Jak wybrać dobrą księgową?

jak dobrze wybrać księgowość

Księgową należałoby wybrać zanim jeszcze otworzymy działalność gospodarczą – już na etapie rejestrowania firmy z pewnością pojawi się wiele wątpliwości, które w prosty i szybki sposób rozwiąże specjalista. Ale jak wybrać księgowość dla naszej firmy? Najlepiej byłoby znaleźć kogoś z polecania, jednak nie każdy z nas ma znajomych-przedsiębiorców. Dlatego warto się zastanowić czym powinniśmy się kierować przy wyborze księgowej.

Kiedy rozpocząć szukanie księgowej?

Współpracę z biurem rachunkowym warto podjąć zanim jeszcze zarejestrujemy działalność. Przed dokonaniem wpisu do CEIDG musimy wybrać rodzaj opodatkowania, zdecydować się czy będziemy korzystać z możliwości zwolnienia z VAT etc. – tutaj pomoc fachowców będzie niezbędna, ułatwi nam też start w nowym biznesie.

Liczą się certyfikaty i doświadczenie

Najważniejsze kryterium jakim powinniśmy się kierować to kompetencje księgowego. Tutaj najważniejsze będą certyfikaty, członkostwo w stowarzyszeniach branżowych oraz doświadczenie. Na stronie Ministerstwa Finansów znajdziemy informację o osobach, które uzyskały państwowy certyfikat poświadczający kwalifikacje zawodowe. Nie bójmy się także zapytać wybraną przez nas księgową czy posiada dodatkowe dyplomy lub jest członkiem branżowych stowarzyszeń. np. Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Natomiast Centrum Informacji Księgowej to instytucja, która weryfikuje uprawnienia księgowych, zbiera opinie o nich od przedsiębiorców i promuje rzetelne usługi księgowe, więc tam też możemy szukać informacji. A co z doświadczeniem? Wiadomo, że im dłuższy staż pracy tym lepiej. Przykładowo, przedsiębiorcy którzy zdecydowali się na księgowość obsługiwaną przez TaxExpert.com.pl, mogą być pewni ich kwalifikacji, ponieważ jest to biuro istniejące od siedmiu lat na rynku dolnośląskim – zostało zarejestrowane w 2008 roku.

Jaki jest zakres oferowanych usług księgowych?

Następną, bardzo ważną kwestią, jest zakres usług księgowego. Co prawda, teraz większość biur rachunkowych oferuje zarówno obsługę klienta indywidualnego jak i firmowego, jednak należałoby to wcześniej sprawdzić, żeby nie być zaskoczonym. Dobrze jest też wiedzieć, jak wiele możliwości może nam zaoferować konkretne biuro.

Dostępność oraz sposób kontaktu

Należy też wziąć pod uwagę tak prozaiczne aspekty jak godziny pracy księgowej oraz sposób kontaktowania się z klientami. Jeśli zależy nam na bezpośrednich relacjach to trzeba wybrać takie biuro, które pracuje w godzinach, które nam odpowiadają. Istotna może być także jego odległość od naszego miejsca pracy.

Jaka jest cena za usługę?

Czy kierować się wysokością ceny za usługi? Raczej nie. Oczywiście, jeśli nie będzie nas stać na skorzystanie z usług renomowanego biura rachunkowego, to nie podejmiemy z nim współpracy. Należałoby się jednak wystrzegać księgowych, których proponują zbyt niskie stawki. Jeśli nie mamy orientacji w tym ile dana usługa powinna kosztować, to wystarczy porównać cenniki kilku biur rachunkowych (w tym celu najprościej byłoby wysłać zapytanie z prośbą o wycenę).

Pamiętajmy, że od kosztów współpracy, ważniejsze jest bezpieczeństwo naszych finansów. A to może zapewnić nam tylko rzetelna księgowa z doświadczeniem.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.