Jak zatrzymać laktację po zakończeniu etapu karmienia?

karmienie małego dziecka butelką

Naturalny pokarm matki jest niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Nadchodzi jednak ten moment, kiedy odstawia się dziecko od piersi, a pokarm matki zastępuje pokarmami stałymi czy mlekiem modyfikowanym. Ciało kobiety nie reaguje wtedy natychmiastowym zatrzymaniem laktacji, dlatego też, aby nie narażać się na nieprzyjemne sytuacje w pracy, czy poza domem, trzeba wspomóc się sprawdzonymi metodami na zatrzymanie laktacji.

Rób większe przerwy pomiędzy karmieniami

Popularnymi metodami zatrzymywania laktacji są te naturalne, które jednak mogą zabrać więcej czasu niż farmakologiczne, zależnie od obfitości laktacji, wielkości gruczołów oraz działania przysadki mózgowej. Trzeba zacząć wówczas od robienia większych przerw pomiędzy poszczególnymi karmieniami i nie opróżniać tym samym piersi do samego końca.

Tym, co stymuluje produkcję mleka w kobiecej piersi jest bowiem częstotliwość karmienia oraz pobudzanie brodawki sutkowej przez ssące dziecko. Jeżeli zatem karmienie i samo pobudzanie brodawki będzie się odbywało rzadziej, a w piersiach pozostaną resztki pokarmu, będzie to sygnał, że nie trzeba już produkować tak dużych ilości pokarmu, które zaczną się wtedy stopniowo zmniejszać.

Pomiędzy karmieniami, które powinny być zredukowane do około trzech w ciągu dnia, kobieta nosić powinna specjalny, dobrze dopasowany stanik, który podniesie i przytrzyma piersi, aby nie było dodatkowego miejsca na sączący się pokarm.

Przykładaj do piersi liście kapusty

Inną domową metodą zatrzymywania laktacji, stosowaną również na oddziałach ginekologicznych, jest przykładanie do piersi liści zmrożonej i stłuczonej białej kapusty. Jest to naturalny środek przynoszący ulgę w stanach zapalnych piersi, które pojawiają się często w okresie laktacji. Przydatne są tu również zimne prysznice, które obkurczają naczynia krwionośne piersi, łagodząc tym samym ból.

Produkcję pokarmu ogranicza także picie naparów z szałwii oraz mięty. Picie herbaty z mlekiem może z kolei pobudzić laktację.

Niemowlę z mamą

Sięgnij po środku farmakologiczne

Najszybszą metodą zatrzymania laktacji jest leczenie farmakologiczne, dzięki któremu ustaje ona w zasadzie natychmiastowo. Lekami, które hamują laktację są między innymi bromergon, pralodel, czy bromocorn. Działają one na zasadzie zmniejszania wydzielanie prolaktyny, będącej hormonem przysadki mózgowej, która pobudza produkcję mleka w kobiecej piersi.

Leki te podaje się zazwyczaj w postaci tabletek do ssania. Mogą one wiązać się z pewnymi efektami ubocznymi takimi jak zawroty głowy czy duszności, jeżeli zatem pacjentka źle reaguje na któryś z tych leków, zastosować można również norprolac – jest on droższy, daje jednak mniej ubocznych objawów.

Tego typu leki zapisuje zawsze lekarz, dopasowując je dobrze do konkretnej kobiety i doradzając zazwyczaj, by stosować również niektóre metody naturalne. Wraz z rozpoczęciem przyjmowania leków, matka powinna jednak zrezygnować całkowicie z karmienia swej pociechy piersią. Wówczas laktacja zatrzymana jest już po upływie tygodnia od rozpoczęcia kuracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.