Gdzie i jak kupować zabytkowe meble, aby mieć pewność, że są oryginalne?

wnętrze z zabytkowymi meblami

Wielu z nas marzy o niezwykle oryginalnym meblu, który stanowić będzie prawdziwą perełkę we wnętrzu. Warto zdecydować się na antyki, które będą nie tylko stylowe, ale i niepowtarzalne. Gdzie kupować zabytkowe meble i na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać? Przedstawiamy nasze sprawdzone porady!

Gdzie kupować zabytkowe meble?

Jak w każdej branży, tak i w przypadku antyków znaleźć można nieuczciwych sprzedawców, którzy będą chcieli zarobić na niewiedzy ludzi. Zabytkowe meble kupisz w salonach z antykami, np. AntiqueBeauty.eu – to bezpieczne miejsce do kupowania starych mebli oraz dodatków i akcesoriów. Warto udać się nie tylko do lokalnego punktu, ale i zwracać na mijane podczas podróży szyldy. W ten sposób można upolować naprawdę niezwykłe okazje. Ponadto warto zaznaczyć, że wielu sprzedawców posiada również swoje internetowe salony, gdzie oferują klientom produkty (często z dostawą do domu). Zabytkowe meble bardzo często dostępne są również na platformach z ogłoszeniami sprzedażowymi z Polski oraz całego świata, na pchlich targu, jarmarkach i w domach aukcyjnych.

Na co warto zwrócić uwagę, kupując antyki?

Kupowanie antyków nie jest prostą sprawą, ponieważ wymaga od nabywcy posiadania pewnej wiedzy z zakresu historii sztuki, która pozwoli mu na sprawną ocenę, czy dany mebel jest zabytkowy, czy jedynie stylizowany. Aspektami, na które należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, podczas wybierania mebla są:

  • certyfikaty – kupując meble w sprawdzonych miejscach, np. w profesjonalnych salonach z antykami otrzymuje się certyfikat poświadczający ich autentyczność;
  • łączenia – przed wiekami najczęściej stosowanymi rozwiązaniami były kołki, kiny oraz złącza ciesielskie, gwoździe zaczęły być stosowane dopiero w II połowie XIX wieku;
  • sygnatury;
  • tył oraz spód mebla – zazwyczaj zabytkowe meble nie będą dopracowane i wykończone z każdej strony;
  • zużycie – oryginalne antyki powinny nosić na sobie ślady użytkowania, dlatego kupowanie zabytkowego mebla w idealnym stanie nie jest dobrym pomysłem.

Dodatkowo ważnymi kwestiami są także stan mebla, to czy nie jest zawilgocony oraz, czy nie został zainfekowany przez korniki. Warto wiedzieć, że wygląd antyku nie jest kluczową kwestią, ponieważ aktualnie wykorzystywane są różnorodne techniki renowacyjne, pozwalające na przywrócenie mu dawnego blasku, dlatego wszelkie wgniecenia, brak stabilności czy uszkodzenia nie powinny być kluczowym aspektem podczas kupowania zabytkowego mebla.

Ile kosztują zabytkowe meble?

Zabytkowe meble są dla wielu kupujących inwestycją, ponieważ będą one zyskiwać na wartości wraz z upływem czasu. Warto jednak wiedzieć, że zakup antyka może być kosztowny. Podczas wyceny zwraca się uwagę na szereg czynników, takich jak: stan ogólny mebla, materiały wykorzystane do jego produkcji, twórca oraz rok powstania (im starszy, tym droższy). Dla przykładu za ozdobną konsolę z XIX wieku wykonaną z palisandru i forniru palisandrowego we wspomnianym wcześniej sklepie AntiqueBeauty należy zapłacić 9.550 zł, sekretera w stylu biedermeier z połowy XIX wieku z forniru mahoniowego to koszt 24.000 zł, za komplet czterech krzeseł z tego samego okresu zapłacić należy 3.600 zł, mahoniowy owalny stół z pierwszej połowy XIX wieku to koszt 3.900 zł, a ludwikowski salonik z 1890 roku został wyceniony na 9.790 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.