Z przypraw garmażeryjnych korzysta praktycznie każdy, kto w jakikolwiek sposób jest powiązany z gastronomią. Są to głównie restauratorzy oraz producenci żywności, którzy przyprawy stosują w ilościach masowych. Dlatego warto zobaczyć, co dodaje smaku Twoim potrawom.
⚪ Jakie przyprawy stosuje się w gastronomii?
⚪ Przyprawy naturalne
⚪ Gotowe mieszanki przypraw
⚪ Aromatyczne marynaty
Jakie przyprawy stosuje się w gastronomii?
Termin przyprawy garmażeryjne dla laika może nie brzmieć zbyt zachęcająco, ale tak naprawdę są to przyprawy jakie każdy stosuje w swoim domu, z tą różnicą, że przygotowywane są w ilościach hurtowych. Zwykły Kowalski jednorazowo zakupi 10 g majeranku i starczy mu to na najbliższe miesiące, a np. zakład przetwórstwa mięsnego będzie potrzebować co najmniej 10 kg, aby móc efektywnie funkcjonować.
Obecnie przyprawy garmażeryjne np. http://tonato.pl/produkty/przyprawy_garmazeryjne to już standard gastronomii. Do takich przypraw zaliczać będziemy przyprawy ziołowe, warzywne (czosnek, cebula czy chrzan), korzenne (to goździki, imbir, a nawet kurkuma i papryka), gotowe mieszanki oraz inne produkty poprawiające smak potraw, takie jak ketchup, musztarda, sos sojowy. Niestety, na rynku dostępne są przyprawy, które zawierają różne polepszacze smaku, więc trzeba na to uważać. Jednak da się też znaleźć naturalne przyprawy i aromaty przeznaczone do produkcji żywności na masowa skalę.
Przyprawy naturalne
Naturalne przyprawy same w sobie nadają niepowtarzalny smak potrawom, wędlinom i różnym wyrobom mięsnym. Nie muszą być do nich stosowane żadne dodatki, dlatego nie ma najmniejszego sensu kupować takich produktów. Nie wpłyną na jakość wyrobów, a wręcz ją pogorszą. Szczególnie, że klienci mają coraz większą świadomość konsumencką i są w stanie wykryć takie małe oszustwa producentów. Wystarczy suszony majeranek, czosnek granulowany, czy smażona cebulka, aby wzbogacić danie.
Gotowe mieszanki przypraw
Stosowanie gotowych mieszanek przypraw jest bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem. Są one tak skomponowane, żeby pasowały do konkretnych potraw. A co można dostać na rynku? M. in. przyprawy do kurczaka, wieprzowiny, mięsa mielonego, a nawet do pizzy! Decydując się na gotową mieszankę, producent nie musi zastanawiać się jakie przyprawy będą pasować do jego produktu. I jeśli dobrze wybierze, to nie musi obawiać się o ich naturalność.
Aromatyczne marynaty
Jeszcze jednym sposobem na poprawienie smaku, głównie wędlin i mięs, jest stosowanie aromatycznych marynat. Można samemu opracować własną mieszankę, albo skorzystać z gotowych półproduktów, które są równie dobrej jakości. Drugie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się w przypadku dużych zakładów przetwórstwa mięsnego, gdzie ważne jest poprawienie efektywności całego procesu. I w tym wypadku można trafić na nieuczciwego dostawcę, który będzie proponować marynaty „wzbogacone” o różne, niepotrzebne dodatki, dlatego należy na to uważać. Konkurencja nie śpi i inna firma będzie w stanie zaoferować w pełni naturalne marynaty.
Każdemu przedsiębiorcy zależy na pozyskaniu i utrzymaniu klientów oraz na stałym zwiększaniu sprzedaży. A klientom zależy na jakości – są w stanie więcej zapłacić, żeby dostać naturalny towar. Czy da się to połączyć? Tak. Należy stosować naturalne przyprawy garmażeryjne i aromaty.