Rodzaje kredytów – hipoteczny, gotówkowy, odnawialny, jakie jeszcze kredyty oferują banki?

Banknoty euro

Myśląc o kredytach, najczęściej wymienia się te przeznaczone dla osób fizycznych. Wśród nich są zobowiązania mieszkaniowe i konsumpcyjne. Niektóre banki mają też ofertę skierowaną dla podmiotów gospodarczych. Co warto wiedzieć o popularnych kredytach bankowych? Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Kredyty dla osób fizycznych

Kredyty dla osób fizycznych obejmują szereg różnych zobowiązań. Wybierając je, należy zwrócić uwagę na to, czy są one celowe, czy nie. Przykładowo, chcąc kupić lub wyremontować nieruchomość, możliwe jest wzięcie różnych produktów kredytowych: hipotecznych, mieszkaniowych lub nawet gotówkowych. Kredyty i ich charakterystykę znajdziesz na www.go2kredyt.pl, łatwiej będzie ci dopasować rodzaj zobowiązania do własnych potrzeb. Jakie są więc najpopularniejsze kredyty dla osób fizycznych?

  • Kredyty hipoteczne. Są to zobowiązania celowe, które mogą być przeznaczone jedynie na zakup lub remont nieruchomości. Wymagają one przedstawienia całej listy dokumentów osobistych, finansowych i tych związanych z mieszkaniem, domem lub działką. Kredyty te są zobowiązaniami z reguły długoterminowymi, można zaciągnąć je nawet na 35 lat. Staranie się o ten produkt może być czasochłonne i wymaga to posiadania zadowalającej zdolności kredytowej.
  • Kredyty gotówkowe. Są to zobowiązania, w przypadku których nie jest konieczne podawanie celu. Pozyskane środki można wydać na dowolny cel. Niektóre banki oferują kredyty gotówkowe w wysokich kwotach. Trzeba liczyć się jednak z wyższymi kosztami takiego zobowiązania, ponieważ nie posiadają one dodatkowych zabezpieczeń, np. w postaci hipoteki.
  • Kredyty samochodowe. Są one przeznaczone na zakup pojazdu, jednak nie tylko auta. Za środki z kredytu można nabyć również przyczepę, kamper, skuter, quad, traktor czy łódź motorową. Koszty kredytów samochodowych są niższe niż gotówkowych, mogą być więc bardziej opłacalne.
  • Kredyty odnawialne. Produkty te nazywane są także kredytem w koncie lub linią kredytową. Są one powiązane z rachunkami rozliczeniowo-oszczędnościowymi. Banki umożliwiają „dodanie” do konta dodatkowych środków, z których będzie można korzystać po wykorzystaniu pieniędzy znajdujących się na rachunku.

Kredyty dla podmiotów gospodarczych

W przypadku kredytów dla firm wymienia się głównie zobowiązania umożliwiające rozwój przedsiębiorstwa i finansowanie bieżącej działalności. Wśród nich są:

  • Kredyty inwestycyjne. Zobowiązania te przeznacza się na rozwój firmy. Za pozyskane środki można kupić np. nieruchomości na działalność, samochody, urządzenia, specjalistyczny sprzęt, oprogramowanie komputerowe, a nawet patenty. Warto wiedzieć, że są to kredyty celowe. Ich przeznaczenie jest jasno określone w umowie.
  • Kredyty obrotowe. To zobowiązania, za pomocą których możliwe jest finansowanie bieżącej działalności firmy. Można za nie kupić surowce, opłacić składki, pokryć wydatki administracyjne czy wynagrodzenia pracowników. Kredyty obrotowe przyznawane są na określony czas, zazwyczaj od roku do trzech lat. Mogą być one odnawialne lub nieodnawialne.
  • Kredyty w rachunkach bieżących. Firmy mają też możliwość zaciągnięcia zobowiązań w rachunkach bieżących. Są one podobne do wyżej wymienionych kredytów dla osób fizycznych. Ich największą korzyścią jest to, że odsetki, jakie należy spłacać, naliczane są nie od przyznanej w limicie kwoty, a od wykorzystanej części.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.