Ocieplenie domu, a koszty ogrzewania – sprawdź czy się opłaca

Budowlaniec i dom

Szukając pomysłu jak zaoszczędzić parę groszy na corocznym ogrzewaniu wielu ludzi decyduje się na ocieplenie czterech ścian. Jakie elementy i czym należy pamiętać w pierwszej kolejności? Sprawdź nasz poradnik.

Ogrzewanie a opłaty

Ogrzewanie mieszkania oraz bloku to jeden z ważniejszych tematów, które mają wpływ na rodzinny budżet. I paradoksalnie jednym ze sposobów, by zaoszczędzić na ogrzewaniu jest inwestycja w ocieplenie budynku. Bowiem w perspektywie czasu zauważymy różnice płacąc kolejne rachunki. I zanim staniemy przed wyborem: ogrzewanie elektryczne czy popularny propan (więcej na temat gazu płynnego przeczytasz na: https://www.cdc24.pl/poradniki/gaz-plynny), skupmy się najpierw na ociepleniu i uszczelnieniu domu.

Ogrzewanie domu – od czego zacząć?

Warto zainwestować w grubszą warstwę ocieplenia oraz okna i drzwi o lepszej izolacji. Przełoży się to na niższe rachunki za ogrzewanie. Często zdarza się tak, że ludzie budujący dom oszczędzają na elementach związanych z ogrzewaniem, a za kilka lat i tak decydują się na ich wdrożenie. Co sprawia, że wpędzają się w kolejne koszta. Jeśli odpowiednio zaprojektujemy budowę instalacji izolacji termicznej to może okazać się, że cena będzie dużo niższa niż tak, którą zakładaliśmy na początku.

Z pewnością zastanawiasz się, które z elementów w domu powinny podlegać ociepleniu w pierwszej kolejności. Najlepiej zacząć od podłogi na gruncie, potem skupić się na częściach ścian fundamentowych i zewnętrznych, na dachu kończąc. Pamiętaj, by naprawić wszelkie zniszczenia, którą mogą mieć wpływ na ocieplanie.

Jak dobrać materiały?

Oczywiście nie rób wszystkiego sam, zwłaszcza jeśli nie posiadasz specjalistycznej wiedzy. Zleć to zadanie projektantowi, który dobierze odpowiedni materiał izolacyjny oraz ustali grubość każdego z nich na poszczególnych ocieplanych przegrodach. Projektant zwraca uwagę na materiały, z jakich skonstruowane są ściany i warstwy dachu oraz podłogi.

Odbywa się to zgodnie z wytycznymi zawartymi w Prawie Budowlanym. Mowa tu między innymi o nieprzekraczalnych wartościach współczynnika przenikania ciepła U, określonymi między innymi dla: ścian zewnętrznych– 0,3 W/m2K, dachu – 0,25 W/m2K. Warto pamiętać, by wybrany materiał do izolacji dachu lub ścian, wyprodukowany był przez tego samego producenta. Wtedy mamy większą pewność, że na całej powierzchni otrzymamy taką samą szczelność. Poza tym nie będziemy mieli problemu ze zwrotem i reklamacją towaru. Możemy też walczyć o rabat kupując więcej produktów u tego samego sprzedawcy.

Czym ogrzewać?

Wełna mineralna i styropian to najpopularniejsze materiały izolacyjne. Wełna jest niepalna i paro przepuszczalna, dlatego najczęściej używa się jej do ocieplania dachów i ścian zewnętrznych. Styropian polistyren ekspandowany EPS zaś jest tańszy oraz lżejszy i łatwiejszy w montażu. Jednak nie przepuszcza on pary wodnej (chyba, że wybieramy styropian perforowany). Nowoczesnym produktem wykorzystywanych do ocieplenia jest folia termoizolacyjna. Jest ona lekka i cienka przez co może zastąpić nawet dwa razy grubszą warstwę wełny mineralnej. Jeśli mamy wątpliwości skorzystajmy z pomocy specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.