Kiedy warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?

polskie banknoty

Dla kogo kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem? W jakich sytuacjach warto skorzystać z takiej możliwości?

Czym jest-kredyt-konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to taki kredyt, który pozwala na połączenie kilku zobowiązań finansowych w jedno na nowych warunkach. Zamiast kilku różnych rat spłaca się wtedy tylko jedną miesięcznie.

Kiedy kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem>

Z takiego rozwiązania mogą skorzystać te osoby, które mają zaciągnięte przynajmniej dwa zobowiązania finansowe. Kredyt konsolidacyjny można wykorzystać aby skonsolidować chwilówki, pożyczki gotówkowe, kredyty gotówkowe, hipoteczne i samochodowe, a także debety i karty kredytowe.

To dobre wyjście dla tych, którzy czują, że spłata kilku kredytów bądź pożyczek ich przerasta. Spłacając kilka zobowiązań, trzeba pamiętać o kilku terminach, a także o wysokości poszczególnych rat. Konsolidacja znacznie upraszcza sprawę. Pamiętać trzeba już tylko o jednej ujednoliconej racie miesięcznej. Łatwiej więc się nie pogubić i wszystko sprawnie zorganizować.

To dobre rozwiązanie także dla tych, dla których spłata zobowiązań jest trudna nie tylko pod względem organizacyjnym, ale również finansowym. Po konsolidacji spłata jest mniej obciążająca dla domowego budżetu. To dlatego, że umożliwione zostaje wydłużenie okresu spłaty, a to w naturalny sposób przekłada się na zmniejszenie rat.

polskie banknoty

Jaki kredyt konsolidacyjny najlepiej wziąć?

W ofertach bankowych znajdziemy dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych – gotówkowy i hipoteczny. Która z tych dwóch opcji jest lepsza? Każda ma swoje mocniejsze i słabsze strony. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest droższy i ma krótszy okres spłaty – maksymalnie 10 lat. Przy tym jednak procedury są uproszczone. Nie wymaga się tu tylu formalności i dokumentów, dzięki czemu kredyt taki można wziąć wyjątkowo szybko. Decyzja o akceptacji wniosku może zostać podjęta w zaledwie kilka minut.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny to taki, przy którym wymaga się ustanowienia dla banku zabezpieczenia w postaci hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Ten kredyt jest tańszy, ale trudniejszy do uzyskania. Może mieć zdecydowanie dłuższy okres spłaty – nawet do 30 lat.

Czy każdy może skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?

Niestety nie jest to rozwiązanie dostępne dla wszystkich. Aby móc wziąć taki kredyt, należy spełnić pewne warunki. Do wniosku o kredyt powinno się dołączyć oświadczenie o niezaleganiu ze spłatą rat swoich zobowiązań. Bank zweryfikuje, na ile to oświadczenie odpowiada prawdzie. Sprawdzi wcześniej spłacane kredyty, a konkretnie to, jaka jeszcze kwota pozostała do spłaty i czy wnioskodawca z nią nie zalega.

Nie otrzyma się też kredytu konsolidacyjnego, jeśli nie ma się odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Bank zasięgnie informacji w Biurze Informacji Kredytowej, zarówno tych dotyczących historii kredytowej wnioskodawcy, jak i jego zdolności kredytowej ocenionej w skali liczącej sobie 100 stopni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.