Jak dbać o paznokcie? Sposoby na zdrowe dłonie, paznokcie

paznokcie

Jest takie powiedzenie, mówiące o tym, że paznokcie są wizytówką kobiety. Oczywiście nie jest ono w pełni zgodne z prawdą, przede wszystkim dlatego, że ocenianie kogokolwiek przez pryzmat wyglądu jest krzywdzące, nie mniej schludny i estetyczny wizerunek, na który składają się również zadbane paznokcie, może mieć w wielu sytuacjach duże znaczenie. W jaki sposób powinno się dbać o nie, aby były przede wszystkim zdrowe?

Jakie są najczęstsze problemy związane z paznokciami?

Stan naszych paznokci w wielu przypadkach stanowi odzwierciedlenie stanu zdrowia naszego organizmu. Rozdwajające się, pękające, słabe, łamliwe lub przebarwione mogą być oznaką różnego rodzaju chorób, niedoborów. Jeśli zatem zauważymy, że z naszą osłoną rogową palca jest coś nie tak, jak być powinno, to powinniśmy spróbować zdiagnozować ten problem. Takie kwestie, jak przyczyny białych plamek na paznokciach sprawdź na Realnie.pl, lub udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który może zlecić ci wykonanie odpowiednich badań.

Warto mieć również świadomość tego, że istnieją choroby, które dotykają konkretnie tej części ciała, a są to m.in. grzybica, łuszczyca czy zanokcica. Specjalistą zajmującym się chorobami paznokci oraz stóp jest podolog. Trzeba pamiętać o tym, że istotny jest ich stan zarówno u dłoni, jak i u stóp. Oczywiście w pierwszej kolejności warto zapytać o radę lekarza rodzinnego.

Domowe sposoby na zdrowe paznokcie

Ładne paznokcie sąprzede wszystkim zdrowe, zadbane i schludne. Choć wiele kobiet kocha fantazyjny, kolorowy manicure to wcale nie jest on konieczny, aby nasze dłonie prezentowały się elegancko. Podobnie jak w dbaniu o pozostałe części ciała, tak i w ich przypadku liczy się regularna pielęgnacja, która wzmocni je i sprawi, że nie będzie trzeba poświęcać wiele czasu i wysiłku na zabiegi upiększające dłoni.

Wśród polecanych domowych sposobów na piękne paznokcie jest kąpiel w oliwce, która wzmacnia i odżywia płytkę. Jak ją wykonać? Wystarczy podgrzać w rondelku pół szklanki oliwy z oliwek, a następnie dodać do niej zawartość kapsułki witaminy A+E (należy zapytać o nie w aptece) i wymieszać. W tak przygotowanej kąpieli należy trzymać dłonie około 10 minut, a następnie wyjąć i osuszyć papierowym ręcznikiem. Pozostałą na skórze część oliwy najlepiej jest w nią wetrzeć.

Jakie domowe produkty nadają się do pielęgnacji dłoni i paznokci?

Oliwa to nie jedyny produkt codziennego użytku, który większość z nas posiada w domu, a który świetnie nadaje się do pielęgnacji paznokci. Inne tego typu produkty, które są ogólnie dostępne i mają bardzo przystępną cenę, to olej rycynowy i ocet jabłkowy. Pierwszy z nich należy stosować poprzez wcieranie co kilka dni w płytkę, a drugi, podobnie jak oliwa, nadaje się do kąpieli dłoni. Podobne działanie do octu jabłkowego wykazuje sok z cytryny.

Opisane przez nas produkty bez przeszkód można stosować wymiennie co parę dni. Taka regularna pielęgnacja paznokci bez wątpienia przyniesie pozytywne efekty.

4 comments

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.