Jakie książki dla nastolatków? TOP 5 powieści dla młodzieży

Harry Potter książka dla młodzieży

Mówi się, że nastolatkowie nie czytają, a to na szczęście nie jest prawda. Oni czytają chętnie i dużo, potrafią do późnych godzin nocnych pochłaniać wciągające powieści. Tylko do szkolnych lektur nie są przekonani, stąd to nieporozumienie. Dlatego sprawdźcie najlepsze powieści dla młodzieży, które sprawią, że nastolatek nie będzie mógł oderwać się od książki.

1. Harry Potter

Serię o przygodach młodego czarodzieja zna już każdy nastolatek, co więcej, większość z nich sięga po te książki ponownie. I jeszcze raz… I może jeszcze jeden… Świat stworzony przez J. K. Rowling łączy młodzież na całym świecie. Obecnie jest doskonała okazja, aby przypomnieć sobie burzliwe życie Harrego Pottera, ze względu na dwie najnowsze propozycje dla Potteromaniaków: Harry Potter i Przeklęte Dziecko oraz Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć.

2. Osobliwy dom Pani Peregrine

Teraz każdy nastolatek czyta Osobliwy dom Pani Peregrine. Historia osobliwych dzieci stworzona przez Ransoma Riggsa zyskała uznanie nawet Tima Burtona, jednego z najlepszych reżyserów obecnych czasów i dzięki temu do kin trafił film na podstawie tej powieści. To spowodowało, że nastolatkowie tym chętniej sięgają po tę powieść. A jeśli jeszcze nie mają jej dosyć, mogą zapoznać się z kolejnymi częściami: Miasto cieni oraz Biblioteka dusz.

3. Igrzyska śmierci

Igrzyska śmierci to powieść science-fiction dla młodzieży, która zyskała popularność dzięki swojej ekranizacji (która jest bardzo wierna oryginałowi). O historii odważnej Katniss Everdeen z Dwunastego Dystryktu można dowiedzieć się z trzech częściach książek Suzanne Collins: Igrzyska śmierci, W pierścieniu ognia oraz Kosogłos.

4. Dziewczyna z pomarańczami

Dziewczyna z pomarańczami to trochę mniej znana powieść norweskiego pisarza, Josteina Gaardera, po którą najchętniej sięgają dziewczyny. W magiczny, wciągający sposób opowiada o miłości, sensie istnienia oraz śmierci. I choć brzmi to dość banalnie, Gaarder w specyficznym dla siebie, filozoficznym stylu, trafnie zadaje pytania, które dla nastolatków są bardzo ważne. To idealna propozycja dla młodzieży, która powoli wkracza w dojrzały świat.

A dla trzynasto-, czternastolatków idealna będą inne powieści tego autora: Przepowiednia dżokera oraz Córka dyrektora cyrku, gdzie baśniowy świat przeplata się z filozoficznymi zagadkami oraz z prawdziwym życiem.

5. Hera moja miłość oraz Lot komety

Nastolatkowie chętnie sięgają także po rodzimą literaturę. Anna Onichimowska, w swoich dwóch książkach, Hera moja miłość oraz Lot komety, trafnie opisała współczesne problemy, z jakimi stykają się nastolatkowie. Po tę pozycje chętnie sięgają zarówno, chłopcy jak i dziewczęta, ponieważ w pewnym stopniu mogą utożsamiać się z ich bohaterami. Pierwsza z powieści w ciekawy sposób dotyka kwestii związanych z narkomanią wśród młodzieży, druga natomiast przedstawia życie w sekcie. Autorka do obu tematów podeszła bardzo poważnie, z dużym zrozumieniem, dlatego kolejne pokolenia nastolatków uważają to za lekturę obowiązkową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.