Altana z drewna – zbudować samemu czy zlecić fachowcom?

Altana z drewna - budować samemu?

Lato i jesień to idealne pory roku, które można spędzić nie tylko przed komputerem. Wiele osób, które posiadają ogrody zastanawia się również nad tym, by postawić w nich altanę, gdzie możliwe będzie spędzanie czasu w upalne dni i kontemplowanie przyrody. Wielu z nas ma wątpliwości, czy jesteśmy w stanie wykonać taki budynek samemu, czy jednak powierzyć to fachowcom. Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Budowa altany wcale nie jest taka prosta

Czasem lubię majsterkować, więc mam świadomość, ile rzeczy można zepsuć, kiedy nie jest się fachowcem w danej dziedzinie. Często można stracić czas i wydać znacznie więcej niż, gdybyśmy pozwolili sobie pomóc. Nie inaczej jest w tym wypadku. Przeglądałem ostatnio ofertę altan ogrodowych z Drewnolandii i wydawało mi się, że jestem w stanie to zrobić. Posiadam odpowiednie narzędzia, a tartak znajduje się parę kilometrów od mojego domu. W rzeczywistości sprawa okazała się znacznie trudniejsza.

Altana drewniana kwadratowa

Czy drewniana altana to tylko drewno?

Altana to nie tylko „kilka zbitych desek”, lecz także betonowe fundamenty, które pozwalają całej konstrukcji stać nie tylko jeden sezon, lecz całe lata. Nie są one proste do wykonania we własnym zakresie. Jest to oczywiście możliwe, jednak zajmuje znacznie więcej czasu i ostatecznie zamówienie betonu wcale nie jest takie tanie, a nie każdy z nas posiada betoniarkę w domu.

Altana drewniana biała

Budując altaną pamiętaj o bezpieczeństwie

Jeśli z zewnątrz altana wygląda na prosty zbiór zbitych desek, to kiedy zabieramy się za jej budowę okazuje się, że jej kształty są znacznie bardziej zróżnicowane. Jest to szczególnie widoczne przy konstrukcji zadaszenia. W tym wypadku każdy centymetr ma niebagatelne znaczenie, by zadbać o stabilność dachu, jak i bezpieczeństwo osób, które się pod nim znajdują. Wyspecjalizowane firmy posiadają specjalne atesty, dzięki którym ich altany są bezpieczne. Mam świadomość, że w przypadku takiego budynku nie jest wymagane zezwolenie na budowę, jednak warto zachować zdrowy rozsądek i pomyśleć o bezpieczeństwie osób, na które może spaść nasz dach.

Budowa altany to zadanie dla fachowca

Moim zdaniem na korzyść specjalistycznych firm przemawia również fakt, że mają one do dyspozycji znacznie szerszy wachlarz możliwości. Jesteśmy w stanie wybrać różnego rodzaju drewno, kształty, a także dodatkowe ozdoby. Takie firmy doradzają również w sposobie impregnacji.

Oczywiście, jeśli posiadasz odpowiednie umiejętności, to możesz skusić się na samodzielną budowę. Na pewno będziesz miał dużą satysfakcje z wykonania jej samodzielnie. Osoby, którym jednak tylko się wydaje, że są w stanie zrobić altankę samemu powinny jednak zwrócić się o pomoc do osób, które mają w tej dziedzinie doświadczenie. Na pewno w ten sposób oszczędzicie czas, pieniądze, a przede wszystkim będziecie znacznie bardziej spokojni o bezpieczeństwo Waszej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.