęcie optymalnej pozycji ciała w czasie snu. Pianka reaguje na nacisk i na ciepło ciała Twojej pociechy, która może poczuć się jak w królewskim łożu. Pokrowiec takiego materaca szybko odparowuje wilgoć, przez co Twoje dziecko nie pozostaje długo w mokrym łóżeczku.

Łóżeczko z różowym materacem

Z lateksu o wysokiej jakości

Dobrym wyborem jeśli chodzi o materiał materaca będzie lateks (pod warunkiem, że jest to lateks o wysokiej jakości). Lateks jest materiałem o właściwościach antybakteryjnych, dobrze wentyluje się i jest „oddychający”.

Jaki materac w przypadku wegan i alergików?

Te kwestie również są bardzo często poruszane i rodzice niejednokrotnie przywiązują do tego dużą wagę. Nie ma potrzeby męczyć dziecko materiałami, które w jego przypadku wywołują alergię. Z drugiej strony, jeżeli jest się zwolennikiem zdrowego trybu życia zgodnego z naturą, materac wykonany ze sztucznych materiałów z pewnością nie będzie w kręgu naszych zainteresowań.

Kokosowo-gryczany i funkcjonalny

Jeśli Twoje dziecko jest alergikiem lub Ty jesteś weganką i nie chcesz fundować swojemu dziecku niczego, co będzie zawierało chemię (np. lateks), dobrym wyborem może okazać się materac kokosowo- gryczany. Jest on wykonany z naturalnych surowców, posiada właściwości termiczne, jest także bardzo elastyczny, antyalergiczny i antybakteryjny. Odmiana kokosowo- gryczana jest bardzo funkcjonalna, gdyż na stronę gryczaną przewraca się go po pierwszym półroczu życia dziecka.

Dziecko śpi w beżowo-złotej pościeli

Jakie rozmiary materaca brać pod uwagę?

Standardowy wymiar materaca wynosi 120×60 lub 140×70, jeśli Twoja pociecha nie mieści się w tych wymiarach, pora, by jej materac „dorósł”. Prostą regułą, która pozwoli prawidłowo dobrać wymiary jest wybór o 20 cm dłuższego materaca od dziecka. Materac dla dziecka ma grubość 10 cm, natomiast dla dorosłego człowieka 20 cm. Pamiętaj, by materac dopasowywany do łóżeczka nie wystawał poza nie.

Istnieje wiele materacy dla dzieci, producenci wprost prześcigają się w wymyślaniu nowych wzorów, fasonów i materiałów, z których są one wytwarzane. Najważniejszy jest jednak to, by Twoje dziecko czuło się bezpiecznie i komfortowo nie tylko podczas nocnego snu, ale także popołudniowej drzemki. Wybierz materac funkcjonalny, ze sprawdzonego materiału, najlepiej weź także pod uwagę preferencje swojego dziecka.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.