Jak rozpoznać rodzaj cery?

Twarz kobiety

Każda kobieta stara się jak najlepiej dbać o swoją skórę, zwłaszcza jeśli chodzi o skórę twarzy. Jednak żeby robić to odpowiednio, należy wiedzieć jaki posiada się typ cery. Aby natomiast rozpoznać jaką mamy cerę trzeba znać charakterystykę jej rodzajów. Na szczęście nie jest to tak trudne, jak może się wydawać.

Jakie są rodzaje cery

Do podstawowych rodzajów cery należą: cera tłusta, mieszana, normalna, sucha i wrażliwa. Oprócz tych pięciu typów istnieją także ich kombinacje, co utrudnia właściwe rozpoznanie. To jaki mamy typ cery nie zależy od nas, gdyż jest uwarunkowane genetycznie, jednak należy pamiętać, że pod wpływem czynników zewnętrznych nasza cera może zmienić swój stan.

Test na typ cery

Jeśli chcemy rozpoznać jaki mamy typ cery, możemy wykorzystać kilka metod. Najprostszą z nich jest wizyta u dermatologa lub kosmetyczki, którzy w profesjonalny sposób sklasyfikują rodzaj naszej skóry twarzy. Jeśli jednak chcemy zrobić to same, musimy zwrócić uwagę na dwie ważne kwestie, a są to poziom sebum, czyli tłuszczu produkowanego przez gruczoły łojowe oraz wody wydzielanej przez gruczoły potowe. Od tych dwóch zmiennych zależy to, jaki mamy typ cery. Warto przy tym kierować się opisami:

  • cera normalna
  • Najmniej problematyczny rodzaj cery, jest gładka, miękka i elastyczna. Nie ma widocznych niedoskonałości oraz zmarszczek. Niestety ten typ ceru z wiekiem zamienia się w cerę suchą.

  • cera wrażliwa
  • Osoby, które posiadają ten typ cery mogą zauważyć na niej zmiany wywołane nawet delikatnym wpływem czynników zewnętrznych, a także chorobami czy stresem. Ten typ cery jest często zaczerwieniony, występuje swędzenie oraz uczucie napięcia. Bardzo szybko reaguje na zmiany temperatury i jest wrażliwy na mróz, silny wiatr oraz słońce.

  • cera sucha
  • Gdy ciągle walczymy z tym, by nasza cera nie była matowa, pozbawiona blasku, a do tego dochodzi łuszczenie się naskórka, to możemy mieć pewność, że jesteśmy posiadaczkami cery suchej.

  • cera tłusta
  • To przeciwieństwo cery suchej, w związku z dużą ilością wytwarzanego sebum często pojawiają się na niej rozszerzone pory, zaskórniki, a niejednokrotnie trądzik. Cera tłusta charakteryzuje się połyskiem, a jej posiadaczki narzekają na świecenie się.

  • cera mieszana
  • To kombinacja cery tłustej i suchej, gdzie tłusta znajduje się na czole, nosie i brodzie, natomiast sucha to policzki i skronie.

Jeśli w dalszym ciągu mamy wątpliwości to mogą nam pomóc internetowe testy na typ cery.

Cera z trądzikiem

Rodzaje cery i zabiegi kosmetyczne

Znajomość naszego typu cery jest bardzo ważna, bo od niej zależy to, jakie zabiegi kosmetyczne powinnyśmy stosować. Inne potrzeby ma skóra sucha, a zupełnie inne tłusta. Posiadaczki cery mieszanej stoją przed niełatwym wyzwaniem doboru kosmetyków odpowiednich dla obu typów. Każda z nas powinna zwracać uwagę na to, jakie jest sugerowane przeznaczenie danego kosmetyku czy też zabiegu kosmetycznego, zanim się na niego zdecydujemy. Warto też zasięgnąć w razie wątpliwości rady kosmetologa. Jeśli zauważymy jakieś niepokojące zmiany występujące na naszej twarzy, powinnyśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza dermatologa.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.