Clenbuterol i inne spalacze tłuszczu – zagrożenia związane ze stosowaniem

Mężczyzna podnoszący sztangę

Klenbuterol to lek z grupy mimetyków rozszerzający oskrzela. Został wycofany z lecznictwa w 1988 roku, obecnie stosowany jest w weterynarii oraz podawany zwierzętom hodowlanym, w celu przyspieszenia wzrostu i zwiększenia masy tkanki mięśniowej

Clenbuterol jako środek zakazany

Z uwagi na jego właściwości podobne do działania sterydów anabolicznych (pobudzające, anaboliczne i potencjalne wspomagające wydolność), jest często stosowany w kulturystyce, sportach sylwetkowych i sporcie wyczynowym. Bywa również stosowany przez kobiety w celu redukcji tkanki tłuszczowej.

Ponieważ posiada on specyficzne właściwości, jego zażywanie jest zabronione i grozi długoterminową dyskwalifikacją. Dlatego też chyba lepiej byłoby nie ryzykować, chociażby z tego powodu.

Co to jest Clenbuterol?

Clenbuterol działa pobudzająco, podobnie jak efedryna, jednak należy zaznaczyć, że jego działanie jest o wiele silniejsze. Clenbuterol powoduje również znaczne przyspieszenie tempa przemiany materii i lipolizy, wzmożenie termogenezy, zwiększa aktywność amin katecholowych (adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy), które podwyższają ciśnienie krwi, przyśpieszają bicie serca oraz podnoszą poziom glukozy we krwi.

Jakie mogą być skutki uboczne?

Lek ten łączony jest często ze sterydami anaboliczno-androgennymi, hormonami tarczycy lub johimbiną. Należy pamiętać, że w przypadku stosowania wielu środków doustnych zwiększa się drastycznie ryzyko uszkodzenia wątroby. Już niewielkie dawki tego leku mogą powodować tachykardię, drżenie mięśni, podenerwowanie, wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Przy wyższych dawkach efekty te ulegają nasileniu, a dodatkowo pojawiać się mogą także bóle w klatce piersiowej, nudności, wymioty, spłycenie oddechu, bezsenność i hipokaliemia.

Specjaliści ostrzegają

Eksperyment przeprowadzony na świniach wykazał, że podawanie clenbuterolu przez 3 miesiące prowadziło do niekorzystnych zmian w jądrach, wątrobie i mięśniach.

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do stosowania tego środka, są choroby układu krążenia (w tym nadciśnienie tętnicze) i choroby układu nerwowego. Ze względu na tak poważne zagrożenia dietetycy z www.akademiadietetyki.pl odradzają przyjmowanie spalaczy tłuszczu, jako skutecznego środka na zgubienie zbędnych kilogramów.

Jakie są negatywne skutki innych środków spalających?

Mając na uwadze coraz powszechniejszy dostęp do internetu oraz łatwość zakupienia wielu nielegalnych środków wspomagających redukcję tkanki tłuszczowej, grupa naukowców w USA przeanalizowała toksyczność oraz skutki niepożądane najczęściej stosowanych preparatów. Przeanalizowano m.in. toksyczność działania kofeiny, efedryny, klenbuterolu, sirbutaminy, syropu z wymiotnicy, 2,4 Dinitrophenolu, ludzkiego hormonu gonadotropiny kosmówkowej i hormonów tarczycy.

  • Wymiotnica podrażnia śluzówkę żołądka, odruchowo zwiększa wydzielanie gruczołów błony śluzowej oskrzeli, a w większych dawkach wywołuje wymioty. Przewlekłe zażywanie syropu z wymiotnicy prowadziło do zadławień, ran błony śluzowej przełyku i żołądka, odmy śródpiersiowej i krwawień. Obserwowano również występowanie bólu w klatce piersiowej, tachykardii i nadciśnienia jak również zatrucia śmiertelne.
  • Podawanie ludzkiego hormonu gonadotropiny kosmówkowej praktykowane jest wraz ze stosowaniem niskokalorycznej diety, dostarczającej 500 kcal dziennie. Teoria ta zakłada, że podawanie HCG wraz z niskokaloryczną dietą spowoduje szybsze i efektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej, niż sama dieta. Doniesiono o zwiększonym ryzyku nadciśnienia tętniczego, hipoglikemii, zaparciach i przewlekłym zmęczeniu.
  • DNP (2,4-Dinitrophenol) jest związkiem o silnych właściwościach kwasowych, wykorzystywanym głównie w przemyśle i ogrodnictwie. Wykazuje bardzo silne działanie pobudzające procesy metaboliczne. Początkowo stosowany w medycynie, jednak szybko wycofany z powodu dużego ryzyka przedawkowania i śmierci. Najczęstsze skutki uboczne to: wrażenie przemęczenia, mocno podwyższona temperatura, pocenie się, bóle głowy. W przypadku przedawkowania temperatura ciała wzrasta drastycznie, co często prowadzi do przegrzania i śmierci.
  • Nadmierne spożycie kofeiny i efedryny może prowadzić do wymiotów, tachykardii, drgawek, zaburzeń pracy serca, zawału mięśnia sercowego, a nawet śmierci wśród osób nie mających wcześniejszych problemów z układem sercowo-naczyniowym. Doniesiono, że kofeina w dawce powyżej 150mg/kg masy ciała, połączona z efedryną i kwasem salicylowym okazała się śmiertelna.
  • Sirbutramina jest lekiem hamującym łaknienie, stosowanym w leczeniu otyłości. Skutki uboczne obejmują suchość jamy ustnej, zaburzenia snu, zaparcia, bóle głowy, a nawet ataki paniki, czy zawał serca.
  • Hormony tarczycy regulują metabolizm, a ich nadmiar podwyższa spoczynkową przemianę materii, co sprzyja redukcji masy ciała. Nadmierna podaż w postaci leku może doprowadzić do drżenia rąk, tachykardii, bezsenności, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, przejściowego paraliżu, osłabienia i hipokaliemii. W ciężkich przypadkach może wystąpić zjawisko tzw. hiperkatabolizmu, czyli ciężkich zaburzeń procesów metabolicznych, które mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Biorąc pod uwagę, jak groźne mogą być skutki uboczne stosowania różnych środków w celu redukcji tkanki tłuszczowej, należy bezwzględnie skupić się na odpowiednio dobranym treningu sportowym ukierunkowanym na redukcję masy ciała oraz odpowiednim żywieniu, a jakiekolwiek środki powinny być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarsko-medyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.