Chcesz pracować w mediach? Sprawdź jak zostać dziennikarzem

Dziennikarka występuje przed kamerą

Dziennikarzem może zostać tak naprawdę każdy. Zawód ten tak naprawdę nie wymaga zdobycia określonego wykształcenia, choć studia dziennikarskie znacznie powiększają nasze szanse na pracę w mediach – zwłaszcza jeśli chcemy być profesjonalistami.

Pierwsze koty za płoty

W szkole ponadgimnazjalnej niektórzy zaczynają planować swoją przyszłość. W tym okresie warto zastanowić się nad swoimi mocnymi stronami i przedmiotami, jakie będziemy zdawać na egzaminie maturalnym. Jeśli mieszkasz w dużym mieście i nie miałeś wcześniej okazji sprawdzić się w roli dziennikarza (warto działać w gazetkach szkolnych, radiowęźle) bez trudu znajdziesz miejsce, gdzie zdobędziesz pierwsze doświadczenie.

Bardzo pomocny jest w tym przypadku Internet, dzięki któremu znajdziesz aktualne oferty odbycia praktyk czy wolontariatu. Najczęściej ogłaszają się portale internetowe, dużo rzadziej radio i telewizja. Należy podkreślić, że profesjonalna telewizja czy radio nie od razu przyjmą osoby bez matury. Dlatego warto zainteresować się chociażby radiem studenckim, gdzie licealiści mogą starać się o przyjęcie w ramach wolontariatu. Radio studenckie pozwoli ci na pierwszy kontakt z mikrofonem i słuchaczami – co znacznie pomoże ci podczas odbywania praktyk czy pracy w wielkiej rozgłośni radiowej.

Idź na studia kierunkowe!

Na studiach dziennikarskich po pierwsze nauczysz się warsztatu i posiądziesz wszechstronną wiedzę o świecie, w którym to media odgrywają pierwszorzędne role. Po ich ukończeniu możesz starać się o pracę w gazecie, radiu, telewizji, agencji reklamowej. Ze względu na to, że wykształceni dziennikarze świetnie znają specyfikę mediów zatrudniani są jako PR-owcy – do ich zadania należy kreowanie wizerunku ludzi, firm, produktów.

Studiując dziennikarstwo odbywa się obowiązkowe praktyki zawodowe. O tym jaką będą mieć formę zależy przede wszystkim od ciebie. Jeśli nie masz pomysłu co do tego, w jakim miejscu mógłbyś je odbyć, poproś o radę pełnomocnika do spraw praktyk.

Pamiętaj o praktykach i zdobywaniu doświadczenia

O tym, czy z głową wykorzystasz czas odbywania praktyk zależy wyłącznie od ciebie. Jeśli zależy ci tylko na dopełnieniu formalności wymaganych przez uczelnię, poważnie zastanów się nad sensem studiowania tego kierunku. Musisz wiedzieć, że studia stanowią marną przepustkę do świata mediów. Potencjalni pracodawcy oglądając twoje CV, zwrócą uwagę na zdobyte doświadczenie, bowiem kto chciałby przyjmować osobę, która tak naprawdę nie ma pojęcia o pracy dziennikarza.

O ile więc chcesz poważnie związać swoją przyszłość z tym zawodem, staraj się o jak najdłuższe pozostanie w redakcji, w której odbywasz staż, co więcej rozmawiaj z profesjonalistami, błyszcz wiedzą, ogładą i aktywnie wypełniał obowiązki.

Dziennikarz z przypadku

Jeżeli masz ciekawą twarz, do tego minimum 175 centymetrów wzrostu, przyjemny głos i potrafisz znaleźć się w odpowiednim miejscu o odpowiedniej porze, możesz liczyć na spory łut szczęścia i znaleźć się w gronie nielicznych szczęśliwców, którzy zasilają szeregi dziennikarzy telewizyjnych. Najczęściej dzieje się tak w przypadku stacji telewizyjno-rozrywkowych, które ogłaszają spontaniczne castingi na dziennikarzy.

By przejść taką rekrutację nie trzeba skończyć studiów i wystarczy, że spełni się wspomniane wyżej warunki i zachwyci redaktorów swoim charakterem. Jak się jednak okazuje, w podobnym kierunku podąża telewizja publiczna. Osoby prowadzące programy śniadaniowe i rozrywkowe nierzadko zaczynały swoją przygodę w reklamie, która zdobyła serca Polaków.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.