Ile zarabia nauczyciel, ile realnie pracuje nauczyciel?

Nauczycielka przy ścianie

Temat nauczycieli, ich zarobków oraz czasu pracy jest szeroko komentowany nie od dziś. W dobie, gdy wciąż ponawiane są strajki, społeczeństwo mocno się podzieliło. Wielu im zarzuca, że mają dużo pieniędzy i całe mnóstwo wolnego czasu, inni, że rzeczywiście trzeba coś zrobić, by sytuację nauczycieli poprawić. Jak wygląda rzeczywistość?

Od czego zależą wynagrodzenia nauczycieli?

Od wielu lat, temat zarobków nauczycieli jest komentowany przez wszystkich – zarówno samych zainteresowanych, jak i tych, którzy ze szkołami i edukacją nie mają nic wspólnego. Prawda jest jednak taka, że wysokość minimalnych stawek dla nauczycieli, w znacznej mierze zależne są przede wszystkim od posiadanego wykształcenia, a także stopnia awansu zawodowego. Inaczej będzie więc zarabiał nauczyciel stażysta z magistrem i przygotowaniem pedagogicznym od nauczyciela kontraktowanego czy mianowanego.

Ile zarabiają nauczyciele?

Jak zostało wspomniane, wysokość zarobków zależna jest i od stopnia awansu zawodowego i od wykształcenia. Największą grupę stanowią tutaj jednak nauczyciele z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym, licząc aż 96% wszystkich zatrudnionych. Obecnie zarobki takich nauczycieli szacuje się na:

  • Stażyści – 2782 zł brutto (2002 zł netto)
  • Nauczyciele kontraktowi – 2862 zł brutto (2059 zł netto)
  • Nauczyciele mianowani – 3250 zł brutto (2329 zł netto)
  • Nauczyciele dyplomowani – 3817 zł brutto (2724 zł netto)

Zarobki nauczycieli z wykształceniem magisterskim bez przygotowania pedagogicznego oraz osoby z licencjatem lub inżynierem z takim przygotowaniem zarabiają oczywiście mniej, bo w zakresie 2617 – 3324 zł brutto. Podwyżka weszła od stycznia 2020 roku i miała na celu dostosowanie się do obecnej wysokości płacy minimalnej.

Jeszcze mniej zarabiają nauczyciele z licencjatem lub inżynierem bez przygotowania pedagogicznego oraz ci, który posiadają jedynie dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych oraz pedagogów z innym wykształceniem. W ich przypadku zarobki, w zależności od poziomu awansu zawodowego mogą wynieść 2600 – 2905 zł brutto.

Ile realnie pracuje nauczyciel?

Czas pracy nauczycieli to kolejna rzecz, którą dyskutuje się z dużą zawziętością. Według wielu opinii nauczyciele pracują jedynie 15 h tygodniowo, do tego mają jeszcze 2 miesiące wakacji, więc czego właściwie chcą? Otóż prawda jest taka, że nauczyciele spędzają w pracy znacznie więcej czasu, a dodatkowo wiele z tych obowiązków zabierają także do domu.

Jeżeli ktoś sądzi, że sprawdzenie 30 sprawdzianów zajmie 10 czy 20 minut przerwy jest w wielkim błędzie. A przecież klas ma się więcej i trzeba jeszcze przygotować się do zajęć – zgromadzić materiał oraz określić co będzie omawiane i jak. Często od nauczycieli są też wymagane dodatkowe dyżury w szkołach – na przerwach i po zajęciach. No jeszcze prace domowe, one też same się nie sprawdzą. Trzeba też dodać wycieczki szkolne i obowiązek pilnowania dzieci nieraz przez cały dzień.

Ile więc realnie nauczyciele poświęcają. Według różnych obliczeń czas pracy zdecydowanie przekracza 40 h tygodniowo, wielu z nich pracuje też na więcej niż jeden etat, nierzadko zatrudniając się w dwóch szkołach. Co z wakacjami? W praktyce wcale nie wychodzą 2 miesiąca wolności, ponieważ sporą część tego czasu trzeba przygotować na nadrabianie zaległości papierkowej, a także przygotowywaniem się do nowego roku szkolnego. Prowadzone są przecież nabory, egzaminy uczniów z poprawkami, a także ustalanie nowych harmonogramów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.