Wymagania typowego użytkownika domowego są niezwykle zróżnicowane. Często poszukuje on bowiem laptopa, który jednocześnie pozwoli na pracę w oprogramowaniu biurowym, będzie sprawnym centrum multimedialnym, obsłuży niewymagające gry komputerowe, a do tego nie będzie zbyt drogi. Naprzeciw tym oczekiwaniom staje Lenovo V310.
Szybkość pracy
Ze względu na wykorzystywane podzespoły, śmiało można nazwać go laptopem uniwersalnym, który powinien zadowolić większość klientów. Co więcej, występuje on na rynku w wielu konfiguracjach sprzętowych, dlatego dopasowanie poszczególnych parametrów nie powinno sprawić nam większych problemów.
Na początek warto zająć się kwestią wykorzystywanych procesorów. W przypadku laptopa uniwersalnego nie ma co liczyć na układy typu HQ, które gwarantują najwyższą wydajność. Zdecydowanie podniosłyby one bowiem cenę całego urządzenia. Lenovo zdecydowało się więc na zamontowanie procesorów Intel Core szóstej generacji typu Ultra Low Voltage (bardzo niski pobór mocy).
warantują one stabilną pracę, a do tego nie wymagają zastosowania rozbudowanego systemu chłodzenia. Wybór konkretnego modelu uzależniony jest od naszych oczekiwań. Jeżeli zależy nam na pracy z wieloma programami naraz, zdecydujmy się na procesory i7-6500U lub i5-6200U. Dla tych, którzy szukają przede wszystkim oszczędności, przygotowany został zestaw z układem i3-6100U.
Szeroki wybór
Na ostateczny wybór wpływ ma również zamontowana karta graficzna. W przypadku Lenovo V310 mamy dwie możliwości – wersja niskobudżetowa korzysta wyłącznie z jednostki zintegrowanej, natomiast w tych droższych montowana jest karta AMD Radeon R5 M330 z 2 GB pamięci. Zapewnia ona przyzwoite osiągi, w sam raz na uruchomienie takich gier jak: World of Warships, FIFA 16 czy Counter-Strike: GO.
Jeżeli szukacie laptopa, który pozwoli na obsługę nieco nowszych i bardziej wymagających gier, warto zainteresować się modele Dell Latitude e5570 (https://www.morele.net/wiadomosc/dell-latitude-e5570-recenzja-dane-techniczne-czy-warto/3460), który posiada lepszą kartę graficzną (AMD Radeon R7-M370). Pozwoli on na uruchomienie gier pokroju Crysis 3 czy Battlefield 4.
Podczas podejmowania decyzji powinniśmy wziąć również pod uwagę montowane dyski twarde w laptopie. Na rynku obecny jest on bowiem wraz z urządzeniami typu HDD (do 1 TB) bądź SSD (240 GB). Druga opcja okaże się, rzecz jasna, dużo droższa, dlatego kierowana jest przede wszystkim do klientów biznesowych.
Lenovo V310 w każdej konfiguracji sprzętowej obsługuje rozdzielczość Full HD (1920×1080) oraz pamięć RAM typu DDR4-2133 (maksymalnie 16 GB). Kilka słów warto powiedzieć również o jego obudowie. Połączenie plastiku i aluminium sprawiło, że waży on poniżej 2 kilogramów, a do tego prezentuje się naprawdę ładnie. Dla wielu dobrą wiadomością będzie fakt, iż ekran można wychylić maksymalnie o 180 stopni.
Jak kształtuje się natomiast cena laptopa? Ta oczywiście uzależniona jest od wybranego przez nas zestawu. Najmocniejsza konfiguracja V310 kosztuje nieco ponad 3000 złotych. Wymieniając kolejne podzespoły na słabsze, możemy ją obniżyć nawet o ponad 1000 złotych.