Jak skutecznie uczyć się języka obcego?

Nie od dziś wiadomo, że uzyskanie biegłości językowej wymaga pracy i silnej motywacji. Indywidualne predyspozycje językowe, umiejętność przyswajania wiedzy oraz częsty kontakt z językiem to najważniejsze kryteria jakie trzeba spełniać, aby nauka zakończyła się sukcesem. Oczywiście każdy inaczej przyswaja wiedzę, każdy posiada swój indywidualny system nauczania, jednak każdy powinien stosować się do ważnych zasad nauki języków obcych, które prezentujemy w poniższym artykule.

1. Dlaczego chcesz się uczyć danego języka?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się dlaczego chcemy nauczyć się danego języka ponieważ od tego będzie uzależniona późniejsza motywacja do nauki. Niezależnie od tego, do czego będzie nam dany język potrzebny (do pracy, do wyjazdy, żeby zabłysnąć w towarzystwie itp.) w tym wypadku panuje jedna, żelazna zasada: żeby się nauczyć, trzeba naprawdę chcieć.

2. Nauka to nie kara

Przy nauce języków obcych bardzo ważne jest, aby ta nauka była przyjemna. Jeśli mamy w perspektywie nudne zajęcia, które w znacznym stopniu zniechęcają nas do dalszej nauki to czas wybrać zajęcia na które będzie się chodzić z przyjemnością i głodem na dalszą wiedze. Taki tryb nauki skutkuje później w wynikach oraz osobistym zaangażowaniu. Dlatego warto przyłożyć się wybierając szkołę językową czy indywidualnego korepetytora. Poczytajmy opinie w Internecie i wybierzmy mądrze.

Grupa uczących się osób

3. Wyznaczaj sobie poprzeczki językowe

Wyznaczanie sobie konkretnych celów i dążenie do ich realizacji prowadzi do osiągnięcia sukcesu. W nauce języków obcych bardzo ważna jest systematyczność, nie opuszczaj zajęć i poświęć na powtórzenie materiału co najmniej 20 minut dziennie. To nie dużo. Zastanów się nad własnym, indywidualnym tokiem nauczania. Pomyśl, co sprawia, ze lepiej chłoniesz wiedzę, nie ucz się na pamięć, staraj się zrozumieć materiał. Staraj się codziennie przyswajać nowe słówka bo większy zasób słownictwa w znacznym stopniu ułatwia dalszą naukę.

4. Czytaj, słuchaj, oglądaj

Staraj się czytać książki w danym języku, dostosowując do siebie jej poziom Zaznaczaj nowe słówka, zdania, frazy i staraj się je później wykorzystywać. W ten sposób nowe słownictwo wejdzie Ci w nawyk i przejdziesz na wyższy poziom językowy.

Kobieta ze słuchawkami na uszach

To samo dotyczy filmów czy programów obcojęzycznych. W ten sposób również poznajesz nowe struktury gramatyczne, slangi, słownictwo oraz akcenty. W nauce języków bardzo ważne jest również osłuchanie się z nim, żeby „nie zalatywać” polszczyzną.
Słuchaj piosenek, zainwestuj w ćwiczenia w plikach audio.

5. Rozmawiaj

Dobrze zrobisz, jeśli znajdziesz sobie osobę z która będziesz mógł porozmawiać w danym języku. Wskazanym jest, żeby była to osoba która jest na wyższym poziomie niż Ty, dzięki czemu będzie wyłapywać Twoje błędy i uczyć Cię nowych rzeczy. Poza tym, taki sposób nauczania pomoże Ci pozbyć się ewentualnej bariery komunikacyjnej i nabierzesz płynności w mówieniu.

Słownik

6. Zainwestuj w profesjonalny słownik

Słownik kieszonkowy to za mało. Szukaj takich słowników, w których oprócz wyjaśnienia poszczególnych słów znajdziesz też konteksty ich używania. W ten sposób lepiej zapamiętasz każde słowo czy frazę. Możesz założyć także swój indywidualny słowniczek w którym możesz zapisywać każde nowo usłyszane słówko.

7. Organizuj sobie wycieczki

Staraj się planować wakacje czy nawet krótki wyjazd do kraju objętym danym obszarem językowym, aby w ten sposób szlifować język w naturalnym otoczeniu. Nawet 2 tygodniowe wyjazdy dają duży efekt, a przebywanie w danym rejonie przez dłuższy okres daje efekt znacznie lepszy niż wieloletnia nauka na kursach językowych w kraju rodzinnym.

4 comments

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.