Konta bankowe dla młodzieży, nastolatków

Banknot wystający z kieszeni spodni

Młodzież powinna uczyć się oszczędzania i zarządzania swoimi pieniędzmi od jak najmłodszych lat – co do tego żaden rodzic z całą pewnością nie ma wątpliwości. Czy warto jednak wspomóc te działania założeniem odpowiedniego konta bankowego dla nastolatka? Jakie płyną z tego korzyści i na co należy uważać przy wyborze tego, które najlepiej spełni nasze wymagania?

Kiedy zacząć przygodę z pierwszym kontem?

Polskie prawo głosi, że rachunek osobisty w banku założyć za zgodą rodziców lub prawnych opiekunów może osoba, która ukończyła 13 rok życia. Dużo zależy jednak od dojrzałości naszego nastolatka, więc warto wybrać taki wiek, w którym młoda osoba będzie w stanie poradzić sobie z własnym kontem bankowym dla młodzieży. Jeżeli z kolei to właśnie dziecko chce przekonać swojego rodzica, że nadeszła pora na samodzielne i bankowo wspomagane zarządzanie swoimi finansami, warto odbyć na ten temat poważną i rzeczową rozmowę, przedstawiając dobre argumenty.

Konto młodzieżowe a konto zwykłe – różnice

Oferty kont młodzieżowych różnią się zazwyczaj w zależności od banku, który je oferuje. Mogą to być konta dla osób niepełnoletnich zakładane w przedziale wiekowym między 13 a 18 rokiem życia. W grę wchodzą jednak również rachunki studenckie.

Główną różnicą pomiędzy kontem dla osoby niepełnoletniej a tym dla dorosłych jest fakt, że do jego założenia potrzebujemy odpowiedniej zgody opiekuna. Tego typu konta są też zazwyczaj dużo tańsze (jeżeli oczywiście nie darmowe) oraz nie są one wzbogacane o dodatkowe funkcje takie jak możliwość otwarcia rachunku maklerskiego czy założenia karty kredytowej.

Po co nastolatkowi konto?

Okres pomiędzy 13 a 18 rokiem życia sprzyja nastoletniemu buntowi i chęci wyswobodzenia się z więzów, jakie nakładają na nas rodzice. Uniezależnienie się nie jest wprawdzie w tym wieku łatwe, ale sporą dozą samodzielności młody człowiek wykazać może się właśnie posiadając i korzystając z własnego konta bankowego, co jest korzyścią zarówno dla jego rozwoju, jak i doświadczeń związanych z gospodarowaniem własnymi środkami pieniężnymi. Własny rachunek uczy także oszczędzania i planowania wydatków, wprowadzając nastolatka w świat finansów.

Jak przekonać rodziców?

Jeżeli marzy nam się własne konto, ale nasi rodzice nie są przekonani do tego, czy założenie go będzie słuszną decyzją, warto przeprowadzić z nimi rozmowę, w której wytłumaczymy, dlaczego właściwie czujemy potrzebę posiadania swojego rachunku i jakie będą się z tym wiązać korzyści. A oto kilka z nich:

  • konta bankowe uczą nastolatków oszczędzania, ponieważ łatwiej jednak wydaje się gotówkę niż pieniądze, znajdujące się na rachunku bankowym, który stale możemy kontrolować
  • niemniej istotną kwestią jest także zarządzanie własnymi funduszami, nawet kiedy jest to jedynie niezbyt pokaźne kieszonkowe
  • pieniądze elektroniczne są ponadto niezwykle wygodną ale i bezpieczną formą płatności
  • tego typu konto przyda się także w przypadku wyjazdów wakacyjnych, kiedy rodzic nie chce, aby dziecko nosiło przy sobie zbyt dużo gotówki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.