5 miejsc, które trzeba zobaczyć w Nowym Jorku

Panorama Nowego Jorku

Każdy przynajmniej raz w życiu powinien zobaczyć Nowy Jork. Mówi się, że jest to serce całego świata i trudno się z tym nie zgodzić. To właśnie w tym mieście podejmowane są najważniejsze decyzje dla całego świata, tu spotykają się członkowie ONZ, tu jest stolica finansów i to tu odbywają się kluczowe dla mody i kultury wydarzenia. Jeśli wybierasz się do Nowego Jorku, sprawdź co warto zwiedzić w tym mieście.

1 World Trade Center

To wieżowiec, który ma ogromne znaczenie dla każdego nowojorczyka. Freedom Tower, bo jest też tak nazywany, powstał w miejscu wieżowców, które zostały zniszczone w wyniku zamachu w dniu 11.09.2001r. Do użytku budynek został oddany w listopadzie 2014 roku. Obok niego, niebawem, pojawią się jeszcze dwa wieżowce. Obecnie jest to najwyższy budynek w całych Stanach Zjednoczonych, a jego wysokość wynosi 1776 stóp, co symbolicznie przypomina o roku ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Narodów Zjednoczonych. W 1 World Trade Center znajduje się też taras widokowy, z którego można podziwiać widok na cały Nowy Jork i nie tylko.

WTC Memorial

Przechodząc obok 1 World Trade Center nie sposób pominąć muzeum, które upamiętnia ofiary zamachów na WTC w 2001 roku. Nie ma chyba osoby, na której to miejsce nie zrobiłoby wrażenia. Ciągle odtwarzane filmy archiwalne, wspomnienia bliskich, nagrania audio, rzeczy osobiste ofiar – obok tego nie można po prostu przejść obojętnie.

Statua Wolności

To bez wątpienia posąg, który znany jest na całym świecie. Statua Wolności znajduje się na Liberty Island zaraz u ujścia Hudson River do Oceanu Atlantyckiego. Jest ona darem narodu francuskiego dla narodu amerykańskiego, który ma upamiętniać przymierze zawarte pomiędzy tymi krajami podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Po zamachach z 11.09.2001r. Statua Wolności przez kilka lat była zamknięta dla zwiedzających. Od 2009r. stopniowo ją udostępniano. Obecnie można nawet wejść do samej korony. Jeśli mamy w planach zobaczyć ten posąg należy z dużym wyprzedzeniem kupić bilety przez Internet, bowiem terminy na najbardziej oblegane przez turystów miesiące, są zajmowane nawet z półrocznym wyprzedzeniem.

Central Park

Dla osób, które chcą odpocząć od miejskiego szumu, muzeów i tłumów, Central Park będzie wybawieniem. Mimo iż przebywa w nim sporo osób, na takiej przestrzeni nie są one tak uciążliwe jak na ulicach. W Central Parku często można spotkać kogoś znanego (jak zresztą w całym Nowym Jorku), można pójść do zoo, przyglądać się jak grupa osób maluje drzewa lub uprawia jogę, można patrzeć jak ktoś gra w baseball. Możliwości w Central Parku jest naprawdę wiele, dlatego to tak uwielbiane miejsce przez nowojorczyków i nie tylko.

Grand Central Terminal

Czy jest ktoś, kto nie kojarzy najbardziej znanego dworca na świecie? Wiele osób mówiąc o tym miejscu, widzi przed oczami dużą przestrzeń, amerykańską flagę wiszącą na samym środku i piękne freski na suficie. Nic dziwnego, że Grand Central Terminal przewija się przez wiele amerykańskich filmów, między innymi to w tym miejscu rozgrywa się kluczowa scena „Friends with benefits”, w którym grają Justin Timberlake i Mila Kunis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.