6 trendów w ogrodnictwie na 2017 rok

Kobieta leży wśród kwiatów

W ogrodnictwie, tak jak w większości branż, panują mody i trendy. Jeśli Twoją pasją jest pielęgnacja ogrodu i sadzenie nowych roślin oraz kwiatów, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Na pewno dostarczy ci on mnóstwa pomysłów i zainspiruje do zaprowadzenia pozytywnych zmian w swoim ogrodzie.

1. Kolor na pierwszym planie

Nawet jeśli lubisz kwiaty w stonowanych barwach, powinnaś przełamać się i postawić w tym roku na kolor w ogrodzie. Niech jego przestrzeń zdominują wyraziste czerwienie, energetyczne żółcie i pomarańcze. Dzięki barwnym kwiatom do Twojego ogrodu na pewno przyfruną motyle, pszczoły, więc będzie on na pewno tętnił życiem i mnogością barw.

Kolorowe tutlipany

2. Jadalne rośliny

Na fali ekologicznej rewolucji, warto postawić w 2017 roku na własny warzywnik. Jeśli nie masz takich możliwości, zacznij hodować rośliny na balkonie lub parapecie. Jadalne rośliny są hitem jeśli chodzi o najnowsze trendy w ogrodnictwie.

3. Artystyczny nieład w ogrodzie

W 2017 roku odchodzą do lamusa uporządkowane, stylizowane na angielskie ogrody rabaty i grządki. Zdecydowanie w nowym roku postaw na artystyczny nieład – żywioł i naturalność to cechy charakteryzujące nowoczesny ogród. Pamiętasz powieść „Tajemniczy ogród”? Spraw by Twój tchnął tajemniczością i przenosił w baśniowy świat, zachwycisz wtedy nie tylko znajomych , ale także sama będziesz mogła rozkoszować się nieoczywistym pięknem ogrodu.

4. Roślinne kameleony

Czy wiedziałaś o ty, że iglaki mogą zmieniać swój odcień? Jeśli dowiadujesz się o tym po raz pierwszy, warto abyś w 2017 roku wykorzystała te gatunki roślin, które staja się prawdziwymi kameleonami. Przykładowe odmiany roślin zmieniających kolory to Icee Blue Juniper, Ember Waves Western Arborvitae. Przyroda zmieniająca w zależności od pory roku to normalna sprawa, ale jeśli kolor zmienia kwiat to jest już to zupełnie inna historia!

Kwiat lotosu

5. Duże rośliny

Na pewno wielkie rośliny w ogromnych donicach będą wyglądały bardzo oryginalnie. Ich zaletą jest to, że same w sobie są bardzo ozdobne, nie musisz więc aranżować grządki, by wyglądały dobrze. Ustaw ogromną roślinę w dużej donicy pośrodku ogrodu – na pewno przyciągnie ona uwagę.

6. Minimalne rośliny

W opozycji do poprzedniego trendu, stoi moda na minimalne rośliny. Zapewne wzięła się ona stąd, że niewielu ludzi dysponuje duża przestrzenią ogrodu. W tym roku wersje kompaktowe roślin i kwiatów święcą swoje triumfy – minimalne róże czy hortensje wyglądają równie pięknie jak te klasyczne.

Oczywiście ogród możesz urządzić zupełnie według własnego gustu, ale przyznaj, że trendy w ogrodnictwie a 2017 rok są niezwykle inspirujące. Jeśli natomiast nie masz pomysłu na aranżację swojego ogrodu, możesz pójść na konkurs budowania ogrodów na oczach zwiedzających. Jeden z takich konkursów organizuje Stowarzyszenie Twórców Ogrodów – ogrody budowane są w pierwszym dniu konkursu, a jury wyłania zwycięzcę. Na pewno takie przedsięwzięcie może zainspirować Cię do stworzenia nietuzinkowego ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.