Jak rozliczać w firmie i na co uważać przy wynajmie długoterminowym auta?

Jak rozliczać w firmie i na co uważać przy wynajmie długoterminowym aut

Wynajem samochodu staje się coraz popularniejszy w polskich podmiotach gospodarczych. Jeszcze niedawno tylko większe firmy transportowe miały możliwość skorzystania z takiego rozwiązania, jednak obecnie dopuszczone do niego zostały także mniejsze przedsiębiorstwa.

To znaczny krok naprzód, który pozwala przedsiębiorcom na znacznie prostsze zaopatrzenie swojej firmy w samochód. Przyjrzyjmy się temu rozwiązaniu i zwróćmy uwagę na kilka ważnych kwestii rozliczeniowych, o których warto pamiętać.

Wynajem auta – praktyczne rozwiązanie

Trzeba przyznać, że wynajem aut jest praktyczniejszy i tańszy niż leasing. Nie jest to branie kredytu, więc nie musimy prosić zarządu o pozwolenie, nie musimy uruchamiać żadnego wkładu własnego, a ponadto wszystkie naprawy są już ujęte w cenie. Są to ogromne korzyści, wobec których trudno jest przejść obojętnie. Warto jednak zwrócić uwagę również na aspekty prawne rozliczania takiego rozwiązania przez naszą firmę, o czym na swoich stronach informują specjaliści, m.in. najemauta.pl.

Odliczenie od VAT

Przede wszystkim musimy zauważyć, że w przypadku leasingu istnieje sporo ograniczeń, które nie występuję przy okazji długoterminowego wynajmu aut. Jedną z najważniejszych wad leasingu jest to, że możemy odliczyć jedynie 60% VAT-u. Inaczej sprawa się ma w przypadku wynajmu. Jeśli przyłożymy wagę do odpowiednich zapisów w czasie umowy, to będziemy mogli odliczyć nawet 100% VAT-u, co w przypadku wielu firm jest znacznym udogodnieniem.

Koszty uzyskania przychodu

Wiele osób zastanawia się, czy wynajem samochodu można bezpośrednio wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Nie dla wszystkich urzędów skarbowych jest to oczywiste i część z nich nakazuje stosować tzw. „kilometrówki” w rozliczeniach, jednak w większości wypadków jest możliwe korzystniejsze rozwiązanie dla przedsiębiorców. Aby wydatek mógł być wliczony w koszty uzyskania przychodu konieczne jest spełnienie kilku warunków:

  • Koszty musiały zostać poniesione bezpośrednio przez podatnika;
  • Musiały być one w oczywistym związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą;
  • Poniesienie kosztów miało na celu zwiększenie przychodów firmy lub ich zabezpieczenie.

W wielu przypadkach jesteśmy więc w stanie udowodnić, że samochód stanowi koszt, który jest niezbędny do uzyskania przychodu. Większość przedsiębiorców rzeczywiście w ten sposób się rozlicza i jest to najkorzystniejsza i najbardziej praktyczna forma. W swoim rozliczeniu należy przede wszystkim dbać o szczegółowe informacje, a także precyzyjne wypełnienie wszystkich punktów.

Najlepiej więc powierzyć to doświadczonej księgowej, która będzie w stanie zająć się tego rodzaju zleceniem z odpowiednim profesjonalizmem. Zdecydowanie w ten sposób oszczędzimy wiele czasu, nerwów, a być może nawet pieniędzy. Na pewno w przyszłych latach przepisy będą stawały się w tym względzie coraz bardziej jednoznaczne, ponieważ zaczynają one dotyczyć coraz większej grupy polskich przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.