Jak dobrze wybrać kredyt?

Rozłożone banknoty

Do wybrania odpowiedniego kredytu należy wcześniej się przygotować. Nie można podejmować tak istotnej decyzji pod wpływem chwili. Konieczne jest przeanalizowanie wielu ofert banków, sprawdzenie, jakie mają parametry RRSO, jakie wiążą się opłaty za udzielenie zobowiązania itp. Szczególną ostrożność należy zachować przy wybieraniu kredytów długoterminowych, żeby nie podpisać niekorzystnej umowy na wiele lat. Jak więc dobrze wybrać kredyt?

Kredyt – od czego zacząć?

Na początku należy zdecydować się na konkretny rodzaj produktu. Ten z kolei uzależniony jest od jego przeznaczenia, choć nie zawsze. Najczęściej, chcąc kupić nieruchomość, decydujemy się na kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy, w przypadku zakupu auta jest to natomiast kredyt samochodowy. Na wszelkie inne potrzeby zaciągany może być kredyt gotówkowy. W jego przypadku podawanie celu przeznaczenia środków nie jest konieczne. W praktyce oznacza to, że on również może pomóc nam sfinansować zakup mieszkania czy samochodu, zwłaszcza że takie zobowiązania można zaciągnąć nawet na 200 000 zł.

Co jest pomocne przy wyborze kredytu?

Wzięcie kredytu należy rozpocząć od porównywania ofert i sprawdzania, ile może wynieść miesięczna rata. W tym przydatne jest korzystanie z narzędzi internetowych, które takie analizy ułatwiają, ale i przyspieszają. Kredyty dobrze jest wybierać z pomocą odpowiednich kalkulatorów, o tym jak działają napisano na www.pogotowie-kredytowe.pl, wystarczy wpisać w nich podstawowe parametry, jakie są dla nas istotne. Wiąże się to zazwyczaj z podaniem kwoty kredytu, okresu kredytowania i oprocentowania. Po chwili dowiadujemy się, ile będzie wynosiła rata przy takich preferencjach. Niektóre kalkulatory wskazują też, które banki mają zbliżone oferty do naszych potrzeb. Dzięki temu można od razu zapoznać się ze szczegółami tych kredytów, czyli z RRSO, prowizją czy maksymalną kwotą do spłaty.

Jak porównywać kredyty?

To właściwie najważniejsze pytanie przy wyborze kredytu. Nie jest najważniejsze to, jaki wybrać bank, ale na jakie parametry zwrócić uwagę przy porównywaniu ofert, by faktycznie zdecydować się na tani kredyt. Co więc analizować? Wiele osób koncentruje się na oprocentowaniu. Jest to oczywiście istotny czynnik, ponieważ wpływa on na wysokość raty, ale nie tylko on ma znaczenie. Przy porównywaniu zobowiązań kredytowych lepiej przyjrzeć się Rzeczywistej Rocznej Stopie oprocentowania, czyli RRSO. Mówiąc ogólnie, są to rzeczywiste koszty całego kredytu. W RRSO zawarte jest oprocentowanie, ale też prowizja za udzielenie zobowiązania, ubezpieczenie i inne koszty usługi. Warto sprawdzić też, co wiąże się z dodatkowymi opłatami. Mowa np. o wakacjach kredytowych lub wcześniejszej spłacie kredytu. Niektóre banki nie pobierają za to opłat, jednak nie wszystkie. Warto więc przed podpisaniem umowy zapoznać się z tabelą prowizji i opłat, żeby później nie być niemile zaskoczonym, gdy okaże się, że takie usługi są dodatkowo płatne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.