Jak prawidłowo zadbać o zdrowy uśmiech?

Jak zadbać o zdrowy uśmiech

Piękny uśmiech potrafi zdobić nas lepiej niż drogie ubrania. Znacznie trudniej jednak o niego zadbać. Niektórzy z nas rodzą się z z białymi, prostymi zębami. Inni muszą się postarać nieco bardziej, by osiągnąć podobny efekt. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób dbać o nasze uzębienie, by służyło nam jak najdłużej.

Trzeba dbać o zęby

Uznaje się, że nasze zęby są w połowie tak twarde jak diament, jednak zwykły cukier potrafi je doszczętnie zniszczyć. W Polsce wiele osób zaniedbuje wizytę u dentysty, co często kończy się tym, że muszą starać się o zdrowy uśmiech u implantologa (więcej o zdrowym uśmiech np. na: www.implantmasterspoland.pl/misja). Powinniśmy się jednak starać, by do takich sytuacji nie doprowadzać, czyszcząc swoje zęby codziennie za pomocą profesjonalnych środków z fluorem.

Ważna jest zdrowa dieta

To, co jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i nasze zęby. Nie chodzi tylko, żeby unikać słodzonych napojów, które niszczą szkliwo. Warto wybierać takie produkty spożywcze, które pomogą nam zachować zdrowy uśmiech. Oczywistością są produkty mleczne, które zawierają wapń. Jest on podstawowym budulcem kości i zębów. Będzie on dla nas lepiej przyswajalny, jeśli dostarczymy organizmowi witaminy D, której źródłem są tłuste ryby, takie jak łosoś. Nawet, jeśli nie lubimy brokułów, to jednak czasem powinniśmy się zmusić do ich spożycia, ponieważ pomogą nam one w walce z parodontozą. Mam też dobrą wiadomość. Truskawki wybielają zęby, więc możemy jeść je na zdrowie. Amatorzy zielonej herbaty dostarczą natomiast odpowiednią dawkę fluoru, pijąc swój ulubiony napar.

Pamiętaj o prawidłowym szczotkowaniu

Zęby powinniśmy szczotkować po każdym posiłku lub przynajmniej dwa razy dziennie. Nie jest jednak obojętne, w jaki sposób to robimy. Najlepszą metodą jest mycie każdego zęba po kolei ze wszystkich stron. Dla osiągnięcia lepszego efektu dobrze jest korzystać ze szczoteczek elektrycznych, które wykonują znacznie więcej ruchów na sekundę, a jednocześnie są znacznie bardziej delikatne dla naszych dziąseł. Nie zapominajmy też o tym, by nasza pasta zawierała fluor.

Nić dentystyczna dotrze, gdzie szczoteczka nie może

Nawet najlepsza szczoteczka będzie miała problem z dotarciem w wąskie przestrzenie między zębami. Na szczęście nić dentystyczna radzi sobie z tym problem bardzo łatwo. Warto ją stosować, by zmniejszyć ryzyko próchnicy i utrzymać świeży oddech znacznie dłużej.

Żuj gumę do żucia

Nie zawsze mamy możliwość użycia szczoteczki do zębów. W takich sytuacjach warto mieć pod ręką gumę do żucia. Dzięki niej pozbędziemy się resztek jedzenia i odświeżymy swój oddech. Niby nic, a jednak nawet tak prosta czynność wiele nam daje.

Pamiętaj o wizytach u ortodonty

Krzywe zęby mogą być nie tylko estetycznym problemem. Często utrudniają one prawidłowe czyszczenie przestrzeni między zębami i doprowadzają do szybszego zużywania się szkliwa. Dobrym pomysłem jest więc skorzystanie z pomocy ortodonty.

Nie zawsze wymienione wyżej rady będą oczywiście skuteczne. Czasami możemy być wyjątkowo podatni na próchnicę lub stracić ząb w wyniku mechanicznego urazu. W takich wypadkach najlepiej skorzystać z pomocy klinik implantologicznych, które oferują najbardziej zaawansowane rozwiązania. Nie zmienia to jednak faktu, że o zęby trzeba dbać przez całe życie.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.