Jak sprawdzić adres IP komputera?

Kobieta ustala adres IP

Ustalenie komputera po numerze identyfikacyjnym może wydawać się trudne i skomplikowane. W efekcie jest zupełnie odwrotnie, jest to proces prosty i szybki w wykonaniu i każdy z nas, może ustalić adres IP określonego komputera. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak zrobić to krok po kroku.

Co to jest adres IP?

Na początek wyjaśnijmy, co to jest adres IP? Jest to numer identyfikacyjny przypisany do danego komputera lub serwera. Zapisywany jest za pomocą czterech liczb oddzielonych od siebie kropkami. Przykładowy adres IP wygląda tak – np. 255.250.42.8. Pierwsze cyfry określają adres sieci, do której przypisane jest dane urządzenie. Z kolei ostatnie pomagają zidentyfikować komputer, który nawiązał połączenie z innym serwerem.

Adres IP może mieć dwie formy:

  • stałą

Oznacza to, że nie można dokonać żadnej zmiany w adresie nawet wtedy, kiedy ustawienia routera zostają zresetowane,

  • dynamiczną

Numer jest przypisywany do komputera przy każdorazowym połączeniu z internetem. To znaczy, że do zmiany dochodzi po upływie 24 godzin bądź nawet wcześniej, jeśli sam użytkownik dokona podłączenia do serwera,

  • prywatną

W takiej sytuacji komputer nie może udostępniać połączenia innym urządzeniom, dzięki czemu możliwe jest zachowanie większej anonimowości w sieci oraz bezpieczeństwa.

  • publiczną

Komputer łączy się z każdym dostępnym połączeniem sieciowym i jest widoczny dla innych użytkowników.

Jak ustalić adres IP?

Sposobów na ustalenie adresu IP danego komputera jest kilka, a ich wybór zależy od rodzaju oprogramowania, jaki mamy zainstalowany na komputerze. Ogólnie rzecz biorąc, trzeba uruchomić specjalny wiersz poleceń, wydając w ten sposób komendę do wyszukania numeru identyfikacyjnego.

W przypadku Windowsa XP najprostszym sposobem jest kliknięcie „Menu Start”, następnie wybranie opcji „Panelu sterowanie” potem „Połączenia sieciowe i internetowe” a na koniec dwukrotne kliknięcie „Połączenia sieciowe”. Drugim sposobem dla tego samego oprogramowania jest zaznaczenie prawym przyciskiem myszki ikonki „Połączenia lokalne”, wejście w „Status” i przejście do „Wsparcia”. Wówczas na ekranie powinien wyświetlić się poszukiwany adres IP.

Jeśli pracujemy na komputerze z Windowsem 7, wówczas adres ustalimy, klikając w „Start”, następnie „Panel sterowania”, „Sieć i Internet” i „Centrum sieci i udostępniania”. Na liście zadań klikamy w „Zmień ustawienia adaptera”, zaznaczamy i klikamy prawym przyciskiem myszki na „Połączenia lokalne” i na końcu klikamy na „Status” oraz wybieramy zakładkę „Szczegóły”. Bardzo podobnie postępujemy w przypadku oprogramowania typu Windows Vista, Windows 8 i 10.

 

Jak widać, ustalenie adresu innego komputera nie jest wcale takie trudne, a jego znalezienie może zając zaledwie kilka minut. Nie trzeba być ekspertem komputerowym, aby umieć robić takie rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.