Nieśmiałość potrafi być naszą zmorą, stajemy się przez nią introwertyczni, zamknięci w sobie i unikamy kontaktów z innymi ludźmi, blokując sobie drogę do zawodowego sukcesu i nawiązywania nowych znajomości. Cecha ta, choć zazwyczaj pogłębiana jest w okresie dorastania, nie jest jednak czymś, z czym nie mamy możliwości walczyć.
1. Przeanalizuj swoje zachowanie
2. Nie jesteś sam
3. Twórz wizualizacje
4. Zabaw się w aktora
5. Zadbaj o swój wygląd
Przełamując swoje słabości, wychodząc poza strefę własnego komfortu i nieco się w ten sposób odblokowując, robimy sobie zazwyczaj sporą przysługę, dlatego też warto przystąpić do walki i dać sobie szansę!
1. Przeanalizuj swoje zachowanie
Spróbuj odnaleźć przyczynę swojej nieśmiałości i wycofania w kontaktach z innymi. Zastanów się przy jakich osobach czujesz się pewniej, a jakie napawają Cię większym lękiem. Pomyśl z czego może to wynikać i jak możesz takich sytuacji uniknąć. Analizując dokładnie problem, który tkwić może zarówno w Twojej głowie, jak i otoczeniu, łatwiej będzie Ci walczyć z własnymi słabościami i wyjść do ludzi.
2. Nie jesteś sam
Jeżeli zdasz sobie sprawę z tego, że nie tylko Ty podejmujesz codzienną walkę z nieśmiałością z pewnością będzie Ci lżej. Według najnowszych badań aż połowa społeczeństwa zalicza się do osób skrytych i nieśmiałych. Niektórzy nabrali pewności siebie z czasem, choć początkowo i oni musieli przełamać tę słabość.
3. Twórz wizualizacje
Wyobrażając sobie stresogenną sytuację, zazwyczaj zapewne widzisz ją w czarnych barwach, co nastawia Cię do niej jeszcze bardziej negatywnie. Zmień to! Twórz idealne scenariusze wszelakich spotkań, wystąpień publicznych, rozmów o pracę itp. Staraj się być w nich bardziej otwarty, nie bój się szczerości i naturalności, a z czasem przeniesiesz te zachowania i do realnego świata.
4. Zabaw się w aktora
Udając dane cechy charakteru i starając się być osobą, jaką w rzeczywistości nie jesteś sprawiasz, że nowo nabyte zachowanie mimowolnie ma swoje przełożenie również w rzeczywistości. Jeżeli więc wcielasz się w rolę osoby pewnej siebie, śmiałej i przebojowej, wpływa to znacznie na Twój sposób myślenia. Wiadomo, że nie staniesz się nią z dnia na dzień, ale odgrywając częściej taką rolę, przyzwyczajasz się do danej kreacji i stanie się ona z czasem Twoją własną. Nie chodzi oczywiście o to, aby całkowicie zmieniać swój charakter i stawać się zupełnie inną osobą, lecz o to, by doskonalić te cechy, z których jesteśmy zadowoleni i walczyć z tymi, które nastręczają nam problemów.
5. Zadbaj o swój wygląd
Często zdarza się, że powodem ogólnej nieśmiałości są kompleksy odnoszące się do naszego wyglądu. To on może sprawić, że poczujemy się ze sobą lepiej lub zupełnie zepsuć nam nastrój. Dobrze więc wziąć pod uwagę kilka dobrych rad dotyczących urody i mody, które z łatwością znaleźć można z internecie, wybrać się do kosmetyczki, zacząć się zdrowiej odżywiać, uprawiać jakiś sport, kupić sobie nowy ciuch. Inwestując w ten sposób w siebie, znacznie podwyższamy własną samoocenę, a sprawiając, że czujemy się bardziej atrakcyjni, porzucimy choć na chwilę swą nieśmiałość i staniemy się pewni siebie.