Klimatyzacja samochodowa – wybawienie w czasie upałów

klimatyzacja samochodowa - wybawienie w czasie upałów

Upały powyżej trzydziestu stopni potrafią być nie do wytrzymania. W ostatnich latach takie temperatury są w naszym kraju coraz częstsze. Ukojeniem w biurach i samochodach jest klimatyzacja. Bez niej ciężko wyobrazić sobie pracę lub prowadzenie pojazdów.

Według wszystkich badań przy wyższych temperaturach nasza koncentracja spada przynajmniej o połowę, co jest szczególnie niebezpieczne w trakcie podróży samochodem. Pamiętajmy o tym, ponieważ chwila nieuwagi może doprowadzić do nieszczęścia.

Klimatyzacja z korzyścią dla samochodu

Nie każdy pewnie wie, że używanie klimatyzacji jest korzystniejsze dla naszego portfela niż otwieranie okien w czasie jazdy. Dzieje się tak dlatego, że pęd powietrza, który wpada do samochodu stwarza duży opór, co powoduje większe zapotrzebowanie na spalanie paliwa. Warto więc jej używać, ale z głową.

Przede wszystkim należy regularnie odwiedzać serwisy klimatyzacji samochodowej jak na przykład Materla, gdzie nasz sprzęt zostaje odpowiednio oczyszczony i zabezpieczony przed powstawaniem grzybów i pleśni, które są niebezpieczne dla naszego układu oddechowego. Powinni o tym pamiętać przede wszystkim alergicy. Zaleca się, by na przegląd klimatyzacji udawać się przynajmniej dwa razy do roku.

Odczekaj chwilę

Wiele osób, chcąc wsiąść do samochodu o odpowiedniej temperaturze od razu włącza klimatyzację, nawet jeśli samochód jest bardzo mocno nagrzany. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ wymaga to użycia bardzo dużej mocy naszego urządzenia. Znacznie prostszym i korzystniejszym sposobem będzie dokładne wywietrzenie naszego samochodu, dzięki czemu „ułatwimy życie” naszej klimatyzacji. Dobrym pomysłem jest również przykrywanie szyb samochodu specjalnymi matami, których zadaniem jest niedopuszczenie do nadmiernego ogrzania się pojazdu.

Stała praca klimatyzacji

Aby nasza klimatyzacja działała prawidłowo konieczne jest to, by w miarę regularnie pracowała. Nawet w przypadku upałów warto ją co jakiś czas włączyć. Również w zimie możemy sobie dzięki naszej klimatyzacji poradzić z parującymi szybami.

Bądź czujny

Czasami jednak nasza klimatyzacja zachowuje się w nieco dziwny sposób i nie powinniśmy tego lekceważyć. Naprawa będzie bowiem znacznie tańsza niż całkowita jej wymiana. Zaniepokoić powinien nas przede wszystkim dziwny zapach, który wydobywa się z jej środka. Może być to znak, że w środku powstały grzyby lub pleśń. Złym znakiem będzie również stukot przy jej uruchomieniu. W przypadku takich sytuacji należy zwrócić się od razu po fachową pomoc w certyfikowanym warsztacie.

Nie ufaj mitom

Wokół klimatyzacji narosło wiele mitów, jednak powinniśmy pamiętać, że może być ona szkodliwa tylko i wyłącznie w przypadkach niewłaściwego użytkowania. Stosując się do powyższych rad na pewno będziecie cieszyć się komfortową jazdą bez lęku o własne zdrowie czy portfel. Pamiętajmy również, że odpowiednia temperatura w pojeździe zwiększa naszą koncentrację w trakcie jazdy, a tym samym może pomóc w uniknięciu wypadku na drodze.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.