Zużycie paliwa w firmie – jak kontrolować?

Zużycie paliwa w firmie

Koszty paliwa w naszym kraju praktycznie cały czas są bardzo wysokie, więc warto zadbać o to, by było ono wykorzystywane w efektywny sposób. W wielu przypadkach firmowe samochody nie są używane jedynie do właściwych celów, lecz korzysta się z nich także do załatwiania prywatnych spraw, a wówczas możemy mieć kłopoty z prawidłowym oszacowaniem zużytego paliwa. Trzeba to jakoś kontrolować

Często praktyką jest również kradzież paliwa. Straty, jakie jesteśmy w stanie ponieść w ten sposób mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy przy kilku samochodach. W firmach transportowych mogą być one nawet kilka razy większe. Jak się więc przed tym bronić i jak kontrolować ilość paliwa w naszych samochodach? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Klasyczne sposoby

Istnieje wiele metod, które stosowane są przez pracodawców w celu ograniczenia nieprawidłowego zużycia paliwa. Ci z nich, którzy chcą się zabezpieczyć przed kradzieżą, stosują kratki w bakach lub karty paliwowe. Są to jednak metody, które bardzo łatwo obejść. Poza tym nastawione są one typowe na kradzież paliwa z baku lub tankowanie prywatnych samochodów.

Nowoczesne sposoby

Znacznie skuteczniejsze sposoby mają do zaoferowania nowoczesne sprzęty do kontroli zużycia paliwa, przykładem mogą być te od SRTime: http://www.srtime.pl/oferta/systemy-kontroli-zuzycia-paliwa/dokladnosc-pomiaru-zuzycia-paliwa. Za pomocą przepływomierza jesteśmy w stanie bardzo dokładnie określić spalanie paliwa. Jest to więc bardzo przydatne urządzenie, które w połączeniu z GPSem pozwala na dobrą kontrolę. Dzięki niemu jesteśmy w stanie określić zużycie paliwa z dokładnością do kilku mililitrów.

Użycie specjalnej sondy

Innym urządzeniem, o którym warto pomyśleć jest na pewno sonda. Nie jest może aż tak dokładna, jednak po zamontowaniu jej w baku jesteśmy w stanie określić poza zużyciem paliwa także miejsce, w którym doszło do niespodziewanej straty benzyny. W ten sposób jesteśmy w stanie złapać złodzieja na gorącym uczynku. Sondy można ponadto montować, nawet jeśli nasz pojazd posiada kilka zbiorników paliwowych.

Szyna CAN

Ciekawym rozwiązaniem jest również również szyna CAN, która dostarcza nam zdecydowanie najwięcej informacji. Podłącza się ją do wszystkich elektrycznych urządzeń w naszym pojeździe, dzięki czemu możemy wiedzieć z jaką prędkością porusza się samochód, jakie jest jego spalanie, a nawet jaka temperatura panuje w jego wnętrzu. Dane te są przesyłane do centrali, dzięki czemu kontrola może być prowadzona w czasie rzeczywistym.

Podsumowanie

Oczywiście, na każdy sposób znajdzie się specjalista, który będzie w stanie go obejść, jednak często już sam fakt zainstalowania nowoczesnego sprzętu w samochodzie jest wystarczającym straszakiem, ponieważ wywołuje lęk przed wykryciem. Warto więc postarać się o zamontowanie takich urządzeń, by zacząć oszczędzać. Pamiętajcie więc o tym, że taki zakup na pewno wielokrotnie się Wam zwróci, a zaoszczędzone pieniądze będziecie mogli zainwestować w rozwój firmy.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.