Kamizelka – powrót do przeszłości

Mężczyzna w kamizelce

Jeszcze przed wojną każdy elegancki mężczyzna ją nosił, ponieważ była nieodłącznym elementem oficjalnego stroju. Po wojnie stała się obligatoryjna, jednak z każdą dekadą traciła na popularności, by praktycznie całkowicie wyjść z użycia. Moda zatacza koła i kamizelka powraca na salony (i nie tylko). Różnica polega jednak na tym, że tym razem noszą ją przede wszystkim wytrawni znawcy męskich strojów.

Dlaczego zniknęła

Od ubierania kamizelki odchodzono przede wszystkim z kilku powodów. Zwykle była wykonana ona z nieprzyjemnego, sztywnego materiału, który w miesiącach letnich potęgował pocenie się i dodatkowo krępował ruchu mężczyzny. Jednocześnie bardzo często spotykano kamizelki źle dopasowane, które nie podkreślały walorów sylwetki. Kamizelka została więc zepchnięte na marginesy mody i kojarzyła się głównie ze strojem kelnerów.

W użyciu casualowym

Od kilku lat zauważyć można bardzo nietypowe wykorzystanie kamizelki w stroju mniej formalnym (http://domodi.pl/sklepy_denley-pl/odziez/odziez-meska/kamizelki-meskie_opcje_kolor,czarny). Zdarza się, że stosuje się ją nawet w komplecie z jeansami. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które łączy elegancję ze swobodą. Jednocześnie w takim układzie nie musimy sztywno trzymać się tej samej kolorystyki. Ważne, by kamizelka i spodnie zgrywały się z sobą. Styliści polecają szczególnie szare kamizelki, które pasują do praktycznie każdej stylizacji. Ważnym aspektem jest fakt, że kamizelki wykonywane są obecnie z naturalnych materiałów, głównie lnu, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w letnich miesiącach. Dobrze dopasowana kamizelka może ponadto sprawić, że osoba ją nosząca, będzie optycznie wyższa.

Eleganckie kamizelki męskie

Jak nosić

Ten element stroju sprawdzi się idealnie w połączeniu z koszulą i krawatem bądź muszką (chociaż ta ostatnia raczej źle się kojarzy z powodu pewnego europosła). W luźniejszych stylizacjach dobrze komponować się będzie jednak nawet z samą koszulą. Wszyscy specjaliści odradzają połączenie kamizelki z samą podkoszulką. Takie przypadki podobno się zdarzają, ponieważ połączenie t-shirtu i marynarki jest już dość popularne. Pamiętajmy o tym, że guziki powinny być zapięte. Można sobie pozwolić na odpięcie jedynie pierwszego i ostatniego. Koniecznie powinniśmy również pamiętać, by dokonać wyboru jednorzędowej kamizelki. Warto poszukać również takiego jej  rodzaju, który jest dość szeroko wycięty, ponieważ dzięki temu będziemy w stanie wyeksponować koszulę i krawat.

Czarne kamizelki męskie

Czy wróciła na stałe?

Pogłoski o tym, że kamizelka wróciła na stałe do męskiej szafy byłyby na pewno znacząco przesadzone. Współcześni mężczyźni, którzy zmuszeni są do noszenia garniturów w miejscach pracy z powodu dress code’u prędzej znajdą inną pracę niż zaczną ubierać znienawidzoną kamizelkę. Znawcy i pasjonaci mody na pewno jednak zainteresują się ciekawymi stylizacjami, które twórczo wykorzystują ten atrybut poprzedniej epoki. Na pewno wpływ na to mają celebryci, tacy jak David Beckahm czy Justin Timberlake, którzy często pokazują się publicznie w takim stroju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.