Lubię krzyżówki, jednak czasami denerwuje mnie fakt, że nie można ich rozwiązać bez sięgania do jakiegoś zewnętrznego źródła wiedzy. Nie każdy z nas przecież pamięta, jaki pierwiastek na tablicy Mendelejewa ma numer 69 lub kiedy obchodzi swoje imieniny Leokadia. Czasami mam ochotę zająć się prostą, logiczną zagadką, do której rozwiązania nie potrzebuje książek lub kalendarza. Sudoku jest w takich wypadkach najlepszym rozwiązaniem.
Co to jest sudoku?
Sudoku to prosta gra logiczna, którą możesz kupić niemal w każdym kiosku lub księgarni. Możesz sobie ją również ściągnąć na komórkę i mieć zawsze pod ręką, kiedy najdzie Cię ochota na ruszenie głową. Sudoku to 9 kwadratów. Każdy z nich ma boki 3×3. Zabawa polega na tym, by uzupełnić puste pola liczbami 1-9 w taki sposób, by żadna z nich nie powtarzała się w linii poziomej i pionowej, a także, by w danym kwadracie nie występowały dwie takie same cyfry.
Gra ćwiczy nie tylko logiczne myślenie, ale również spostrzegawczość. Możemy wybrać poziomy trudności. Jeśli jesteśmy początkujący, wybierzmy najprostsze sudoku, by przećwiczyć zasady i nie zrazić się do samej gry. Bardzo szybko będziemy w stanie przeskoczyć na drugi i trzeci poziom trudności, ponieważ zabawa na tym pierwszym jest zbyt prosta i nie rozwija nas zbyt mocno.
Jak zacząć rozwiązywanie?
Na początku warto wybrać jedną liczbę i spróbować dla niej znaleźć odpowiednie miejsce w każdym kwadracie. Możemy podążać schematem rosnącym od 1 do 9 lub zacząć od liczb, których najwięcej znajduje się na naszej karcie. W ten sposób szybciej uzupełnimy nasze sudoku i stanie się ono dla nas łatwiejsze do rozwiązania.
Jak uzupełniać sudoku
W późniejszym etapie gry warto skupić się na poszukiwaniu brakujących liczb w kwadracie i linii prostej. Po wpisaniu cyfry do kwadratu należy sprawdzić jednocześnie, czy nasza sytuacja na planszy nie zmieniła się w takim stopniu, że kolejny cyfry, które we wcześniejszym etapie pominęliśmy ze względu na brak jednoznacznej pozycji, zyskały konkretną lokalizację.
Warto wyrobić sobie nawyk sprawdzania zawsze kwadratu, a następnie linii wertykalnej i horyzontalnej. Potrójne sprawdzenie pozwala bowiem na znacznie szybsze uzupełnienie pustych pól bez konieczności późniejszego wracania do nich.
Musisz mieć pewność
Pamiętaj o tym, że w tej grze nie wolno zgadywać. Wiele osób mówi, że strzela, a potem weryfikuje swoje wybory. Takie działanie nie ma sensu i nie umożliwia rozwiązania łamigłówki. Sprawia jedynie, że określamy lokalizacje kolejnych pól, bazując na błędnych przesłankach. Każde pole ma tylko jedno rozwiązanie. Jeśli nie możesz jeszcze określić jego zawartości przejdź do kolejnego i wróć do niego wtedy, gdy na planszy pojawi się większa liczba danych.
Z czasem będziesz w stanie patrzeć na kilku pól jednocześnie i określać ich potencjalną zawartość, dzięki czemu rozwiązywanie sudoku na najniższym poziomie przestanie być dla Ciebie intelektualnym wyzwaniem. Będzie to moment, by rozwiązywać trudniejsze arkusze oznaczone dwoma lub trzema gwiazdkami.