Bez względu na to, czy potrzebujesz profesjonalnych narzędzi do Twojej firmy, które usprawnią wykonywanie podstawowych prac, czy jesteś majsterkowiczem, który w przydomowym garażu realizuje swoje kreatywne wizje, zapewne chcesz stosować niezawodny sprzęt. Dlatego zobacz, co w swojej ofercie ma uznana na całym świecie marka Rapid.
- Narzędzia łączeniowe Rapid
- Profesjonalne zszywacze ręczne i elektryczne, takery
- Pistolety do kleju na gorąco – wybór, zastosowanie
- Charakterystyka opalarek Rapid
- Nitownice i akcesoria
Narzędzia łączeniowe Rapid
Przedsiębiorstwo Rapid zostało założone w Szwecji w 1936 roku. Specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości narzędzi do zszywania, łączenia oraz klejenia, które zasłynęły na całym świecie dzięki swojej skuteczności, wytrzymałości oraz dzięki ergonomicznym kształtom, które ułatwiają pracę z nimi.
Obecnie marka Rapid znana jest w ok. 120 krajach na całym świecie, gdzie zarówno specjaliści, jak i zwykli majsterkowicze, korzystają z jej produktów. Aby wyjść naprzeciw potrzebom klientów, w swojej ofercie posiada trzy kategorie narzędzi: PRO, HANDY oraz HOBBY. Narzędzia PRO zostały stworzone z myślą o specjalistach i są przystosowane do intensywnej eksploatacji. Produkty HANDY przeznaczone są dla robotników budowlanych czy rzemieślników, natomiast HOBBY skierowane są do majsterkowiczów.
A co można znaleźć w ofercie firmy Rapid? Marka zasłynęła przede wszystkim dzięki profesjonalnym zszywaczom ręcznym oraz elektrycznym z napędem akumulatorowym lub pneumatycznym. Oprócz tego produkuje pistolety do kleju, opalarki, a także nitownice. Jak widać, asortyment tego producenta jest bardzo wąski, dzięki czemu firma Rapid jest w stanie nieustannie doskonalić każdy swój produkt oraz stale kontrolować jego jakość.
Jednak zanim zapoznasz się z poszczególnymi narzędziami produkowanymi przez to przedsiębiorstwo, przejrzyj dodatkowe informacje na temat firmy, które dostępne są na: www.koelnerpolska.pl/rapid/informacje. Wiedząc czym się marka Rapid charakteryzuje, łatwiej będzie Ci dokonać odpowiedniego wyboru.
Profesjonalne zszywacze ręczne i elektryczne, takery
Nie bez powodu firma Rapid jest liderem w produkcji zszywaczy ręcznych oraz elektrycznych – podczas ich projektowania inżynierowie współpracują z fizjoterapeutami, a efektem tego jest stworzenie energooszczędnych takerów. To co je wyróżnia, to niewielka waga, dobre dopasowanie do dłoni oraz lżejszy i łatwiejszy ścisk, co sprawia, że można szybciej i z użyciem mniejszej siły wykonać pracę, co bezpośrednio przekłada się na wydajność.
Jest to możliwe dlatego, że zbadano sposób wykorzystania mięśni przedramienia podczas zszywania, a wynikiem tych badań jest zwiększenie ergonomiczności produktów Rapid. W porównaniu do innych narzędzi dostępnych na rynku, które wymagają użycia siły o wartości 100 N, podczas pracy z takerami Rapid wystarczy zaledwie ścisk o sile 35 N.
Zszywacze można podzielić na ręczne, młotkowe, elektryczne oraz pneumatyczne i każdy z tych rodzajów takerów marka Rapid posiada w swojej ofercie.
1. Zszywacze ręczne
Zszywacze ręczne znajdują zastosowanie m.in. podczas mocowania folii, prac wykończeniowych czy wykonywania prostszych dekoracji – używane są przede wszystkim do szybkich zadań. Są funkcjonalne, łatwe w użyciu i przydadzą się zarówno do prac specjalistycznych, jak i domowych. A na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?
Bez względu na to, do czego będziesz używać takera, najlepiej wybierać zszywacze bezodrzutowe, które są niezwykle łatwe w użytkowaniu. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, warto stosować narzędzia posiadające blokadę rękojeści. Na funkcjonalność tego sprzętu wpływa możliwość regulacji siły bicia, która pozwala na dobranie siły wbijania w zależności od twardości materiału.
Wybierając zszywacze wykonane ze stali możesz mieć pewność, że będą miały długą żywotność. Alternatywę stanowią lekkie i poręczne zszywacze aluminiowe, które jednak nie cechują się tak wysoką wytrzymałością.
