Klub biznesowy – co to jest?

Spotkanie biznesowe

Coraz popularniejsze stało się tworzenie w Polsce klubów biznesowych, które obecnie działają we większości dużych miast. Czym one są? Jakie dają możliwości wstępującym do nich przedsiębiorcom?

Co to jest klub biznesowy?

Klub biznesowy to platforma do wymiany kontaktów biznesowych, miejsce mające charakter networkingowy, które umożliwia rozwój firmy oraz wzmocnienie jej pozycji na rynku. Na czym to dokładnie polega?

Podczas spotkań klubów biznesowych kilku członków może zaprezentować swoją firmę wśród innych uczestników – przedstawić jej historię, usługi, produkty czy też opowiedzieć, co jest ważne w prowadzeniu działalności w danym sektorze. To bardzo dobry sposób na reklamę lokalną.

Ale to, co najważniejsze, dzieje się w „kuluarach”. Podczas biznesowego śniadania czy lunchu przedsiębiorcy mogą podzielić się nie tylko swoimi doświadczeniami, ale także kontaktami. Co więcej, taki jest właśnie cel tworzenia klubów dla właścicieli firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

A gdzie organizowane są takie kluby? W Katowicach, Warszawie, Krakowie, Radomiu i w wielu innych regionach Polski. Przykładem są lokalne spotkania biznesowe Spotkaj Biznes (spotkajbiznes.pl), które odbywają się we Wrocławiu.

Kto może przystąpić do klubu biznesowego?

Do klubów biznesowych najczęściej mogą przystąpić przedsiębiorcy, którzy prowadzą własną działalność znajdującą się w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Niektóre organizacje mogą być skierowane wyłącznie dla kobiet lub umożliwiać uczestnictwo osobom, które dopiero planują założyć własny biznes i chcą posłuchać, co mają do powiedzenia bardziej doświadczeni biznesmeni.

Co jest jednak istotne – uczestnikami spotkań nie mogą być osoby, które reprezentują tę samą branżę. Dzięki temu unika się niezdrowej rywalizacji. Zazwyczaj należy też przedłożyć zaświadczenie z ZUS i US o niezaleganiu z podatkami i składkami, zarówno swoimi, jak i za pracowników.

Niektóre kluby wymagają również, aby posiadać działalność gospodarczą co najmniej od roku.

Korzyści z uczestnictwa w organizacjach dla przedsiębiorców

W jaki sposób odbywają się spotkania? Najczęściej mają postać wczesnego śniadania lub lunchu. Organizowane są w regularnych odstępach czasu, np. co dwa tygodnie. Oczywiście, za uczestnictwo w klubie należy uiścić roczną składkę.

Podczas spotkań, oprócz tego, że prezentowane są firmy reprezentujące daną branżę, uczestnicy wymieniają między sobą rekomendację na podstawie usług, jakie wyświadczyli im inni członkowie. Co ciekawe, jeśli ktoś dostanie kilka negatywnych rekomendacji, np. za nierzetelność i niewykonanie pracy w wyznaczonym terminie, może zostać usunięty z klubu.

A jakie są najważniejsze korzyści z tego, że przynależysz do klubu biznesowego? Masz okazję zbadać potrzeby potencjalnych klientów, wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Dowiedzieć się, co inni myślą o Twojej ofercie, jak ją przedstawić w bardziej atrakcyjny sposób. I co pewnie najbardziej będzie Cię interesować – pozyskujesz kontakty. Nie tylko do osób, które mogą stać się Twoimi klientami, ale również do potencjalnych partnerów biznesowych, z którymi możesz nawiązać współpracę.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.