Styl Vintage, modnie w stylu poprzedniej epoki

Kobieta w stylizacji vintage

Nie od dziś wiadomo, że moda powraca. Tak też jest ze stylem vintage, który od jakiegoś czasu znów króluje na polskich ulicach. Geometryczne wzory, grochy czy okulary typu muchy powinny znaleźć się w szafie każdej wielbicielki najnowszych trendów.

Styl vintage

Samo słowo vintage pochodzi z terminologii winiarskiej i oznacza dobry rocznik wina. Natomiast termin vintage po raz pierwsze zaczęto stosować w odniesieniu do modowych trendów w XIX wieku. Styl ten polega na łączeniu ze sobą ubrań z innych epok bądź noszeniu ciuchów stylizowanych na nie. Nie przez przypadek moda ta określana jest jako vintage – tutaj uznaję się zasadę, że im coś jest starsze, tym jest cenniejsze. Oczywiście dziś ubieranie się w tym stylu nie oznacza noszenia ubrań sprzed kilku dekad, raczej jest to sposób na powrót do korzeni za pomocą tego, co oferuję nam świat projektantów.

stylizacja vintage

Gdzie szukać ubrań w stylu vintage?

Jeśli dopiero zaczynacie tworzyć stylizacje vintage, to znalezienie pasujących ubrań może okazać się problematyczne. Zazwyczaj nie wiemy gdzie szukać, bo przecież nie w popularnych sieciówkach. Pierwszą możliwością są secondhandy. Tylko nie mogą to być pierwsze lepsze sklepy z używaną odzieżą, gdzie towar kupowany jest na kilogramy. Warto poszukać małych, wyglądających jak butki secondhandów, gdzie ubrania są starannie selekcjonowane i wystawiane. Tam najprędzej znajdziecie ubrania vintage.

Drugi sposób to szukanie w Internecie, ponieważ na domodi.pl w stylu vintage ubrań jest wiele. Często są to zresztą ciuchy znanych marek, które w sklepie stacjonarnym trudno byłoby wychwycić. Są też sklepy oferujące wyłącznie asortyment vintage, choć ceny tam bywają przeróżne.

Jak wyglądają przykładowe stylizacje vintage?

Stylizacje vintage będą zawsze modne, ponieważ opierają się na tym co już było. Dzięki niebanalnym połączeniom możemy wyróżnić się w tłumie – ubierając się w ten sposób nigdy nie będziemy wyglądać tak jak nasze koleżanki czy obce osoby na ulicy. Co ważne, nie ma tu żadnych sztywnych reguł, więc nie jesteśmy niczym ograniczone. A jak wyglądać przykładowa stylizacja vintage? Sukienka w geometryczne wzory w różnych odcieniach, z cienkim paskiem podkreślającym talię, a do tego okulary muchy i kopertówka na duży zatrzask. Równie dobrze może to być też długa spódnica, bokserka oraz założona na nią zamszowa kamizelka.

wygodna stylizacja vintage

Jaką biżuterię dobrać?

Bardzo ważnym elementem stylu vintage jest tu biżuteria. Najlepiej stara, ale może być też stylizowana na starą (najczęściej wykonana jest wtedy ze zmatowionego srebra czy złota). Kolczyki, naszyjniki, bransoletki czy broszki powinny być starannie wykonane i misternie rzeźbione. Dobrze wyglądają tu też korale.

Styl vintage jest tak naprawdę wymagający, ponieważ zmusza nas do wykazania się wyobraźnią i kreatywnością. Ale za to pozwala na ubieranie się w sposób niebanalny, podkreślając tym samym naszą osobowość. A dzięki temu, że w zasadzie jedyną regułą tutaj jest nawiązywanie do trendów z poprzednich dekad, może być tak naprawdę dla każdego.

4 comments

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.