Na uwagę zasługują zszywacze Rapid R153E (PRO), które są idealne do pracy w trudno dostępnych miejscach oraz R453E (HANDY) ze wskaźnikiem ilości zszywek.
2. Zszywacze młotkowe
Zszywacz młotkowy to tak naprawdę odmiana takera ręcznego, który skierowany jest do profesjonalistów. Umożliwia pracę o każdej porze roku, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Stosuje się je zwłaszcza podczas wykonywania prac na wysokościach. Często zszywacze młotkowe są wyposażone dodatkowo w tarcze ochronne, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zniszczenia zszywanego materiału. Zszywacze młotkowe Rapid mogą być wykorzystywane do prac dekarskich, mocowania materiałów izolacyjnych, etykiet, plakatów.
3. Zszywacze elektryczne akumulatorowe
Zszywacze elektryczne najczęściej mają zastosowanie podczas czasochłonnych, długotrwałych prac. Wymagają od użytkownika minimalnego wysiłku, są proste w użyciu i mogą być stosowane nawet w trudno dostępnych miejscach. Dzięki zszywaczom elektrycznym można uzyskać większą wydajność, szczególnie, że umożliwiają pracę jedną ręką. Ponadto narzędzia Rapid posiadają wskaźnik ilości zszywek, zabezpieczenie przed przypadkowym wystrzałem oraz ergonomiczny uchwyt. Najczęściej czas ładowania baterii to 2,5 h.
4. Zszywacze elektryczne pneumatyczne
Zszywacze pneumatyczne skierowane są do specjalistów, rzadko wykorzystuje się je podczas prac domowych. Mogą służyć zarówno do wbijania zszywek, jak i gwoździ, a najczęściej używa się ich podczas prac stolarskich, tapicerskich czy wykończeniowych. Wbrew pozorom emitują niski poziom hałasu, do tego są wytrzymałe i ergonomiczne. Tak jak zszywacze akumulatorowe, można je stosować w przypadku trudno dostępnych kątów oraz miejsc. Profesjonalne zszywacze pneumatyczne Rapid wyróżniają się regulowanym systemem nadmuchu, systemem sekwencyjnych wystrzałów oraz są wyposażone w system zabezpieczający przed przypadkowym wystrzałem. W ofercie marki można znaleźć także zszywacze i gwoździarki pneumatyczne, które przeznaczone są do intensywnej pracy.
Ponadto firma Rapid oferuje zszywki, które podzielone są według zastosowania:
- zszywki do prac dekoracyjnych i wykończeniowych – wykonane z cienkiego drutu, stosuje się je, gdy wymagane są mało widoczne łączenia;
- zszywki do prac ogólnobudowlanych i ociepleniowych – wykonane z drutu płaskiego, zapewniają mocne i trwałe połączenia;
- zszywki do montażu kabli – umożliwiają montaż przewodów telefonicznych, sieci komputerowych, okablowania strukturalnego;
- zszywki do prac konstrukcyjnych – długie i wąskie, są wykorzystywane podczas ciężkich prac z użyciem twardych materiałów.
Pistolety do kleju na gorąco – wybór, zastosowanie
Pistolety do kleju na gorąco znajdują zastosowanie zarówno podczas zaawansowanych prac remontowo-budowlanych, jak i podczas wykonywania różnego typu dekoracji. Uniwersalność tego narzędzia sprawiła, że na rynku pojawiło się coraz więcej jego modeli. Ale jak wybrać pistolet do kleju? I co w swojej ofercie ma Rapid?
Pistolety do kleju na gorąco można używać do klejenia elementów plastikowych, ceramiki, do prac montażowych, a nawet do uszczelniania otworów. Jednak to, w jaki sposób będzie można użytkować to narzędzie zależy od rodzaju końcówki roboczej oraz wkładu. Mogą posiadać dyszę uniwersalną lub końcówkę umożliwiającą wykonywanie precyzyjnych prac. A sztyfty będą różnić się od siebie siłą klejenia, dlatego nie warto kupować najtańszych wkładów.
Ze względu na rodzaj zasilania, pistolety do kleju można podzielić na zasilane z sieci oraz akumulatorowe. Bardziej praktyczne oraz funkcjonalne są oczywiście narzędzia akumulatorowe, która mogą być wykorzystywane w miejscach trudno dostępnych lub na zewnątrz, gdzie nie ma możliwości podłączenia ich do sieci elektrycznej.
