Konta bankowe dla młodzieży, nastolatków

Banknot wystający z kieszeni spodni

Młodzież powinna uczyć się oszczędzania i zarządzania swoimi pieniędzmi od jak najmłodszych lat – co do tego żaden rodzic z całą pewnością nie ma wątpliwości. Czy warto jednak wspomóc te działania założeniem odpowiedniego konta bankowego dla nastolatka? Jakie płyną z tego korzyści i na co należy uważać przy wyborze tego, które najlepiej spełni nasze wymagania?

Kiedy zacząć przygodę z pierwszym kontem?

Polskie prawo głosi, że rachunek osobisty w banku założyć za zgodą rodziców lub prawnych opiekunów może osoba, która ukończyła 13 rok życia. Dużo zależy jednak od dojrzałości naszego nastolatka, więc warto wybrać taki wiek, w którym młoda osoba będzie w stanie poradzić sobie z własnym kontem bankowym dla młodzieży. Jeżeli z kolei to właśnie dziecko chce przekonać swojego rodzica, że nadeszła pora na samodzielne i bankowo wspomagane zarządzanie swoimi finansami, warto odbyć na ten temat poważną i rzeczową rozmowę, przedstawiając dobre argumenty.

Konto młodzieżowe a konto zwykłe – różnice

Oferty kont młodzieżowych różnią się zazwyczaj w zależności od banku, który je oferuje. Mogą to być konta dla osób niepełnoletnich zakładane w przedziale wiekowym między 13 a 18 rokiem życia. W grę wchodzą jednak również rachunki studenckie.

Główną różnicą pomiędzy kontem dla osoby niepełnoletniej a tym dla dorosłych jest fakt, że do jego założenia potrzebujemy odpowiedniej zgody opiekuna. Tego typu konta są też zazwyczaj dużo tańsze (jeżeli oczywiście nie darmowe) oraz nie są one wzbogacane o dodatkowe funkcje takie jak możliwość otwarcia rachunku maklerskiego czy założenia karty kredytowej.

Po co nastolatkowi konto?

Okres pomiędzy 13 a 18 rokiem życia sprzyja nastoletniemu buntowi i chęci wyswobodzenia się z więzów, jakie nakładają na nas rodzice. Uniezależnienie się nie jest wprawdzie w tym wieku łatwe, ale sporą dozą samodzielności młody człowiek wykazać może się właśnie posiadając i korzystając z własnego konta bankowego, co jest korzyścią zarówno dla jego rozwoju, jak i doświadczeń związanych z gospodarowaniem własnymi środkami pieniężnymi. Własny rachunek uczy także oszczędzania i planowania wydatków, wprowadzając nastolatka w świat finansów.

Jak przekonać rodziców?

Jeżeli marzy nam się własne konto, ale nasi rodzice nie są przekonani do tego, czy założenie go będzie słuszną decyzją, warto przeprowadzić z nimi rozmowę, w której wytłumaczymy, dlaczego właściwie czujemy potrzebę posiadania swojego rachunku i jakie będą się z tym wiązać korzyści. A oto kilka z nich:

  • konta bankowe uczą nastolatków oszczędzania, ponieważ łatwiej jednak wydaje się gotówkę niż pieniądze, znajdujące się na rachunku bankowym, który stale możemy kontrolować
  • niemniej istotną kwestią jest także zarządzanie własnymi funduszami, nawet kiedy jest to jedynie niezbyt pokaźne kieszonkowe
  • pieniądze elektroniczne są ponadto niezwykle wygodną ale i bezpieczną formą płatności
  • tego typu konto przyda się także w przypadku wyjazdów wakacyjnych, kiedy rodzic nie chce, aby dziecko nosiło przy sobie zbyt dużo gotówki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *