Największe parki magazynów na świecie

Hala magazynowa

Ogromną rolę w światowym handlu odgrywają powierzchnie magazynowe, które umożliwiają efektywne zarządzanie logistyką. Niektóre magazyny są jednak większe niż inne lub charakteryzują się bardzo nietypową lokalizacją. Przyjrzyjmy się poniższemu zestawieniu olbrzymów. W wielu przypadkach można się naprawdę zdziwić.

Meyer Werft

Niemcy słyną nie tylko z warzenia piwa, lecz również z ogromnych magazynów. W 1795 roku w Dolnej Saksonii został zbudowany obiekt, który zachwyca i zadziwia aż do dnia dzisiejszego. Meyer Werft to magazyn i jednocześnie miejsce, gdzie budowane są jachty. Zbudowano tu już ponad 700 statków, a powierzchnia magazynowa wynosi 678,000 stóp kwadratowych, czyli nieco ponad 200 tys. m2

Boeing Everett Factory

Amerykanie uwielbiają wielkie samochody, wielkie hamburgery i wielkie budynki. Mają również ogromne parki magazynowe (zobacz rozmiary np. na topmagazyny.pl), których wielu im zazdrości. Jeden z nich znajduje się w Waszyngtonie, a jego wielkość może przyprawić o zawrót głowy każdego Europejczyka i to nie tylko ze względu na anglosaski system miar. Jest to aż 767, 777 stóp2, czyli 234, 018 metrów 2 powierzchni. Nie jest to jednak wcale największy obiekt tego typu. Na liście mamy znacznie większe.

Jean-Luc Legardere Plant

Airbusy to ogromne samoloty, które wymagają jeszcze większych magazynów do ich przechowywania i konstruowania. Francuzi w Tuluzie potrzebują aż 1,32 mln. stóp2, czyli pand 400 tys. metrów2 powierzchni, żeby stworzyć ten najbardziej luksusowy samolot na świecie. Niemcy pozostają więc daleko w tyle.

Target Import Warehouse

Amerykanie atakują nasze zestawienie po raz drugi. Tym razem nie rozdrabniają się na drobne i oferują swoim klientom aż 2 miliony stóp2powierzchni. Przeliczając na ludzkie jednostki miary będzie to 600 tys. metrów2. Jest to główne centrum dystrybucyjne dla bardzo wielu ogólnonarodowych firm. To właśnie stąd wysyłane są towary do mniejszych oddziałów regionalnych.

Tesco Ireland

The Tesco Ireland Distribution Centre jest zlokalizowane w Swords w Irlandii. Powierzchnia tego obiektu to aż 863,201 stóp2, co w przeliczeniu na nasze swojskie metry daje imponującą liczbę 567,903 metrów2. Nawet sto boisk baseballowych nie wyczerpałoby tej przestrzenie w całości. Tak spora powierzchnia wymusiła również specjalne sposoby zarządzania obiektem. Każdy pracownik nosi elektroniczne opaski, dzięki którym zawsze wiadomo, w którym miejscu się znajduje. Być może nieco przypomina to „Rok 1984” Orwella, jednak nie ma tak naprawdę innej możliwości, by zapanować nad taką ogromną ilością ludzi na takiej przestrzeni. Warto również wspomnieć, że ukończenie tego budynku kosztowało aż 70 milionów euro.

Amazon.com – polski akcent

Mało kto jeszcze pamięta, że początki Amazona to garaż i jedna osoba, która marzyła o stworzeniu księgarni online. Dziś obiekty magazynowe tej firmy są jednymi z największych budowli na świecie, a gdyby chcieć spisać ilość rodzajów produktów, które oferuje, to znacznie przekroczyłoby to grubością wiele książek telefonicznych. Dzisiaj Amazon posiada w Polsce aż trzy oddziały magazynowe, z których każdy ma powierzchnię ok. 100 tys. metrów2.

Do głębin ziemi

Nie wszystkie magazyny znajdują się jednak nad ziemią. Jedną z największych ciekawostek w branży jest na pewno dawna kopalnia wapieni w Kansas City, która została zamieniona w podziemny magazyn. Cały kompleks przypomina podziemne miasta, o czym świadczy już sama nazwa  SubTropolis. Wnętrze przeszyte jest 11 kilometrami oświetlonych dróg. W tym momencie wykorzystywanych jest 5 mln (sic!) stóp2powierzchni, a kolejnych 10 mln (sic! po raz drugi) jest przygotowywanych do użytku. Policzcie sami, ile to metrów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.