Gdzie i jak szukać starych mebli, które można odnowić, przerobić?

Stare meble

Renowacja starych mebli to sposób na oryginalną i tanią aranżację wnętrz. Za kilkanaście, kilkadziesiąt złotych można kupić solidny, drewniany stolik kawowy, witrynę o oryginalnym kształcie czy też… maszynę do szycia, która zamieniona w stół jest jednym z hitów wnętrzarskich. Tylko gdzie szukać takich perełek?

Antykwariaty, sklepy z zabytkowymi meblami

Na pierwszy ogień napiszemy o antykach, które kupić jest zdecydowanie najtrudniej. Dlaczego? Ponieważ często wystawiane są nie zabytkowe meble, lecz podróbki lub meble stylizowane, posiadające cechy charakterystyczne dla danej epoki. Gdzie kupić zabytkowe meble doradza Madrex.pl, są tam m.in. informacje o sprawdzonych antykwariatach i komisach. Ważne jest, aby antyki kupować w takich miejscach, a nie we wskazanych poniżej, ponieważ tylko wtedy możesz mieć pewność, że masz do czynienia z oryginałami. W praktyce dostaniesz certyfikat autentyczności, który to potwierdza. Oczywiście, możesz też kupować na aukcjach lub na targach staroci, aczkolwiek ma to sens tylko w sytuacji, gdy się na tym znasz i wiesz, jak odróżnić 100-letni mebel od dobrego falsyfikatu.

Tutaj od razu też ostrzegamy – renowację mebli zabytkowych lepiej oddać w ręce specjalistów, bo w tym wypadku ryzykujesz stratę nie kilkudziesięciu, a nawet kilku tysięcy złotych.

Targi staroci

Stare, używane meble w różnej kondycji znajdziesz na targach staroci. W niektórych miastach odbywają się one co tydzień, w innych co miesiąc – musisz szukać informacji o nich w swojej okolicy.

Przekrój oferty na targach staroci jest bardzo duży, kupisz tam zarówno byfyj, czyli typowy dla województwa śląskiego kuchenny kredens, jak i wspomnianą wcześniej maszynę do szycia Singer oraz… kilkuletnie meble z Ikea, w przypadku których wystarczy tylko okleić fronty.

Plusem targów staroci jest to, że zwykle możesz negocjować cenę, dzięki czemu tanie zakupy staną się jeszcze tańsze. Minus natomiast jest taki, że możesz wyjść z niczym, bo akurat nie było takiego mebla, jakiego szukałeś.

Lokalne serwisy ogłoszeniowe, portale aukcyjne

Stare meble za grosze, idealne do renowacji (szczególnie jeśli jesteś początkujący i istnieje duże ryzyko, że nie uda się uzyskać takiego efektu, jakiego oczekiwałeś) znajdziesz w internecie. Mowa tu przede wszystkim o lokalnych serwisach ogłoszeniowych, jak sprzedajemy.pl, olx.pl czy gumtree.pl, a także o allegro.pl, czyli o portalu aukcyjnym.

Najczęściej opłaca się przeglądać najnowsze ogłoszenia (te, co ciekawsze, szybko znikają) oraz z twojej okolicy, aby nie płacić za przesyłkę, która w przypadku mebli nie będzie tania. Co więcej, wiele osób wyprzedających meble w ten sposób umożliwia wyłącznie odbiór osobisty.

Strych babci

Nie, nie mamy tu na myśli nazwy konkretnego sklepu – chodzi nam o strych twojej babci, prababci czy innego członka rodziny. To zwykle miejsce, w którym znajduje się pełno dawno zapomnianych skarbów, które możesz mieć za darmo. Co więcej, jest duża szansa, że sporo z nich będzie bardzo dobrze zachowywanych i wystarczy delikatne odnowienie, aby nadać im nowe życie. Takie meble z duszą nie dość, że wyglądają ciekawie, to może będą miały jeszcze dla ciebie wartość sentymentalną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.