Szlifierka taśmowa, czyli czym szlifujemy duże płaskie powierzchnie?

Szlifowanie dużych, płaskich powierzchni jest zajęciem czasochłonnym i monotonnym, wymaga też nieustannego skupienia, ponieważ zbyt mocno naruszonej powierzchni nie da się już odbudować. Dlatego warto wiedzieć, jakie narzędzia najlepiej sprawdzą się podczas tych prac.

Szlifierka taśmowa, oscylacyjna czy mimośrodowa? Jaką szlifierkę wybrać?

Najczęściej do wyrównywania dużych, płaskich powierzchni zaleca się trzy rodzaje szlifierek: taśmową, oscylacyjną oraz mimośrodową. Czym się różnią? I w jakich przypadkach znajdują zastosowanie?

Szlifierki taśmowe (takie jak np. model: www.koelnerpolska.pl/produkt/mn-93-307-szlifierka-tasmowa-76×457-mm-800-w/modeco-expert), najczęściej przeznaczone są do zgrubnego oraz szybkiego szlifowania równych lub lekko wypukłych powierzchni. Choć nie są zbyt precyzyjne, zdecydowanie usprawnią pracę podczas pierwszych etapów, a ich dodatkową zaletą jest to, że wystarczy dokupić odpowiedni statyw, by stały się urządzeniem stacjonarnym.

Przy pomocy szlifierki oscylacyjnej można dokładnie zeszlifować równą powierzchnię oraz zgrubnie obrobić delikatnie zaokrąglony materiał. Ten typ narzędzi umożliwia także dotarcie do trudno dostępnych narożników. Szybkość prac zależy jednak od wymiaru stopy sprzętu oraz liczby oscylacji na minutę.

Natomiast dzięki szlifierce mimośrodowej możliwe jest precyzyjnie wyrównanie równo lub lekko zakrzywionego materiału. Tak jak w przypadku urządzenia oscylacyjnego, szybkość pracy uzależniona jest od średnicy tarczy oraz liczby oscylacji.

Podsumowując, szlifierki taśmowe są najszybszym sprzętem, dlatego najczęściej zaleca się je wykorzystywać podczas wstępnego szlifowania dużych powierzchni. Jednak na kolejnym etapie remontu konieczne może się okazać zastosowania szlifierki oscylacyjnej lub mimośrodowej.

Parametry szlifierek taśmowych – na co zwracać uwagę?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wymiary taśmy – im jest większa, tym szybciej można zeszlifować całą powierzchnię. Trzeba jednak wiedzieć, że mniejsze taśmy zapewniają większą precyzję, a więc już na samym początku warto dobrze określić swoje potrzeby.

Drugim, niezwykle istotnym parametrem jest prędkość przesuwu taśmy. Od tego czynnika zależy efektowność prac. Dodatkową zaletą jest, jeśli urządzenie posiada regulację prędkości, ponieważ wtedy można je w pełni dostosować do materiału, z jakim się aktualnie pracuje.

Obecnie większość profesjonalnych modeli szlifierek taśmowych wyposażonych jest w system odsysania pyłu, co zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo oraz komfort szlifowania. Należy unikać tanich narzędzi, które tego systemu nie posiadają.

Dodatkowe możliwości szlifierek do dużych powierzchni

Do niektórych modeli tych urządzeń istnieje możliwość założenia ramki szlifierskiej. Dzięki temu można unieść narzędzie, co sprawia, że szlifowanie odbywa się w bardziej delikatny sposób.

Jeśli konieczne będzie szlifowanie na mokro, należy wcześniej sprawdzić, które modele są do tego przystosowane.

I tak jak zostało to już wcześniej wspominane – do szlifierki taśmowej można dokupić specjalny statyw i tym samym zmienić ją w urządzenie stacjonarne. Wtedy możliwe jest używanie jej tak samo, jak szlifierki stołowej, choć trzeba zachować większy stopień bezpieczeństwa. Co więcej, szlifierki taśmowej na statywie nie zaleca się stosować podczas pracy z metalem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.