Co zabrać do szpitala na poród – lista 9 najpotrzebniejszych rzeczy

co-na-porodowke-ciezarna-kobieta

Spodziewając się dziecka każda kobieta ma pod ręką specjalnie przygotowaną torbę, którą zabierze ze sobą do szpitala. Nie odkładajmy jednak pakowania torby na ostatnią chwilę i nie zlecajmy tego zadania innym, bo może się okazać, że niespodziewanie zabraknie nam na to czasu lub okaże się, że brakuje w niej podstawowych rzeczy. Co powinno zawierać się w takie torbie i o czym nie możemy zapomnieć?

1. Ważne dokumenty

Warto zgromadzić je w jednym miejscu i powiadomić o tym partnera. Rozpoczęcie porodu jest bardzo stresująca chwila i o wieli rzeczach można zapomnieć, dlatego lepiej kiedy wszystkie najważniejsze dokumenty i wyniki badań będziesz mieć pod ręką w jednym miejscu. Do szpitala zabierz ze sobą skierowanie do szpitala, dowód osobisty, druk ZUS-RMUA, kartę ciąży, numer NIP pracodawcy lub Twój, wyniki badań krwi, wynika na obecność wirusa HIV, wyniki konsultacji okulistycznych, kardiologicznych, ortopedycznych, a gdy planowane jest cesarskie cięcie dodatkowo wyniki badań jonogramu i koagulogranu.

2. Kontakt ze światem

Ważne jest także zabranie ze sobą telefonu komórkowego i ładowarki, aby mieć stały kontakt  bliskimi i móc informować ich o rozwoju sytuacji na bieżąco. Telefon z sekundnikiem będzie tez pomocny podczas mierzenia intensywności skurczów.  Dobrze jest tez zabrać ze sobą odtwarzacz mp3, który pomoże nam się zrelaksować i umili nam pobyt w szpitalu.

3. Szpitalne ciuchy

Bardzo ważne jest też zabranie ze sobą własnego szlafroka, kilku piżam, bądź t-shirtów, papci i własnej poduszki. Niestety szpitale nie zapewniają przyszłym mamą tych rzeczy i w naszym interesie leży to, aby mieć w czym spać. Poduszka z domu na pewno będzie o nim przypominać, co skutkuje lepszym snem.

4. Bielizna

A raczej dużo bielizny. Musimy liczyć się z tym, że zostaniemy w szpitalu nawet na kilka dni przed porodem. Zapakujmy więc zapas codziennej zmiany bielizny i dużą ilość skarpetek. Zaleca się także zabranie ze sobą specjalnego biustonosza, który umożliwia swobodne karmienie piersią.

co-na-porodowke-torba

5. Higiena

Tak samo jak o szpitalne ubranie powinniśmy zatroszczyć się o odpowiedni zapas i komplet kosmetyków i środków higienicznych. Spakujmy na pewno żel pod prysznic, płyn do higieny intymnej, środek przyspieszający gojenie, szampon, szczoteczkę i pastę do zębów, ręczniki, ochronną pomadkę do ust i kosmetyki do włosów i paznokci.

6. Przybory toaletowe

Zapomnieć nie możemy o przyborach toaletowych jakimi są ręczniki papierowe, które pomogą nam osuszyć bolącą skórę, pokładu – czyli rodzaj dużej podpaski używanej po porodzie oraz pampersów dla dziecka, bo tylko prywatne kliniki i szpitale zapewniają do nich dostęp świeżo upieczonym mamom.

7. Pożywienie

Woda mineralna i mały zapas jedzenia też się przyda. Kuchenne realia polskich szpitali znane są wszystkim, więc o jedzenie i picie lepiej zatroszczyć się we własnym zakresie.

8. Komplet rzeczy dla noworodka

W torbie, która zabierzemy na porodówkę nie może zabraknąć ubranek, czapeczek, kosmetyków i kocyka dla maluszka. Każda mama musi przywieźć do szpitala własny zestaw potrzebnych akcesoriów i wspomnianych już pampersów, bo żaden szpital państwowy nie zapewnia ich noworodkowi.

9. Coś na dzień wypisu

Nie zapomnij także o wygodnym komplecie ciuchów i bielizny na dzień wypisu ze szpitala, żeby podróż Twoja i dziecka przebiegła szybko, sprawnie i wygodnie. Bo przecież wszędzie dobrze ale w domu najlepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.