Czy istnieją zasady rozmawiania ze zbuntowanym nastolatkiem? Na pewno jest to zadanie trudne, czasem nieraz przekraczające Twoje możliwości, ale jeśli nie nauczysz się słuchać, możesz zapomnieć o nawiązaniu kontaktu z młodzieżą. Ten artykuł podpowie Ci, które zachowania ułatwią rozmowę i jaką postawę najlepiej przybrać.
• Jak przeżyć ze zbuntowanym nastolatkiem?
• W jaki sposób myślą nastolatkowie?
• Jak ustalać granice i zasady podczas rozmowy z nastolatkiem?
Jak przeżyć ze zbuntowanym nastolatkiem?
Już sam fakt, by przeżyć ze zbuntowanym nastolatkiem jest kwestią godną, by o niej napisać, a co dopiero mówić o konwersacji. Umiejętność nawiązania spokojnej rozmowy będzie zależała od tego na ile potrafisz wysłuchać drugiej osoby. Głównym błędem jaki popełniają rodzice czy wychowawcy jest wykładanie swoich racji bez oddania głosu nastolatkowi. Nierzadko traktują także młodzież jak dzieci, które nie mają żadnych życiowych doświadczeń, a tak przecież nie jest.
Nigdy nie krytykuj nastolatka porównując do innych, którzy mają lepsze stopnie czy inaczej się zachowują. Musisz też pamiętać by wyzbyć się tonu moralizatorskiego, potraktować nastolatka jak dorosłą i świadomą osobę. Na pewno wspólna rozmowa, która odbywa się w tonie przyjacielskiej konwersacji wpłynie pozytywnie na relacje i wspólne życie pod jednym dachem.
W jaki sposób myślą nastolatkowie?
Nastolatek jest prawie dorosłym człowiekiem, dlatego dojrzała relacja jest tu kluczem do sukcesu. Młodzież dojrzewa dzisiaj o wiele szybciej niż kiedyś, dlatego weź ten fakt pod uwagę. Mózg nastolatka dostosowuje się do otoczenia, poznaje, ocenia i nieprawdą jest to, że młodzież nie słucha co się do niej mówi. Nastolatkom bardzo zależy na naszej opinii, więc jeśli nasz przekaz będzie negatywny, młody człowiek może mieć poważne zaburzenia psychiczne.
Ty też kiedyś miałeś lub miałaś naście lat i wiesz doskonale co działo się z Twoim umysłem. Postaraj się przypomnieć sobie te momenty i zastanowić czego wtedy oczekiwałaś lub oczekiwałeś. Takie podejście pozwoli Ci zrozumieć nastolatka i dojść z nim do porozumienia, a nawet stać się jego przyjacielem, a nie wrogiem.
Jak ustalać granice i zasady podczas rozmowy z nastolatkiem?
Przede wszystkim ustalone przez Ciebie zasady powinny być rozsądne. Pamiętaj, by każdy zakaz dobrze uargumentować – nastolatkowie nie znoszą kiedy mówi się do nich „bo tak powiedziałem” lub „bo tak ma być”. W głębi duszy młodzież potrzebuje Twoich zasad, by funkcjonować. Paradoksalnie dawanie nadmiernej swobody może odnieść odwrotny skutek i młody człowiek będzie miał wrażenie, że Ci na nim nie zależy. Granice i zasady dostosowuj do wieku nastolatka, prośby o ewentualne odstąpienie od nich uwzględnij wysłuchując i rozważając problem. Nawet jeśli podejmiesz decyzję, która nie spodoba się nastolatkowi, przekonasz się, że zostanie ona zaakceptowana.
Nastolatek jest dojrzałą istotą, która ma swoje pragnienia, przechodzi czas wzburzonych emocji i buntu nimi spowodowanego. W gruncie rzeczy jednak pragnie Twojej akceptacji, tego by poświęcić mu uwagę, zastanowić się nad jego kłopotami. Jeśli zastosujesz się do powyższych porad, zauważysz z pewnością, że relacja Twoja i Twojego dziecka czy podopiecznego znacznie się polepszyła.