Jesteś młodym kierowcą i przeraża Cię cena ubezpieczenia? Co możesz zrobić w tej sytuacji?

Kierowca w aucie

18-latek z Mikołowa otrzymał na urodziny auto. Radość z prezentu zniknęła, gdy sprawdził ceny OC. Przeraził się, że nie będzie go stać na wakacyjną wycieczkę. Znalazł jednak sposób na obniżenie wydatku.

Pan Krzysztof z Mikołowa otrzymał Volkswagena Polo od ojca. Był to prezent na 18. urodziny syna. Młody mężczyzna zamierzał wsiąść za kółko zaraz po zdaniu prawa jazdy, a zakończeniu roku szkolnego ruszyć samochodem na kilkudniowe wakacje z grupą znajomych. Niestety, gdy sprawdził ceny ubezpieczenia komunikacyjnego okazało się, że raczej nie będzie go stać na letni wypad z paczką znajomych.

Wysokie ceny dla młodych kierowców

Młodzi kierowcy raczej nie cieszą się dużym zaufaniem ze strony firm ubezpieczeniowych. Ceny, które ubezpieczyciele oferują osobom o skromnym doświadczeniu za kółkiem są przeważnie wyższe od tych, które proponuje się kierowcom o dłuższym stażu. Skąd biorą się te różnice?

Jak wyjaśnia ekspert ubezpieczeniowy ze strony ubsy.pl, ceny ubezpieczenia samochodu są ustalane na podstawie statystyk wypadkowych. Tymczasem kierowcy do 25 roku życia powodują stosunkowo duży odsetek wypadków i kolizji. Dlatego też towarzystwa ubezpieczeniowe traktują mniej doświadczonych właścicieli czterech kółek jako potencjalnych sprawców zdarzeń drogowych. W konsekwencji ceny OC dla młodszych kierowców z mniejszym doświadczeniem są relatywnie wyższe. Średnia cena ubezpieczenia samochodu w czerwcu tego roku dla kierowcy w wieku od 18 do 25 lat wyniosła 1652,10 zł.

Sposoby na tanie OC dla niedoświadczonego kierowcy

Szczęśliwie jest kilka sposobów na tańsze ubezpieczenie OC dla niedoświadczonego kierowcy. Liczne porady na ten temat, które znajdziemy w internecie jednak okazują się skuteczne.

Kluczowy okazuje się między innymi wybór samochodu. Ubezpieczyciele oceniają bowiem marki i modele aut pod kątem ryzyka spowodowania szkód w wyniku wypadku lub kolizji. Cena OC dla pojazdu młodszego, z mniejszym i słabszym silnikiem będzie niższa niż koszt ubezpieczenia wiekowego auta o dużej mocy. Dzieje się tak, ponieważ szkody spowodowane autem mocniejszym mogą być potencjalnie większe. Z kolei pojazdy szybsze i starsze częściej biorą udział w zdarzeniach drogowych.

W przypadku pan Krzysztofa wybór marki został już dokonany. Akurat sprezentowany przez ojca Volkswagen Polo rocznik 2009 należy do popularniejszych modeli samochodów, a jego ubezpieczenie powinno być nieco tańsze od szybszych, a zarazem bardziej prestiżowych modeli. Wybór prezentu na osiemnastkę można więc uznać za trafiony. Gdyby pan Krzysztof otrzymał na urodziny Audi albo BMW jego radość trwałaby jedynie do momentu kalkulacji składki ubezpieczeniowej.

Niestety pan Krzysztof nie skorzystał z innego rozwiązania, które pozwoliłoby mu na obniżenie kosztu zakupu ubezpieczenia OC. Na zniżki mógłby pracować jeszcze przed tym jak otrzymał prezent w postaci samochodu. Gdyby posiadał na przykład skuter, byłaby możliwość uzbierania zniżek za bezszkodową jazdę. Niektóre firmy ubezpieczeniowe uwzględniają bowiem zniżki wypracowane za jazdę ubezpieczonym jednośladem.

Równocześnie pan Krzysztof mógłby zyskiwać zniżki dzięki doświadczeniu swojego ojca. Wystarczy, że stałby się współposiadaczem samochodu, którym porusza się bardziej doświadczony kierowca. Gdyby tak się stało, młody kierowca od dłuższego czasu budowałby pozytywną historię ubezpieczeniową dzięki bezszkodowej jeździe pierwszego właściciela pojazdu. W ten sposób starszy właściciel wypracowałby zniżki młodszemu. Z tej możliwości pan Krzysztof mógłby korzystać nawet na długo przed przed ukończeniem kursu na prawo jazdy.

Jak wynika z danych porównywarki ubezpieczeń Mubi.pl, młodzi kierowcy, którzy dzielą auto ze współwłaścicielem za ubezpieczenie samochodu w czerwcu tego roku zapłacili średnio 1369,32 zł, czyli o 324,87 zł mniej niż samodzielni właściciele pojazdów, którzy nie przekroczyli 25 roku życia.

Darczyńca współwłaścicielem prezentu

Ostatecznie pan Krzysztof skorzystał z doświadczenia ojca w nieco inny sposób. Ustanowił go bowiem współwłaścicielem swojego Volkswagena Polo. Może zabrzmi to nietypowo, lecz darczyńca został współwłaścicielem prezentu, który podarował. Dzięki temu rozwiązaniu, młody kierowca mógł liczyć, że przy kalkulacji składki ubezpieczeniowej zostanie uwzględnione nie tylko jego nikłe doświadczenie za kółkiem, ale również długoletni staż ojca.

Faktycznie tak się stało. Pan Krzysztof skorzystał z porównywarki ubezpieczeń na stronie klaro.pl, gdzie znalazł najtańsze OC. W trakcie wyliczenia ceny ubezpieczenia pod uwagę zostały wzięte zniżki wypracowane przez ojca pana Krzysztofa. Jego kilkanaście lat bezszkodowej jazdy przyczyniło się do obniżenia składki ubezpieczeniowej.

Dzięki uwzględnieniu zniżki i skorzystaniu z rzetelnego porównania ofert pan Krzysztof nie tylko znalazł tańszą ofertę ubezpieczenia OC, ale również zaoszczędził na wakacje. Wyjazd z paczką znajomych znów stał się możliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.