Większość z nas nie wyobraża sobie prania ubrań bez wykorzystania w tym celu dodatkowo płynu do zmiękczania tkanin. Dzięki niemu odzież staje się miększa, przyjemniejsza w dotyku i zdecydowanie ładniej pachnie. Co jednak zrobić, gdy tego płynu nie mamy? Można go wykonać samodzielnie?
- Do czego służy płyn do zmiękczania tkanin?
- Jak zmiękczyć pranie bez płynu?
- Jak zrobić płyn zmiękczający?
- Dlaczego warto samodzielnie wykonać płyn do płukania tkanin?
Do czego służy płyn do zmiękczania tkanin?
Płyn do zmiękczania tkanin, nazywany też często po prostu płynem do płukania, to jeden z tych produktów, który stanowi bezwzględną konieczność w trakcie prania. Oprócz zmiękczania posiada on też inne, bardzo praktyczne i przydatne właściwości. Po pierwsze chroni włókna materiałów przed zniszczeniem, co pozwala na zachowanie ich oryginalnego wyglądu, a po drugie sprawia, że są one bardzo miękkie i pachnące. Nalewa się go w określonej ilości do pralki, razem z proszkiem lub płynem do prania.
Jak zmiękczyć pranie bez płynu?
Płyn do płukania tkanin, to produkt, który raczej każdy z nas ma w domu i pilnuje tego, by zawsze był on obecny. Co zrobić, gdy go zabraknie? A może da się wykorzystać co innego, zamiast ciągle kupować takie specyfiki? Oczywiście odpowiedź na te pytania jest prosta – jak najbardziej możliwe jest zastosowanie zamiennika. Co więcej, każdy z nas może samodzielnie wykonać taki płyn zmiękczający we własnym domu i przy wykorzystaniu składników łatwych w dostępie.
Jak zrobić płyn zmiękczający?
Wykonanie płynu do zmiękczania i płukania tkanin nie jest szczególnie trudne. Zazwyczaj należy w tym przypadku po prostu połączyć ze sobą około 3 – 4 różnych składników, które można z łatwością znaleźć we własnym domu, albo da się je kupić. Wśród wielu różnych przepisów, dominują te na bazie octu, sody oczyszczonej i wody z dodatkiem olejków eterycznych.
1. Przepis na płyn do płukania: 1 litr wody, ½ litra octu i 2 łyżeczki sody oczyszczonej. Miesza się wodę i ocet, a następnie powoli dodaje sodę oczyszczoną, czekając, aż piana zniknie. W tym wypadku płyn będzie miał silne właściwości odplamiające, dzięki obecności octu.
2. Przepis na płyn do płukania: 250 ml wody, 40 g kwasku cytrynowego, kilka lub kilkanaście kropel olejku eterycznego – wszystko mieszamy razem oraz zamykamy w szczelnym pojemniku. Tak przygotowany płyn wystarczy dodawać do prania w niewielkiej ilości. Oczywiście proporcje te można łatwo zwiększyć, jeżeli chcemy jednorazowo zrobić więcej płynu.
Dlaczego warto samodzielnie wykonać płyn do płukania tkanin?
Zalet takiego rozwiązanie jest co najmniej kilka. Po pierwsze cena – wszystkie składniki potrzebne do wykonania płynu do zmiękczania tkanin są naprawdę bardzo tanie, co pozwala nam na wykonanie całkiem sporej ilości produkty, przy bardzo niskim koszcie.
Po drugie – ekologia. Dostępne na rynku płyny do płukania, ale też i proszki do prania, są produktami, które mogą zawierać w sobie wiele różnych szkodliwych substancji, co może odczuwać każdy z nas. Jeżeli kiedykolwiek po wypraniu ubrań i ich założeniu swędziała cię skóra, to znak, że najprawdopodobniej winę ponosi proszek i płyn, które uczulają. Samodzielne ich wykonanie jest więc po prostu zdrowszym rozwiązaniem.
Trzecią zaletą, o której może mało kto wie i wspomina, jest fakt, że takie płyny wpływają pozytywnie nie tylko na ubrania, ale i na bębny pralek. Skutecznie je oczyszczają, pozbywając się zanieczyszczeń i grzybów. W ten sposób będzie można więc na dłużej zachować dobry stan naszego urządzenia.