Parabanki to instytucje konkurencyjne dla banków i firm pożyczkowych. Ich pojęcie nie jest do końca sprecyzowane w polskim prawie, nie są one zabezpieczone Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, działają na zasadzie tzw. piramidy finansowej. Co warto wiedzieć o funkcjonowaniu parabanków w Polsce?
Czym są parabanki?
Parabanki to instytucje finansowe, które prowadzą działalność podobną do banków, jednak nimi nie są. Działają w oparciu o inne przepisy niż Prawo bankowe. Definicja parabanków nie jest szczegółowo ujęta w polskim prawie. Mówiąc ogólnie, są to przedsiębiorstwa, które świadczą usługi podobne do bankowych. Wymienia się wśród takich podmiotów towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy świadczące usługi pośrednictwa kredytowego, finansowego, kantory walutowe, firmy kurierskie oferujące usługi płatności itp. Węższe określenie parabanków obejmuje instytucje inne niż banki, działające na odrębnych prawach, jednak uprawnione do prowadzenia działalności depozytowo-kredytowej. Mimo długoletniej już działalności wciąż pozostają one trudne do zdefiniowania. Parabanki to instytucje finansowe, o których szczegółowo pisze blog Parabankowo.pl, można się z niego dowiedzieć, jakie są różnice między nimi a bankami czy firmami pożyczkowymi.
Jak działają parabanki?
Parabanki działają w Polsce na zasadzie tzw. piramidy finansowej. Jest to struktura, w której zysk jednego uczestnika jest uzależniony od wpłat innych uczestników. W praktyce chodzi o to, że np. pożyczki udzielane są z pieniędzy pozyskanych od innych klientów parabanku. Korzystanie z usług takich instytucji wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Nie są to podmioty nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, klienci ryzykują więc utratą swoich środków, czego nie zawsze są świadomi. Ponadto takie produkty objęte są zazwyczaj większym oprocentowaniem niż pożyczki czy kredyty bankowe. Ich koszty są znacznie wyższe. Na korzyść jest jedynie fakt, że oferta parabanków jest przeważnie łatwo dostępna. Instytucje te mają dużo mniejsze wymagania co do klientów niż np. banki, wynika to z innych regulacji prawnych.
Parabanki czy firmy pożyczkowe?
Alternatywą dla nieco kontrowersyjnych parabanków, mogą być firmy pożyczkowe. Podmioty te są mniej ryzykowne, ponieważ działają w oparciu o Ustawę o kredycie konsumenckim. W dodatku ich działalność nadzorowana jest przez Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. Warto przed skorzystaniem z usług takiej firmy sprawdzić, czy należy ona do PZIP. Nie każda bowiem instytucja finansowa widnieje na takiej liście. Firmy, chcąc się tam znaleźć, muszą przejść specjalną weryfikację, co wiąże się ze spełnieniem określonych wymagań. To jednak daje podstawę do tego, by klienci mieli pewność, że korzystają z usług sprawdzonych firm pożyczkowych. Ich oferty też przeważnie są dostępne do szerokiego grona klientów. Takie instytucje prowadzą ograniczaną weryfikację pożyczkobiorców, niektóre udzielają nawet pożyczek dla osób zadłużonych lub bez stałego źródła dochodu.