Oczyszczalnia biologiczna czy drenażowa – jaką oczyszczalnię wybrać?

Dom z ogrodem

Właściciele domów, którzy nie mają możliwości przyłączenia się do miejskiej kanalizacji, coraz częściej decydują się na budowę lub montaż oczyszczalni. Najpopularniejsze z nich są biologiczne i drenażowe, dlatego warto byłoby się zastanowić, co jest lepszym rozwiązaniem w danym przypadku.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – jak wybrać?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ jest to obecnie najlepsza alternatywa dla tradycyjnego szamba. Co prawda jest to rozwiązanie droższe, jednak inwestycja ta może zwrócić się po latach, nie wspominając już o wygodzie użytkowania.

Zacznijmy jednak o podstawowych różnicach. W przypadku szamba nieczystości gromadzone są w specjalnym zbiorniku, przez co konieczne jest korzystanie z usług firm wywożących ścieki. Po pierwsze, generuje to dodatkowe wydatki kilka razy w roku, a po drugie, sam proces opróżniania zbiornika nie jest przyjemny.

W przypadku przydomowej oczyszczalni jest inaczej, ponieważ dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii ścieki ulegają rozkładowi. Najczęściej przeprowadzane są dwa etapy oczyszczania – tlenowego i beztlenowego. Powstała w tym procesie woda nie nadaje się do spożycia, ale można ją wykorzystać do nawadniania ogrodu, a w szczególnych przypadkach nawet do prania.

Jednak przy wyborze takiego rozwiązania trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Koniecznym jest zastanowienie się nad ilością zużywanej wody, aby móc określić wielkość oczyszczalni. Ponadto może okazać się, że potrzebne będzie uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego czy pozwolenia na budowę. Trzeba też pamiętać, że przepisy dokładnie regulują, w jakich miejscach oczyszczalnia może być montowana.

Aczkolwiek to, co najważniejsze, to rodzaj zastosowanej technologii. Z tego względu wyróżnia się m.in. oczyszczalnię biologiczną i drenażową.

Oczyszczalnia biologiczna

Oczyszczalnie biologiczne oraz ich dane techniczne przedstawia www.ekodrensklep.pl, tam można znaleźć szczegółowe informacje na temat działania tych urządzeń. A co bezwzględnie trzeba o nich wiedzieć?

Dzielą się na dwa rodzaje: ze złożem biologicznym lub z osadem czynnym. W pierwszym przypadku podczas oczyszczania ścieków wykorzystuje się naturalne, tlenowe procesy rozkładu biochemicznego. Aby system ten można było zamontować, potrzebna jest nieduża powierzchnia. Takie rozwiązanie zapewnia wysoką redukcję zanieczyszczeń, a sama oczyszczalnia ma długi okres żywotności, generuje niskie koszty związane z użytkowaniem.

Drugi typ oczyszczalni składa się z osadnika gnilnego, zbiornika retencyjnego oraz reaktora biologicznego. A rozkład zanieczyszczeń możliwy jest dzięki działaniu mikroorganizmów pływających w zbiorniku. W przypadku tej technologii istnieje możliwość gospodarczego wykorzystania oczyszczonych ścieków.

Oczyszczalnia drenażowa

Oczyszczalnie drenażowe zwane są również beztlenowymi. Są zbudowane ze zbiornika będącego osadnikiem gnilnym, w którym dochodzi do fermentacji ścieków. Aby było to możliwe, konieczne jest zastosowanie preparatów bakteryjnych. Natomiast drugim, kluczowym elementem oczyszczalni jest drenaż rozsączający, który dodatkowo wymaga stosowania preparatów do udrażniania drenażu.

System ten można zamontować tylko w przypadku gruntów o wysokim współczynniku przepuszczalności. Ponadto konieczne jest wykorzystanie sporej ilości przestrzeni. I choć ich montaż jest o wiele tańszy, niż oczyszczalni tlenowych, to koszty eksploatacji mogą okazać się wyższe.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.