Jak leczyć grypę żołądkową?

chore dziecko

Myślisz, że popularna jelitówka dotyczy tylko małych dzieci? Niestety, mylisz się! Ta choroba może dotknąć każdego! Jest to infekcja wywołana przez rotawirusy, norowirusy lub adenowirusy, a przed nimi nikt się nie ukryje! Jednak, na szczęście, istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to jak z nimi skutecznie walczyć? Chcesz je poznać? Przeczytaj nasz artykuł!

Jakie są objawy grypy żołądkowej?

W zasadzie nie da się ich tak konkretnie określić. Mogą być one bardzo różne. Najbardziej charakterystycznymi są biegunka i ból brzucha. Występują praktycznie w każdym przypadku tej choroby. Oprócz tego mogą pojawić się również nudności i wymioty. Czasem pojawia się również wysoka gorączka, osiągająca wartość nawet 39 stopni!

zobacz także:  Co warto zwiedzić w Poznaniu? 12 miejsc wartych obejrzenia

Czy grypa żołądkowa jest zaraźliwa?

Chorobę tą wywołują wirusy, więc jak najbardziej. A nawet powiedzielibyśmy, że jest ona bardzo zaraźliwa. Zarazki chorobotwórcze rozprzestrzeniają się poprzez drogę kropelkową. Wystarczy niewielki kontakt z osobą zarażoną, aby stać się „szczęśliwym” posiadaczem wirusa grypy jelitowej. Chorobą tą można zarazić się również poprzez brudne ręce. Dlatego tak ważne jest, aby zachowywać odpowiedni poziom higieny.

chora kobieta

Czy przy grypie żołądkowej konieczna jest interwencja lekarza?

Na pewno nie w początkowym stadium choroby. Kiedy czujesz, że coś cię bierze wystarczy, że skorzystasz ze sprawdzonych sposobów, o których opowiemy ci w dalszej części artykułu. To powinno pomóc Ci uporać się z przykrymi dolegliwościami. Jeśli jednak nie ustąpią one w ciągu 2 dni, lub choroba ma bardzo gwałtowny przebieg, konieczna jest interwencja lekarska. Grypa jelitowa odwadnia organizm, a to może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

zobacz także:  Kostka brukowa w ogrodzie - pomysły na ścieżki w ogrodzie i wokół domu

Jak leczyć grypę jelitową?

Jeśli jesteś chory na grypę jelitową nie możesz zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Powinieneś przyjmować dużo płynów. Najlepiej w postaci niegazowanej wody mineralnej lub słabej, ciepłej, lekko słodkiej herbaty. W trakcie choroby musisz również zmienić dietę.

Powinna się ona składać z suchego pieczywa, chrupek kukurydzianych i ugotowanego ryżu. Ponadto musisz stosować probiotyki. Uzupełnią one prawidłową florę bakteryjną. Dzięki temu twój organizm szybciej zwalczy infekcję, a ty szybciej wrócisz do zdrowia.

chleb pokrojony na kromki

Czy przyjmowanie leków przy grypie żołądkowej to dobry pomysł?

Wszystko zależy od rodzaju leków. Polacy, przyzwyczajeni do łykania ich dużych ilości, na pewno sięgnęliby po antybiotyki. A to ogromny błąd. Prowadzi on tylko do zwielokrotnienia objawów choroby. Antybiotyki zabijają naturalną florę bakteryjną, co może spowodować nasilenie się bólów i nudności.

zobacz także:  Remont łazienki. Poznaj 6 wskazówek jej aranżacji

Podobne działanie mają leki przeciwbólowe zawierające ibuprofen. Jednym z jego skutków ubocznych jest rozstrój żołądka. Dlatego, jeśli już musisz zniwelować jakoś ból kup paracetamol lub poproś lekarza o receptę na oksykodon. Pomoże on w walce z nieprzyjemnym odczuciem. Dzięki temu będziesz mógł się szybciej zregenerować.

4 comments

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.