Czego nie daje się w prezencie i dlaczego?

prezenty

Zostałeś zaproszony na ślub, urodziny albo inną ważną uroczystość? Pewnie masz teraz kilka dylematów. Od wyboru odpowiedniej kreacji po zakup idealnego prezentu. Z tym pierwszym ci nie pomożemy. Na modzie znamy się mniej więcej jak Kim Kardashian, a ikoną stylu to ona nie jest. Za to możemy ci pomóc w innej rzeczy. W doborze odpowiedniego prezentu. Chcesz wiedzieć, czego na pewno nie wypada kupować? Przeczytaj nasz artykuł!

Magiczna moc przedmiotów – prawda czy mit?

Z czego wynika pogląd, że niektóre rzeczy nie nadają się na prezent? Ze starożytnych wierzeń. W tamtych czasach przypisywano przedmiotom magiczne właściwości. A te niekoniecznie miały pozytywne skutki dla ich właścicieli. Znajomość tych znaczeń w dawnych czasach była symbolem posiadania ogłady i orientowania się w zasadach etykiety.

W dwudziestoleciu międzywojennym dużą wagę przykładano nie tylko do symboliki kwiatów i rzeczy, ale również do ich koloru. Dziś nikt nie zwraca na to uwagi. Może dlatego, że zmieniło się podejście do prezentu? Kiedyś był darem od konkretnej osoby, w podarunku można było wyczuć charakter darczyńcy. Teraz stał się on bardziej użyteczny i dostosowany do obdarowywanego.

Noże – czy to dobry pomysł na prezent?

Niekoniecznie. Tak samo jak nożyczki, igły, szpilki i wszystkie inne ostre przedmioty. Służą one do cięcia, więc uznano, że podarowanie takiego prezentu spowoduje ucięcie relacji. Podobno podarowanie komuś kompletu noży to znak nadchodzącego konfliktu. I podobno ma to swoje przełożenie na praktykę, choć my osobiście nie znamy takiego przypadku. Może w konflikcie po prostu chodziło o to, że noże nie były zbyt dobrej jakości?

komplet noży

Perły – piękna ozdoba czy symbol nieszczęścia??

Kochasz perły? My też! Mogłybyśmy nosić je codziennie. Delikatne, eleganckie w subtelny sposób podkreślą każdą stylizację. Jednak podarowanie komuś na prezent naszyjnika z pereł nie jest dobrym pomysłem. Szczególnie jeśli mężczyzna wręcza je ukochanej kobiecie. Według starych przesądów przynoszą one nieszczęście i mogą być zwiastunem rychłego końca związku. Niektóre interpretacje kojarzą perły z rychłą śmiercią osoby obdarowanej, dlatego lepiej wystrzegać się takich podarunków.

kobieta z naszyjnikiem z pereł

Dlaczego nie wolno dawać butów w prezencie?

Twoja ukochana uwielbia buty? Myślisz, że podarowanie jej w prezencie drogich szpilek to doskonały pomysł? Jak wybierzesz ładne to może i nawet się ucieszy. O ile oczywiście nie jest fanką ludowych przesądów. Jeśli jednak wierzy w zabobony, zamiast okrzyku zachwytu, możesz usłyszeć kobiecą histerię.

W przesądach buty symbolizują odejście. Podarowanie ich bliskiej osobie może zostać odczytane jako zapowiedź szybkiego zniknięcia jej z twojego życia. Dlatego jeśli wydaje ci się, że kupienie komuś jakiegoś elementu garderoby to najlepszy pomysł na prezent, postaw na inną jej część. Na pewno wyjdzie ci to na dobre.

6 comments

Leave Comment
 1. Olga

  Przesądy, wszędzie przesądy. Nie wiem czy dziś już w ogóle ktokolwiek zwraca na to uwagę. Owszem, są pewne rzeczy, których nie wypada dawać w prezencie, ale to akurat z przesądami nie ma wiele wspólnego.

 2. Laura

  Słyszałam o tych przesądach ale jakoś mi one nie przeszkadzają w życiu. Ja osobiście uwielbiam dostawać biżuterię, w tym perły, a z noży też bym się ucieszyła bo porządny komplet jest bardzo drogi. Jednak znam osoby, które naprawdę wierzą, że pewne prezenty przynoszą pecha i ich unikają. Zawsze mnie to bardzo dziwiło. W końcu mamy XXI wiek, czy wypada jeszcze wierzyć w przesądy?

 3. Alan

  Myślałem, że to będzie coś bardziej praktycznego (typu: „Nie dawaj krawata swojemu kumplowi, który jest punkiem”, albo „nie dawaj niewidomemu książki”), a tu mnie z artykułu same zabobony jakieś atakują 😀

 4. Santa

  Ja słyszałam, że nie można komuś dawać przedmiotów, które symbolizują upływ czasu, czyli kalendarze, zegary itp. Podobno to źle wróży.

 5. uzi789

  Nigdy się nawet nad tym specjalnie nie zastanawiałam. Przy wyborze prezentów zazwyczaj kieruje się upodobaniami danej osoby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *