Bez rachunku bankowego trudno się dzisiaj obejść. Wiele placówek oferuje różnego rodzaju produkty, przeznaczone dla konkretnych grup wiekowych czy zawodowych. Konto dla studenta powinno posiadać pewne cechy, które pozwolą odróżnić go od zwykłego ROR-u.
- Po co studentowi konto w banku?
- Konto osobiste dla studenta — minimum opłat
- Dobre konto osobiste jest proste w użytkowaniu
- Najlepsze oferty kont osobistych i kont dla studenta
Po co studentowi konto w banku?
Studenci w swoim codziennym życiu potrzebują wykonywać różnego rodzaju opłaty. O ile jeszcze 10 lat temu nie wszyscy młodzi posiadali konto bankowe, o tyle w obecnych czasach posiadanie takiego rachunku jest wręcz obowiązkowe. Za pomocą przelewu płaci się za akademik, karta bankowa jest także ważna przy codziennych zakupach. Posiadanie własnego konta w banku istotne jest także w momencie otrzymywania stypendium – socjalnego czy naukowego.
Co ciekawe, mało jest na rynku kont bankowych stricte dla studenta, są natomiast rachunki zaprojektowane dla osób od 18 do 26 roku życia, określane jako konta studenckie – jednak w istocie status studenta w ogóle nie jest w tym przypadku sprawdzany. Taki produkt bardziej trafnie określić można jako „dla młodych”. Jeśli zakładasz swoje pierwszy rachunek w banku, warto prześledzić aktualne rankingi, a konta bankowe osobiste zestawia Bankier. Dzięki dostępnym zestawieniom sprawdzisz, które jest najbardziej opłacalne.
Konto osobiste dla studenta — minimum opłat
Konto dla studenta, czyli takie przeznaczone dla osób do około 26 roku życia (niektóre banki oferują tego typu konta nawet dla trzydziestolatków), przygotowane powinno być z myślą o osobach, które nie mają jeszcze oszczędności, a ich środki są skromne. W przypadku konta dla studenta nie może być mowy o opłatach, a jeśli już te opłaty występują, nie powinny być wysokie. Co więcej, wiele banków oferuje dodatkowo premie za otwarcie konta – nie trzeba chyba zaznaczać, że każde dodatkowe pieniądze dla osoby uczącej się są niezwykle potrzebne.
Istnieją konta osobiste, które nie generują opłat za ich otwarcie, ani prowadzenie, ale naliczają niewielką opłatę za kartę – którą jednak można zniwelować, jeśli wykona się odpowiednią ilość transakcji.
Dobre konto osobiste jest proste w użytkowaniu
Konto osobiste dla studenta powinno także być proste w użytkowaniu, co wychodzi de facto wprost z punktu pierwszego – konta bezpłatnego, to jest niepowiązanego z dużą ilością dodatkowych produktów. W przypadku konta osobistego dla studenta ważne są podstawowe usługi – bankowość internetowa, możliwość korzystania z wszystkich bankomatów, a także płatności kartą. Dodatkowe usługi, takie jak kantor walutowy, ubezpieczenie konta czy lokaty, zupełnie się w tym przypadku nie sprawdzą, choć dobrze jest, jeśli konto ma możliwość poszerzenia gamy swoich usług o dodatkowe produkty (jak choćby wspomniany już kantor walutowy).
Najlepsze oferty kont osobistych i kont dla studenta
Oferty kont osobistych zmieniają się co chwilę, bardzo często są także połączone z sezonowymi promocjami, dlatego też ważne jest regularne śledzenie różnego rodzaju rankingów kont osobistych. Jeśli chodzi o najbardziej podstawowe konta osobiste, jednym z najbardziej opłacalnych może być Konto dla Ciebie w ofercie banku Credit Agricole, które jest bezpłatne (darmowe są także korzystanie karty oraz wypłaty) – dodatkowo dzięki skorzystaniu z rankingu na bankier.pl zyskujesz aż 500 złotych premii. Atrakcyjną ofertą konta studenckiego jest także Konto 360º lub Konto 360º Student w banku Millennium, gdzie po spełnieniu warunków zyskujemy nawet 360 złotych premii, konto również jest bezpłatne. Inne warte rozważenia oferty to Konto za Zero w banku PKO, a także oferty mBanku, BNP Paribas, czy ING. Większość z tych banków oferuje darmowe założenie konta i niewielką opłatę za użytkowanie karty, która jednak w istocie rzadko kiedy jest naliczana – korzystając z płatności kartą na co dzień, istnieją niewielkie szanse, że nie spełnimy warunków dotyczących bezpłatnego użytkowania karty płatniczej.