Co czytać w 2020 roku? Polecane książki, zapowiedzi wydawnicze

Książka

Rok 2020 obfituje w nowości wydawnicze, na które czytelnicy długo czekali. Po co warto sięgnąć? Co jeszcze pojawi się w drugiej połowie 2020 roku? Przedstawiamy polecane książki, a także najciekawsze zapowiedzi.

1. Zygmunt Miłoszewski – Kwestia ceny

Zygmunt Miłoszewski to jeden z najchętniej czytanych polskich powieściopisarzy ostatnich lat. Znany jest przede wszystkim jako autor powieści kryminalnych, choć w zeszłym roku zaskoczył swoją powieścią obyczajową Jak zawsze, która zebrała wiele pozytywnych recenzji.

W tym roku powrócił jednak na znane dotąd tory, wypuszczając thriller pt. Kwestia ceny. To historia o poszukiwaniu zaginionych skarbów, która przybiera nieoczekiwany obrót, mający niebagatelne znaczenie dla całej cywilizacji… Od początku przygody historyczki sztuki Zofii Lorentz i naukowca Bogdana Smugi wciągają czytelników, pozostawiając ich w niepewności do samego końca.

Naszym zdaniem zdecydowanie jest to pozycja, na którą warto było czekać. Na koniec dodamy jeszcze, że książkę tę można kupić w księgarniach od 17 czerwca.

2. Sally Rooney – Normalni ludzie

Wcześniej, bo na początku roku (a dokładniej 26 lutego), w księgarniach pojawiła się powieść Sally Rooney Normalni ludzie. Na pierwszy rzut oka fabuła tej książki nie wnosi nic nowego. Jest dwoje nastolatków, którzy pochodzą z dwóch różnych światów. Choć mieszkają w tym samym mieście, ba!, chodzą do tej samej szkoły, pozornie nic ich nie łączy, mają inne pragnienia.

W praktyce jednak znają się dobrze, choć fakt ten starannie ukrywają. Staje się to coraz trudniejsze, gdy zaczyna łączyć ich uczucie. I ta nastoletnia, romantyczna relacja z czasem będzie ewoluować, przybierając różne formy i przy okazji dotykających takich problemów, jak toksyczna miłość, zaburzenia psychiczne, a także syndrom ofiary.

3. Elena Ferrante – Zakłamane życie dorosłych

Zgodnie z kalendarzem premier książkowych aktualizowanym na https://allegro.pl/premiery/kalendarz-premier-ksiazkowych, możemy dowiedzieć się, że drugiego września pojawi się powieść Elany Ferrante Zakłamane życie dorosłych. Bohaterką tej książki jest Giovanna, która ulega nagłej przemianie. Pełna radości dziewczyna zaczyna przypominać zrzędzącą kobietę – co się za tym kryje? Tego czytelnicy będą musieli się dowiedzieć. Na zachętę dodamy, że autorka w swojej powieści zadaje pytania o to, kim chce być każdy człowiek i kim naprawdę jest.

4. Jacek Dukaj – Imperium chmur

Ze wspominanej wyżej listy zapowiedzi wydawniczych wiadomo też, że 2 września na półkach księgarni (i tych stacjonarnych, i wirtualnych) pojawi się kolejna książka fantasy Jacka Dukaja. I choć niejednego może to zdziwić, historia opowiadająca o zmierzchu kultury samurajów, inspirowana jest Lalką Bolesława Prusa. Co więcej, już nazywana jest literackim majstersztykiem, a historyczne oraz literackie odniesienie były jednym z powodów, dla których Imperium chmur zostało wyróżnione Nagrodą Literacką im. Andrzeja Żuławskiego.

5. Marta Dymek – Jadłonomia po polsku

Na koniec mamy pozycję nietypową, bo kucharską – to Jadłonomia po polsku, czyli książka wydana przez autorkę najbardziej znanego, wegańskiego bloga kulinarnego, Martę Dymek.

Aromatyczny pasztet, (nie)klasyczny bigos czy domowy rosół to tylko kilka z tradycyjnych, polskich dań, które okazują się również smaczne w wersji roślinnej, co Marta Dymek po raz kolejny udowadnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.