Najważniejsze amerykańskie święta i zwyczaje, o których warto wiedzieć

amerykańskie-święta-zimne-ognie

Stany Zjednoczone Ameryki to dla wielu z nas nadal symbol wolności, lepszego życia i wzoru do naśladowania. Jest to dla nas kraj atrakcyjny do tego stopnia, że zaczęliśmy przejmować jego zwyczaje i tradycje, a jego popkultura zdominowała już cały świat.

Walentynki

To przypadające na dzień 14 lutego święto św. Walentego – patrona zakochanych. Co prawda źródłem tego święta jest Europa zachodnia, ale to właśnie Amerykanie rozpropagowali je na cały świat, w obecnej, komercyjnej formie. Jest to święto podczas, którego ludzie wyznają sobie miłość, pisząc wiersze, kupując kwiaty i drobne upominki lub wręczają sobie wzajemnie karteczki z osobistym wyznaniem.

zobacz także:  Jak wyznać dziewczynie miłość?

Independence Day

Innym znanym nam amerykańskim świętem jest Dzień Niepodległości obchodzony 4 lipca. Jest to dzień wolny od pracy, który upamiętnia przyjęcie Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii w 1776 roku. Amerykanie bardzo uroczyście obchodzą Dzień Niepodległości, organizując  festyny, parady i koncerty. Tradycyjnie tego dnia wygłaszane są patriotyczne mowy polityków i urzędników państwowych, a po zmierzchu zawsze można spodziewać się pokazów sztucznych ogni.

amerykańskie-święta-sztuczne-ognie

Święto Dziękczynienia

Święto to jest znane polakom głównie z amerykańskich seriali i filmów. Przypadające zawsze w czwarty czwartek listopada Święto Dziękczynienia jest pamiątką pierwszego dziękczynienia kolonistów z Plymouth z roku 1621. Dzisiaj dzień ten celebruje się uroczystą kolacją w rodzinnym gronie, której daniem głównym jest faszerowany indyk, a także sos żurawinowy, klasyczny amerykański apple pie, ciasto z dyni czy sweet potato cassarole.

zobacz także:  Jak wyznać dziewczynie miłość?

Homecomming Day

Ta tradycja podobnie jak Dzień Dziękczynienia znana jest nam z telewizji. Od 1911 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki narodziła się tradycja zwana Homecomming czyli powrotem do domu. Polega ona na tym, że co roku w okresie między wrześniem a październikiem absolwenci szkół i mieszkańcy miast spotykają się by powitać tych, którzy wyprowadzili się z miasta i na ten czas wracają w rodzinne strony. Zazwyczaj z tej okazji organizowane są festyny, parady czy bankiety.

Halloween

Kolejny zwyczaj mający swoje korzenie w Europie, który został spopularyzowany i skomercjalizowany przez amerykanów. Jest to maskarada przypadająca w przeddzień Święta Zmarłych. W Stanach Zjednoczonych tego dnia dorośli i dzieci przebierają się za postaci z horrorów, demony, zombie czy wampiry i z koszyczkiem na cukierki chodzą od drzwi do drzwi radośnie bądź groźnie krzycząc Trick or Threat?! (Cukierek albo psikus!). Symbolem tego święta stała się wydrążona dynia z wycięta na niej twarzą i ogólna atmosfera grozy.

zobacz także:  Jak wyznać dziewczynie miłość?

amerykańskie-świeta-halloween

W USA oprócz wymienionych wyżej dni świątecznych i zwyczajów występują także klasyczne święta takie jak Nowy rok, Boże Narodzenie, Trzech Króli czy Boże Ciało, a także typowe dla Stanów Zjednoczonych Labor Day, George’s Washington Day czy Memorial Day.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.