A na co jeszcze zwracać uwagę? Przede wszystkim na moc, od której zależy czas rozgrzania grzałki do wymaganej temperatury. O wiele bardziej praktyczne są także pistolety posiadające blokadę wypływu, która uniemożliwia przypadkowe skapywanie kleju. Profesjonalne narzędzia są wyposażone również w funkcję kontroli elektronicznej, która zapewnia precyzyjne przesuwanie sztyftu. Ważne jest także to, aby wybrać pistolet w zestawie z podstawką lub z podpórką.
Rapid ma w swojej ofercie zarówno pistolety do kleju zasilane z sieci, jak i akumulatorowe. Czas nagrzewania się w przypadku sprzętu dla profesjonalistów wynosi ok. 3 min, natomiast dla majsterkowiczów – 4 min. Ponadto narzędzia mogą posiadać LEDowy wskaźnik mocy, silikonowy nos ochronny, a w przypadku pistoletów do zastosowań przemysłowych – wydajny mechanizm podający oraz system podwójnych grzałek. Ponadto Rapid oferuje sztyfty do pistoletów o różnej sile klejenia.
Charakterystyka opalarek Rapid
Opalarki to urządzenia, które emitują strumień powietrza o określonej, wysokiej temperaturze. Ich głównym elementem jest spirala grzewcza, chociaż mogą posiadać także elektroniczne czujniki pozwalające na precyzyjne dobranie temperatury do wykonywanych prac. Ten sprzęt różni się od siebie przede wszystkim jakością, a tak uznani producenci jak Rapid dbają o to, aby były ergonomiczne, wydajne i skuteczne.
Opalarki mają zastosowanie w wielu pracach, m.in. w osuszaniu lub usuwaniu powłok lakierniczych, montażu folii na szybach aut, lutowaniu, zgrzewaniu i formowaniu elementów z tworzyw sztucznych czy odmrażaniu instalacji. Opalarki można podzielić na przewodowe i bezprzewodowe, chociaż w tym wypadku sprzęt akumulatorowy może się nie sprawdzić – opalarka wykorzystuje dużą podaż energii, dlatego w wersji bezprzewodowej wymagałaby częstszego ładowania.
Wybierając opalarkę należy kierować się jej mocą, wydajnością oraz temperaturą. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, czy opalarka posiada regulację temperatury, wymienne dysze i wyświetlacz, który pozwala na precyzyjne ustalenie temperatury.
Rapid produkuje opalarki zarówno do zastosowania profesjonalnego, jak i domowego. W zależności od wybranego modelu, mogą posiadać wyświetlacz LCD, wysuwaną ochronę dyszy, która zapobiega oparzeniom, elektroniczną kontrolę stałej temperatury, ochronę przed przegrzaniem oraz system służący do szybkiego schłodzenia urządzenia po zakończonej pracy. Zakres temperatury pracy tych urządzeń może wynosić od 50 do 600 °C. Do tego posiadają antypoślizgowy uchwyt, który zapewnia wysoki komfort pracy.
Nitownice i akcesoria
Nitownice służą do mocowania nitonakrętek o określonej wielkości nawet w bardzo cienkich ścianach. Choć można zaciskać nitonakrętki bez użycia tego sprzętu, nitownice umożliwiają przyśpieszenie prac, a także bardziej precyzyjne i dokładne zaciśnięcie nitonakrętki, co jednocześnie wpływa na trwałość i wytrzymałość mocowania.
Nitownice można podzielić na ręczne, akumulatorowe lub pneumatyczne. W przypadku nitownic ręcznych siła zaciska jest stosunkowo mała, dlatego dla profesjonalistów zaleca się wersję akumulatorową lub pneumatyczną. Co więcej, nitownice ręczne wymagają użycia dużej siły, natomiast w elektronicznych wystarczy nacisnąć przycisk, by urządzenie samo wykonało pracę.
W ofercie Rapid można znaleźć nitownice ręczne, które posiadają specjalny mechanizm redukujący wymaganą siłę nacisku. Ponadto mogą być wyposażone w pojemnik na oderwane trzpienie nitów oraz w klucz do wymiany nasadek i specjalną kieszeń, do której można go schować. Rapid przygotował także lekką nitownicę, która jest przeznaczona do użytku domowego. Oprócz tego zajmuje się sprzedażą nitów, nitonakrętek oraz napów.
Firma Rapid produkuje wytrzymałe i wydajne narzędzia dla profesjonalistów oraz domowych majsterkowiczów. Specjalizuje się przede wszystkim w projektowaniu ergonomicznych zszywaczy, pistoletów do kleju na gorąco, opalarek i nitownic. Dlatego bez względu na to, czy zajmujesz się drobnymi pracami domowymi, czy pracujesz w wyspecjalizowanej firmie, zapoznaj się z ofertą tej marki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że kupujesz wytrzymały i skuteczny sprzęt, który nigdy Cię nie zawiedzie.