Jak zrobić tatuaż? Czy tatuaże są modne?

dziewczyna na plaży

W starożytności tatuowano ciała podczas obrzędów rytualnych, a trwałe ozdoby na ciele zarezerwowane były jedynie dla nielicznych, głównie dla plemiennych dowódców wojsk. Obecnie tatuaże są bardzo popularne. Coraz więcej osób może pochwalić się oryginalnym rysunkiem na ciele. Ty też chcesz dołączyć do tego grona? Opowiemy ci trochę o sztuce tatuażu!

Dlaczego ludzie się tatuują?

Funkcję tatuażu na przestrzeni wieków diametralnie się zmieniły. Początkowo miał on chronić przed bólem i urokami, później stały się symbolem władzy i mocy. Mogli go nosić tylko ludzie z wyższych warstw społecznych. W późniejszych epokach tatuaże straciły swoją rangę. Z symbolu władzy stały się znakiem rozpoznawczym kryminalistów i biedaków.

To zmieniło się dopiero w XX wieku. Wtedy sztuka tatuażu przeżywała prawdziwy rozkwit. Swoje ciała zdobili wszyscy. Od więźniów po milionerów cieszących się powszechnym szacunkiem wśród społeczeństwa. Zmienił się również ich charakter.

Nie były już tylko symbolem siły. Służyły również podkreśleniu charakteru właściciela lub depersonalizacji. W takim kontekście wykorzystywano je w III Rzeszy, tatuując więźniom obozów koncentracyjnych numery na rękach. Obecnie stosuje się je głównie jako ozdobę lub jako formę wyrażenia emocji.

Jak wygląda tatuowanie ciała?

Tatuaż wykonuje się specjalną maszynką, zwaną popularnie pistoletem. Jej igła nakłuwa skórę około100 razy na sekundę, za każdym razem wpuszczając pod skórę określoną ilość barwnika. Igła nakłuwa skórę na głębokość mniej więcej 1 mm, czyli dociera do skory właściwej. To powoduje, że tatuaż jest trwały.

Barwnika znajdującego się w tym miejscu nie da się usunąć tradycyjnymi metodami, gdyż ta warstwa skóry nie ulega złuszczeniu. Można pozbyć się go tylko za pomocą specjalnych zabiegów. Jednak istnieje ryzyko, że takie działanie pozostawi na skórze trwałe blizny. Sam zabieg tatuowania ciała jest uznawany za bardzo bolesny, choć to oczywiście kwestia indywidualna dla każdego człowieka. Ale osobom mało odpornym na ból go nie polecamy.

wykonywanie tatuażu

Czy tatuaże przeszkadzają w życiu?

Tutaj zdania są podzielone. Jedni mówią, że tego typu ozdoby są rzeczą całkowicie naturalną, a każdy ma przecież prawo do wyrażenia się w jaki sposób tylko chce. Nawet jeśli miałoby to się odbyć poprzez ozdobienie tatuażami całego ciała.

Inni twierdzą, że tatuaż niesie ze sobą automatyczne negatywne skojarzenia. Takie nastawienie spowodowane jest faktem, iż kiedyś nosili je głównie więźniowie. Kto z nich ma rację? Po części argumenty obu grup są słuszne. Faktycznie, starsze pokolenie nadal nie akceptuje tego typu ozdób, a wytatuowane osoby nadal mogą mieć problem ze znalezieniem pracy. Jednak powoli odchodzi się od tego typu myślenia i szacuje się, że niedługo tatuaże będą całkowicie akceptowalne.

dziewczyna  z tatuażami na rękach

Jak wykonać tatuaż samodzielnie w domu?

Zanim podejmiemy decyzję o wykonaniu trwałego rysunku na ciele, wypróbujmy jego zmywalną wersję. Możemy ją przygotować w domowych warunkach. Do jej wykonania można użyć np. henny, którą wymalujemy na ciele fantazyjne wzory. Na rynku dostępne są również specjalne naklejki. Przyciska się je do ciała moczy wodą i odkleja. Szybko i bezboleśnie zyskujemy oryginalną ozdobę.

To dobry sposób na niezdecydowanych. Dzięki temu nie trzeba wydawać dużo pieniędzy na drogie i bolesne zabiegi usuwania permanentnego tatuażu, a na ich ciele nie zostaną blizny, które są efektem działania lasera. Czy ta nowa moda wypchnie z rynku tradycyjne tatuaże? Tego na razie nie można określić. Naszym zdaniem nie. Ale dzięki temu, choć przez chwilę będzie można się poczuć znowu małym dzieckiem. A z takich chwil zawsze warto korzystać.

6 comments

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.