Jak odnowić meble? 5 sposobów

Malowanie mebli

Remont mieszkania to niemały koszt, ponadto rzadko jest tak, że można w 100% przewidzieć potrzebny na to budżet, bo tu a wkrętarko-wiertarka się zepsuje, a płyty G-K trzeba by dokupić… Są jednak sposoby na to, aby oszczędzić – wystarczy odnowić, to co już masz.

  1. Meble DIY
  2. Wymiana frontów mebli
  3. Wymiana gałek meblowych
  4. Malowanie mebli
  5. Okleiny meblowe

1. Meble DIY

Zanim przejdziemy do tego, jak odnowić meble, chcielibyśmy napisać o podobnym rozwiązaniu, czyli o komodach, toaletkach wykonanych samodzielnie. Meble DIY to tani i oryginalny sposób na remont domu niskim kosztem (madrex.pl), a w sieci można znaleźć wiele poradników pokazujących, jak się do tego zabrać.

Stolik z palet, półki zrobione ze skrzynek po owocach czy szafka RTV z częściowo pomalowanych płyt pilśniowych to tylko jedne z wielu pomysłów. W ten sposób można niedrogo, a designersko urządzić całe mieszkanie, nie tracąc przy tym nic na funkcjonalności.

2. Wymiana frontów mebli

Daj nam jeszcze chwilkę, ponieważ zanim przejdziemy do przedstawienia ci konkretnych patentów, chcielibyśmy zaznaczyć, że odnowić możesz nie tylko te meble, które masz, ale także używane, kupione za bezcen. Te drugie znajdziesz w serwisach ogłoszeniowych, na targach staroci. Oczywiście, nie zawsze będą to prawdziwe perełki, ale jeśli tylko wykażesz się odrobiną cierpliwości i zaangażowania, na pewno coś znajdziesz.

No dobrze, teraz już przechodzimy do rzeczy. Pierwszym sposobem, jaki chcielibyśmy przedstawić, jest wymiana frontów mebli. Większość szafek i szuflad ma standardowe wymiary, dlatego znalezienie pasujących frontów, czy to w sklepie budowlanym, z wyposażeniem wnętrz, czy w internecie, nie powinno stanowić problemu.

To rozwiązanie sprawdza się w szczególności w przypadku mebli kuchennych, których wymiana na nowe stanowi często koszt nawet kilku, kilkunastu tysięcy.

3. Wymiana gałek meblowych

Nie zależy ci na spektakularnej metamorfozie, chciałbyś jedynie nieco odmienić wygląd starych lub nudnych mebli? Wystarczy prosty i tani trik – to wymiana gałek meblowych. W sklepach znajdziesz te elementy wykonane w stylu industrialnym, retro czy glamour. Złota gałka doda elegancji zwykłym, białym frontom, natomiast gałka w kształcie klocków zachwyci każdego małego użytkownika pokoju.

4. Malowanie mebli

Kolejnym sposobem na odnowienie mebli, jest ich pomalowanie. To już nieco bardziej zaawansowane prace, ale z pewnością dasz sobie z nimi radę. Zawsze musisz pamiętać o tym, że przed przystąpieniem do malowania, trzeba przygotować powierzchnię – zdemontować gałki, klamki, oczyścić meble z zabrudzeń lub, jeśli sytuacja tego wymaga, także je zeszlifować.

Co istotne, konieczne jest użycie specjalnych farb do renowacji mebli, tylko wtedy efekt będzie trwały i zadowalający. Najbardziej uniwersalne są farby akrylowe, aczkolwiek w sklepach znajdziesz też m.in. farby do postarzania mebli.

5. Okleiny meblowe

Ostatnim pomysłem na dziś są okleiny meblowe, które wystarczy przykleić, aby w kilka minut całkowicie odmienić swoje wyposażenie. Powierzchnia, którą chcesz oklejać, musi być czysta, wyrównana, odtłuszczona. Taką tapetę trzeba też dokładnie przyciąć. Podczas samego naklejania, należy zachować precyzję. A co, jeśli pojawią się bąbelki? Wystarczy je nakłuć i wycisnąć powietrze.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.