Jak napisać charakterystykę bohatera lektury szkolnej?

Mężczyzna podpisujący dokumenty

Nauczyciele języka polskiego uwielbiają zadawać swoim podopiecznym prace domowe, polegające na napisaniu rozprawki, eseju lub charakterystyki książkowego bohatera. Uczniowie być może nie zawsze pałają do tych obowiązków przychylnymi odczuciami, mogą sobie jednak tę kwestię ułatwić, zapoznając się ze schematem, który znacznie usprawni ich pracę.

Każdy wie, że wypracowanie na przeróżne tematy powinno zawierać wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Nie wszyscy są jednak zaznajomieni z tym, jakie informacje zawrzeć w poszczególnych częściach, szczególnie jeżeli jest to charakterystyka bohatera lektury szkolnej.

Zapoznaj się z tematem lektury

Zanim zabierzemy się do pisania, warto przewertować jeszcze raz przeczytaną wcześniej książkę, by wśród jej fragmentów znaleźć te, odnoszące się do różnego rodzaju opisów postaci, na której chcemy się skupić. Powinien być to wygląd, cechy charakteru, zachowanie, a także kluczowe dla całej historii cytaty. Tak przygotowani możemy zasiąść do głównej części zadania domowego – samego tworzenia spójnej i ciekawej charakterystyki.

Wstęp

We wstępie powinno znaleźć się krótkie przedstawienie bohatera, skupiające się wokół jego imienia i nazwiska, wieku, tego czym się zajmuje, gdzie mieszka, a także konkretnej sytuacji rodzinnej (posiadane rodzeństwo, rodzice, ciotki, wujowie, wszelkie ważne dla całości postacie). Wspomnieć można także o edukacji, o pochodzeniu społecznym, o wszystkich kwestiach, które ogólnie daną osobę określają i przedstawiają ją na tle innych.

Rozwinięcie

Rozwinięcie powinno być objętościowo najobszerniejsze, zajmując około 2/3 całego tekstu. Jako główna część całej charakterystyki musi zawierać między innymi informacje związane z dokładnym wyglądem opisywanego przez nas bohatera, wśród których znaleźć muszą się detale takie jak: wzrost, sylwetka, twarz, włosy, oczy, nos, usta, ubrania oraz dodatki. W książce nie zawsze opisany jest każdy z tych elementów, dlatego tez potraktować należy je wybiórczo, wzbogacając naszą pracę cytatami, stanowiącymi opis pana lub pani X.

Kolejna część rozwinięcia naszej charakterystyki zawierać powinna informacje, skupiające się wokół charakteru i zachowania wybranego bohatera. Powinniśmy opisać tu wszelkie jego cechy wewnętrzne, usposobienie, to jak zachowuje się względem innych ludzi, a także zdolności, umiejętności oraz zainteresowania, posiłkując się także zaznaczonymi wcześniej fragmentami lektury.

Zakończenie

W zakończeniu możemy podsumować nieco daną postać, pisząc o tym, co my sami o niej myślimy, jakimi darzymy ją odczuciami, czy sądzimy, że jest godna naśladowania. Możemy opisać, dlaczego wybrany bohater nam imponuje, czego można się od niego nauczyć lub wręcz przeciwnie, dlaczego jego zachowanie zasługuje na potępienie.

Unikaj błędów

Zanim oddasz napisaną pracę nauczycielowi, sprawdź ją raz jeszcze pod kątem ortografii oraz interpunkcji. Pamiętaj również, żeby nie powtarzać zbyt często imienia i nazwiska opisywanej postaci, zastępując je innymi słowami, pasującymi do jej charakterystyki i treści tekstu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.