Widzi się ich często. Idąc chodnikiem czy jadąc samochodem, widzimy jak stoją na drodze, chodniku, trawie w ogrodzie czy gdziekolwiek indziej. Stoją przy trójnogim stojaku i… stoją. Mogłoby się wydawać, że nic nie robią, ale tak naprawdę niewiele osób może powiedzieć czym oni właściwie się zajmują.
• Co to jest geodezja?
• Co robi geodeta?
• Jakiego sprzętu używają geodeci?
• Jak wygląda praca geodety?
Często myli się geodetów z fotoradarami, albo fotografami robiącymi zdjęcia (stojak potrafi zmylić!). Kim właściwie jest geodeta i czym się zajmuje?
Co to jest geodezja?
Może zacznijmy od podstaw – geodezja, to nauka zajmująca się ustalaniem wielkości i kształtu Ziemi, jak również określaniem położenia konkretnych punktów na jej powierzchni. Innymi słowy i mówiąc najkrócej, geodezja zajmuje się mierzeniem ziemi, a osoba się tym zajmująca, czyli geodeta, potocznie zwany jest również mierniczym.
Wydaje się to więc chyba dość oczywiste i proste. Pomiary prowadzone przez geodetów najczęściej używane są do tworzenia różnych rodzajów prac graficznych, związanych z ukształtowaniem terenu, tworzenie map i profili.
Co robi geodeta?
To charakterystyczne urządzenie używane przez geodetów nazywa się tachimetrem. Mają oni za zadanie, dzięki temu urządzeniu, zbadać ukształtowanie terenu oraz zniekształceń jakie posiada. Wyznaczają także pozycje punktów znajdujących się w przestrzeni, jak również badają obiekty budowlane, takie jak budynki, mosty czy drogi.
Do tego potrzebują również konkretnych punktów odniesienia dla swoich badań, często można znaleźć w różnych miejscach paliki, będące pozycjami pomocniczymi, a które często są pomalowane pomarańczową farbą. Są również tak zwane osnowy, wyznaczające współrzędne płaskie oraz rapery, które oznaczają punkty współrzędnych wysokościowych.
Jakiego sprzętu używają geodeci?
O tachimetrze już była mowa, to charakterystyczne urządzenie znajdujące się na statywie. Umożliwia ono pomiary kątowe dzięki dalmierzowi laserowemu odległości. Wszystkie dane zapisuje on w swojej wewnętrznej pamięci, a odczyty widoczne są na ekranie. Tachimetr wyznacza więc kąty, natomiast inne urządzenie jest potrzebne, gdy potrzeba odwzorować otoczenie.
Wówczas używana jest osnowa albo odbiornik GPS, choć jest on nieco inny, niż ten używanych przez nas choćby w nawigacji samochodowej. GPS przeznaczony do pomiarów geodezyjnych potrafi wyznaczyć pozycje z dokładnością poniżej 1 cm. Istnieje jeszcze tak zwany niwelator, który służy do pomiarów różnic wysokości pomiędzy poszczególnymi punktami.
Jak wygląda praca geodety?
Jak więc widać, praca geodety wcale nie jest taka nudna. Opiera się głównie na częstym przebywaniu na świeżym powietrzu, jak również w wielu całkiem ciekawych miejscach, bo to drogi, lasy, budowy wiele innych.
To nie tylko ciekawa, ale i trudna praca, wymagająca od geodety umiejętności wyznaczania i opracowywania danych, ale także sporej siły fizycznej, zwłaszcza w czasie pracy terenowej, gdy trzeba ze sobą nosić dosyć ciężki sprzęt. Powinien także wykazywać się umiejętnością negocjacji z ludźmi, jak również odznaczać się sporą dozą cierpliwości.